Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať skonto bez dobropisu?

Dobrý deň,

mám prijatú faktúru,v ktorej znie, že pri zaplatení do troch dní je skonto 2%. Faktúru do účtovníctva nahodim v celkovej sume. Zaplatili sme do troch dní, čiže nižšiu sumu. Náš dodávateľ však nevystavuje dobropis a v účtovníctve mám teraz zaúčtovanú úhradu s nižšou čiastkou. Ako si mám teraz v účtovníctve vyriešiť rozdiel,ktorý je medzi faktúrovanou celkovou sumou a uhradenou nižšou sumou? Problém je, že dobropis zo strany dodavateľa nebude. Ako teda zaúčtovať aj zníženie DPH?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Interným dokladom zaúčtuješ skonto 5xx/321 s mínusom. Podklad pre ID je kópia faktúry.
    DPH ostáva v plnej výške viď § 25 ods. 6) zákona o DPH.

    A v knihe záväzkov vykonáš úhradu na základe ID (bez zápisu do účt.denníka).

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Zolo ja by som sa ale skôr priklonil k účtu 648, a teda k zaúčtovaniu 321/648 nakoľko tu podľa mňa ide skôr o zľavu za skorú úhradu faktúry ako o zľavu z ceny tovaru.

    83gene je offline (nepripojený) 83gene

    83gene
    Dakujem za rady,

    takze som skonto zauctovala s minusovym znamienkom na 504 a 321. Este ta uhrada mi nie je jasna, ja mam zapisanu uhradu z BÚ v sume uz znizenej o skonto.Na interný doklad mám akú čiastku zaúčtovať?lebo tým,že som na 321 znížila o skonto,sa mi suma závazku rovná s úhradou.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    83gene Pozri príspevok
    Dakujem za rady,

    takze som skonto zauctovala s minusovym znamienkom na 504 a 321. Este ta uhrada mi nie je jasna, ja mam zapisanu uhradu z BÚ v sume uz znizenej o skonto.Na interný doklad mám akú čiastku zaúčtovať?lebo tým,že som na 321 znížila o skonto,sa mi suma závazku rovná s úhradou.
    Ten postup účtovania je nesprávny. Na Účte 504 má byť skutočná spotreba tovaru, skonto zaúčtuješ buď 548 na MD mínusom, alebo 648D plusom. Tak sa bude rovnakť faktúra s úhradou.

    Ako zaúčtovať skonto bez dobropisu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.