Zavrieť

Porady

platiť fond v nezamestnanosti,prihlásiť sa na ÚP?

Dobrý,vie niekto popradiť? :dala som vypoved lebo cestujem do zahraničia.Kedže som pracovala posedné 3 roky náleží mi soc.dávka.Ale mala by som sa zaevidovť na ÚP a ppžiadať o transfer dávky/do norska/ s tým že v norsku sa musím zaevidovať na ich ÚP.zatial neviem či si nájdem prácu ak ano,tak čo zo zdravotnou poisťovnou?chcela som si ju platit v prípade že ak sa v norsku zamestnám a otehotniem neviem či mi norska poisťovna preplatí v prípade nahleho porodu na SK výdavky spojené s hospitalizáciou ??takisto si platím dobrovolne zdrav poist,ktoré by som mala zrušiť/tak to píšu/-PREčO?Patrí vobec norsko do krajín kde podporujú transfer soc.dávky??Možem si dobrovolne platiť u nás zdrav.poistovnu??Prosím poradte.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hrozne veľa otázok
    ZP musíš zrušiť, platiš ju tam, kde žiješ (v Norsku?)
    Podporu v nezamestnanośti budeš brať len ak bude aktívne hľadať zamestnanie a chodiť na UP........ /z Norska?/, o tom transfere som nepočula.
    ZP ti pri tehotenstve nepomôže, musíš si platiť dobrovoľné nemocenské.

    evik30 je offline (nepripojený) evik30

    evik30
    do norska sa len chystám,to že je možný transfer soc .dávky mi povedali eures poradkyne na socialke,ale velmi to naši nechcú robiť a hlásiť sa na úrad musím v norsku.Čo sa týka dobrovolného poistenia tak to si platiť chcem ale na potvrdenke od nich mám napésané že ak i vznikne povinné nemocenské v členskom štáte EÚ/EHP je potrebné sa z dobrovolného odhlásiť-PREČO??ved oni to nemusia vedieť že som v zahraničí...

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    evik30 Pozri príspevok
    do norska sa len chystám,to že je možný transfer soc .dávky mi povedali eures poradkyne na socialke,ale velmi to naši nechcú robiť a hlásiť sa na úrad musím v norsku.
    Áno môžeš ísť hľadať zamestnanie do Nórska, ale u nás musíš byť evidovaná ako uchádzač aspoň 4 týždne , transfer dávok do EU budeš mať , keď sa u nich zaregistruješ ako uchádzač, samozrejme treba dodržať termíny, prípadne ešte podrobne sa spýtaj u Vás na úrade práce, čítaj tu : http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s
    Čo sa týka dobrovolného poistenia tak to si platiť chcem ale na potvrdenke od nich mám napésané že ak i vznikne povinné nemocenské v členskom štáte EÚ/EHP je potrebné sa z dobrovolného odhlásiť-PREČO??ved oni to nemusia vedieť že som v zahraničí... Pretože
    pokiaľ si zamestnancom v EU, tak nemôžeš platiť dobrovoľné poistenie na Slovensku – vylučuje to nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva .
    Ešte zdrav.poistenie :
    § 3 zák. o zdrav.poistení
    2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
    a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
    b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
    c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

    evik30 je offline (nepripojený) evik30

    evik30
    Veľmi peklne ´dakujem za odpoved,takže,čo je pre mna najlepšie?kedže musím byť na ÚP evidovaná 4 týždne ĆO NEBUDEM,možem byť evid.2týždne tu a2 týždne v norsku?
    Mám sa apon stať dobrovolne nezamestnanou osobou a platiť si zdrav.poistenie a fond v nezamestnanosti???Je mi to trápne že sa tolko vypytujem,ale je dosť možne že ked v norsku otehotniem budem chcieť príst na slovensko a čo potom,ako s o zdrav.poistovnou???Ďakujem za odpovede

    platiť fond v nezamestnanosti,prihlásiť sa na ÚP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.