Zavrieť

Porady

Potrebujem poradiť-akú kvalifikáciu ...?

Ahoj, potrebovala by som poradiť ohľadom potrebnej kvalifikáce.
Strednú školu mám ukončenú obchodnú akadémiu a v tomto roku som získala titul inžiniera na TUKE - Hutníckej fakulte. Ak by som sa chcela zamestnať v školstve postačí mi pedagogické minimum na učenie odborných predmetov, alebo je potrebne štúdium na pedagogickej VŠ? A moje vzdelanie by mi dovoľovalo učiť len predmety, ktoré som študovala na vysokej škole, alebo môžem tam zahrnúť aj predmety zo strednej školy, z ktorých mám maturitu? Ďakujem
Naposledy upravil arizona : 05.11.10 at 08:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Ahoj, učiť môžeš predmety ukončené štátnou skúškou príslušného alebo príbuzného študijného odboru. Predmety, z ktorých si maturovala na SŠ nemôžeš učiť /pokiaľ z nich nemáš štátnicu/.

    Vzdelávanie na doplnenie kvalifikačných predpokladov v rozsahu najmenej 200 vyučovacích hodín poskytujú pedagogickým zamestnancom vysoké školy podľa osobitného predpisu, ktorým je Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 581/2007 Z. z. o doplňujúcom pedagogickom štúdiu.

    Na KIP TUKE možno pedagogickú spôsobilosť získať absolvovaním Doplňujúceho pedagogického štúdia (DPŠ), ktoré sa v súlade s Vyhláškou Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 27. novembra 2007 o doplňujúcom pedagogickom štúdiu Zb. zákonov č. 581/2007 organizuje v dvoch formách:
    Súbežná forma pre študentov jednotlivých fakúlt TUKE (s výnimkou FÚ a FVT), ktorí popri štúdiu na fakulte študujú aj na KIP TUKE.

    Forma popri zamestnaní pre absolventov inžinierskeho štúdia z technických, ekonomických, poľnohospodárskych univerzít, resp. vysokých škôl.

    Doplňujúcim pedagogickým štúdiom na TUKE získavajú absolventi inžinierskych študijných programov pedagogickú spôsobilosť vyučovať odborné predmety, ktorých obsah nadväzuje na obsah študijných programov alebo študijných odborov a vykonané štátne skúšky. V súlade s vyhláškou MŠ SR z 27.11.2007 o doplňujúcom pedagogickom štúdiu Zb. zákonov č. 581/2007, doplňujúce pedagogické štúdium možno organizovať len k tým študijným odborom, ktoré má vysoká škola akreditované v prvom alebo druhom stupni vysokoškolského štúdia.

    Podľa § 60 ods. 2 zákona je pedagogický zamestnanec povinný začať vzdelávanie na získanie pedagogickej spôsobilosti podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru pedagogického zamestnanca v príslušnom type školy alebo školského zariadenia a najneskôr do štyroch rokov pracovného pomeru je povinný ho ukončiť v súlade s § 8 ods. 2 zákona.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, Mária27, Marína, vieraaaa, terezamaria, Danielle369
    6

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Jan Tarabcak Pozri príspevok
    Prosím o informáciu. Môže učiteľ, ktorý má kvalifikáciu pre 1.až4.ročník učiť na 2.stupni ZŠ ako kvalifikovaný učiteľ a je zaradený do 11.platovej triedy. Na ZŠ v našom meste tak to funguje. Ďakujem

    V podstate môže v tomto prípade:
    Zákon č. 317 /2009 Z.z. § 7 ods. 4

    Zamestnávateľ môže učiteľovi znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah jednej tretiny jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ak by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov.

    Učiteľ , ktorý vyštudoval učiteľstvo pre 1.- 4. ročník ZŠ podľa 437/2009 Časť V. 22. , je kvalifikovaný na vyučovanie HV, VV, TV aj na 2. stupni ZŠ.

    Ak daný učiteľ učí 1/3 svojho úväzku kvalifikovane , teda učí výchovy a nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov , v tom prípade to môže tak byť.

    http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/u...l.437_2009.pdf

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Jan Tarabcak Pozri príspevok
    Prosím o odpoveď: Kto a ako určuje, kedy a ktorá vyučovacia hodina má byť ako nadpočetná.Na našej škole určila zástupkyňa, že nadpočetnou hodinou môže byť iba posledná vyučov. hodina a to
    5. alebo 6. Ďakujem
    Ktorá vyučovacia hodina má byť ako nadpočetná, neupravuje žiadny predpis ani vyhláška , môže to byť len interné nariadenie riaditeľa školy, ktoré nemá oporu v žiadnej vyhláške.
    Prosím o odpoveď: Kto a ako určuje, kedy a ktorá vyučovacia hodina má byť ako nadpočetná.Na našej škole určila zástupkyňa, že nadpočetnou hodinou môže byť iba posledná vyučov. hodina a to
    5. alebo 6. Ďakujem
    Prosím o informáciu. Môže učiteľ, ktorý má kvalifikáciu pre 1.až4.ročník učiť na 2.stupni ZŠ ako kvalifikovaný učiteľ a je zaradený do 11.platovej triedy. Na ZŠ v našom meste tak to funguje. Ďakujem

    jankkam je offline (nepripojený) jankkam

    jankkam
    Ahoj.
    Prosím o radu. Pracujem ako učiteľka v MŠ. Ako postupovať, ak rodičia žiadali o predlženie prevádzky v materskej škole. Nakoniec sa zhodli, že nepotrebujú prevádzku dlhšie ako bola, okrem jednej matky, ktorá si žiada aby škôlka fungovala o 1,30 hod dlhšie. Je možne jej nevyhovieť, ak ostatný rodičia súhlasia s prevádzkou aká bola do teraz?
    A ešte jednu ja ako učiteľka som uzatvorila pracovnú zmluvu s OÚ. Podrobnosti mojej zmluvy a myslím si že aj platový výmer ovláda už aj upratovačka obecného úradu, kam sa mám sťažovať a ako je to možné. Niesu tieto veci tajné?

    Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

    Vebi34
    MŠ by mala mať prevádzku min. 10hod. Ak sa predlžuje prevádzka, záleží aj od vašich úväzkov. Ak ste jednotriedka, aby vám napríklad nenabeli nadčasy a pod. Je tam niekoľko ďalších faktorov. Pozri si organizáciu.

    jankkam je offline (nepripojený) jankkam

    jankkam
    sme jednotriedka nadčasi nám neúpreplácajú sme 1 učiteľka a 1 riaditeľka na 100 % úväzok a prevádzka začína o 6.30 hod.
    Naposledy upravil jankkam : 05.11.10 at 12:38

    Potrebujem poradiť-akú kvalifikáciu ...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.