Zavrieť

Porady

Zimný čas

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Zmeny času na našom území

Na území SR, resp. ČR je platný takzvaný stredoeurópsky čas (SEČ). Dvakrát ročne dochádza k posunu času. Čas sa posúva vždy v poslednú marcovú nedeľu o 2:00 SEČ o jednu hodinu dopredu. Naspäť, o jednu hodinu späť sa čas posúva vždy v poslednú októbrovú nedeľu o 3:00 SELČ. Hovoríme, že v období medzi týmito dvoma dátumami platí takzvaný stredoeurópsky letný čas (SELČ).

Na prelome rokov 1946 a 1947 bol navyše zavedený takzvaný stredoeurópsky zimný čas (SEZČ). Tento čas bol platný len od 1.12.1946 2:00 SEČ do 23.2.1947 2:00 SEZČ.

V minulosti však tieto zmeny neboli také pravidelné, preto uvádzame tabuľku s obdobiami, kedy bol na našom území platný letný čas:

Rok Letný čas* 2011 27.03. 02:00 - 30.10. 03:00 2010 28.03. 02:00 - 31.10. 03:00
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Chvala Bohu, ze od nedele bude zasa normalny cas. Dnes som isla do roboty za tmy a to bolo uz 7 hodin.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
george303 george303

george303 je offline (nepripojený) george303

durisovad Pozri príspevok
Chvala Bohu, ze od nedele bude zasa normalny cas. Dnes som isla do roboty za tmy a to bolo uz 7 hodin.
Tak teraz pojdes z roboty za tmy
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nepojdem, pretoze pracujem len na tretinovy uvazok, pred obedom som uz vzdy doma.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja by som prijala, keby navždy zostal letný čas. Možno by pomohlo odsťahovať sa do Bretónska ...
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Rozalka Pozri príspevok
Ja by som prijala, keby navždy zostal letný čas. Možno by pomohlo odsťahovať sa do Bretónska ...
Správny čas je však ten zimný.Jednoducho prelom rokov nastáva v správnej chvíli a nie je o hodinu posunutý.
Ja by som to nemenil a určite som proti zrušeniu letného času.Takto je to dobre.Ja v tom problém nevidím,ak sa má šetriť na energiách a toto pomože,tak nech to je.Živý organizmus si rýchlo zvykne na zmenu a prisposobí sa novým skutočnostiam.
Zaujímavý poznatok:najviac sa sťažujú na zmenu tí,čo často ponocujú a ich systém bdenie-spánok je podľa náhody alebo atkuálnej potreby len nie pravidelný.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

...keď sa mení zimný čas na letný beriem ak nato nezabudnem dovolenku, mne tá hodina tak chýba, že som nefunkčnáááá
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Mne je to jedno.. ja chodim za tmy do prace a za tmy aj z prace. Mne by vyhovovalo keby sa cas nemenil.. len co si organizmus zvykne na jeden tak sa meni na iny...
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Mne letný čas vyhovuje. Je dobre keď je vidno v lete ešte cca o 21.30 hod.Teraz keď prehodia čas bude tma už o 16.00 hod a tie dlhé večery sú strašné. Mali by to prehodiť na letný a už to vôbec nemeniť, aby aj v zime bolo dlhšie vidno (viem že je to blud ale ....)Moje okolie nemá problém pri zmene času na jar hodinu dospia a v jeseň spia o hodinu viac.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

erzet Pozri príspevok
V minulosti však tieto zmeny neboli také pravidelné, preto uvádzame tabuľku s obdobiami, kedy bol na našom území platný letný čas:

Rok Letný čas* 2011 27.03. 02:00 - 30.10. 03:00 2010 28.03. 02:00 - 31.10. 03:00

Tak bol alebo nebol ten 2011 už?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
marleau Pozri príspevok
Správny čas je však ten zimný.Jednoducho prelom rokov nastáva v správnej chvíli a nie je o hodinu posunutý.
Ja by som to nemenil a určite som proti zrušeniu letného času.Takto je to dobre.Ja v tom problém nevidím,ak sa má šetriť na energiách a toto pomože,tak nech to je.Živý organizmus si rýchlo zvykne na zmenu a prisposobí sa novým skutočnostiam.
Zaujímavý poznatok:najviac sa sťažujú na zmenu tí,čo často ponocujú a ich systém bdenie-spánok je podľa náhody alebo atkuálnej potreby len nie pravidelný.
To zvýraznené je presne môj prípad a ja som zástanca zimného času. To je pre mňa ten pravý. Ja by som letný zrušila.
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
marleau Pozri príspevok
Správny čas je však ten zimný.Jednoducho prelom rokov nastáva v správnej chvíli a nie je o hodinu posunutý.
Ja by som to nemenil a určite som proti zrušeniu letného času.Takto je to dobre.Ja v tom problém nevidím,ak sa má šetriť na energiách a toto pomože,tak nech to je.Živý organizmus si rýchlo zvykne na zmenu a prisposobí sa novým skutočnostiam.
Zaujímavý poznatok:najviac sa sťažujú na zmenu tí,čo často ponocujú a ich systém bdenie-spánok je podľa náhody alebo atkuálnej potreby len nie pravidelný.
Tu musim zareagovat : organizmus si na to nezvykne tak rychlo ako si myslis a hlavne nie u deti. spamatava sa z toho velmi dlho, bolo o tom uz vela diskusii a preto chceli zmenu casu zrusit. No a kedze ja pracujem na 12-hodinove smeny, citim to riadne ale to neznamena ze ponocujem. Mne trva aj 4 mesiace nez sa naucim prisposobit spanok a ochvilku sa to zase zmeni.
Je pravda, ze najmenej to vadi tým, co zaspavaju pri TV a je im jedno o kolkej a rano sa budia pri pustenej tv a tiez je im to jedno o kolkej.
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Vyslovene mám rád zimný čas. Presnejšie povedané ten deň prechodu z letného na zimný. Tá hodina navyše pôsobí ukludňujúco. Vedel by som mať rád o oveľa viac aj letný čas, keby sa tá hodiná takisto pridávala, nie uberala...
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

ja posun času vobec nevnímam:-))
0 1
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

ivantt Pozri príspevok
Tu musim zareagovat : organizmus si na to nezvykne tak rychlo ako si myslis a hlavne nie u deti. spamatava sa z toho velmi dlho, bolo o tom uz vela diskusii a preto chceli zmenu casu zrusit. No a kedze ja pracujem na 12-hodinove smeny, citim to riadne ale to neznamena ze ponocujem. Mne trva aj 4 mesiace nez sa naucim prisposobit spanok a ochvilku sa to zase zmeni.
Je pravda, ze najmenej to vadi tým, co zaspavaju pri TV a je im jedno o kolkej a rano sa budia pri pustenej tv a tiez je im to jedno o kolkej.
Neverím,že aj deti nechodia spať niekedy aj o hodinu neskor.Napríklad cez víkend,v sobotu spia aj do 10-tej,to nevadí mladému organizmu?
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ja sa z toho vytešujem, že zase nejaké zmeny) ale zimu nemusím, hlavne poľadovice)
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ja som tkz."sova", večer som čulá a ráno nemôžem vstať. Veľmi sa teším, že si budem môcť pospať o hodinku dlhšie
Akurát bude trošku problém so psom, náš je zvyknutý chodiť von ráno pred siedmou. Budem ho musieť postupne zvyknúť, aby vydržal o tú hodinku dlhšie.
0 0
renata_k renata_k

renata_k je offline (nepripojený) renata_k

V práci mám stolový kalendár " Praktický kalendár s daňovým kalendáriom" a prechod na zimný čas v ňom bol už minulú nedeľu...
Vážne som tomu uverila :-( a ešte som pomýlila aj iných :-)
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
marleau Pozri príspevok
Neverím,že aj deti nechodia spať niekedy aj o hodinu neskor.Napríklad cez víkend,v sobotu spia aj do 10-tej,to nevadí mladému organizmu?
by si sa cudoval ale nedostatok spanku detom velmi skodi... len sme trosicku slepí a nechcem to vidiet.. aby sme mali pokoj, radsej decka nechame pri TV alebo PC... ale ono sa nejedna o jednorazovu zalezitost.. vela sa o tom hovorilo, vela psychológov o tom pisalo, dočítaš sa to aj v casopisoch aj na nete. Ved kôlli tomu chceli aj zrusiť letný a zimný čas a mal byt len ten pôvodny. Ale eneňrgiami šetriť treba, preto ostava čas tak ako je....
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

ivantt Pozri príspevok
by si sa cudoval ale nedostatok spanku detom velmi skodi... len sme trosicku slepí a nechcem to vidiet.. aby sme mali pokoj, radsej decka nechame pri TV alebo PC... ale ono sa nejedna o jednorazovu zalezitost.. vela sa o tom hovorilo, vela psychológov o tom pisalo, dočítaš sa to aj v casopisoch aj na nete. Ved kôlli tomu chceli aj zrusiť letný a zimný čas a mal byt len ten pôvodny. Ale eneňrgiami šetriť treba, preto ostava čas tak ako je....
Práve preto obhajujem letný čas,lebo ak máme niečo strpieť dvakrát ročne,tak nám to vadí,ale ostatných nami zapríčinených 50-krát nám nevadí.taká sme my,ľudská rasa.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Stefan2005 Pozri príspevok
Vyslovene mám rád zimný čas. Presnejšie povedané ten deň prechodu z letného na zimný. Tá hodina navyše pôsobí ukludňujúco. Vedel by som mať rád o oveľa viac aj letný čas, keby sa tá hodiná takisto pridávala, nie uberala...
To je síce pravda,ale ruku na srdce:nedá sa dá hodina "navyše" nájsť aj vo všednú nedeľu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať