Zavrieť

Porady

Ako legálne zamestnať Číňana v Číne?

Ako mozem zamestnat Cinana v Cine?

1. Ak sam ma firmu, moze mi jednoducho fakturovat za sluzby. (to nie je nas pripad)
2. Ak nema firmu, mozem zalozit pobocku nasej firmy v Cine (dost komplikovane).
3. Jestvuje nejak moznost zamestnat ho podla slovenskeho ZP, hoci bude pracovat v Cine? Aj tak bude robit cinnost, ktora sa nijako neviaze na miesto pobytu a mohol by to vykonava pokojne aj z Antarktidy, ak by tam mal net a telefon.

Mate nejake napady?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Pekná téma, zaujala ma - som zvedavý na profesionálne riešenie zadania (svojou reakciou som určite mimo témy, ale ju aspoň posuniem do popredia a zároveň sa mi zaradí medzi sledované témy ).

    V súvislosti s podnikaním v Číne (alebo s Čínou) na zaujal článok http://www.despiteborders.com/clanok...m=&ucat=2,6,47

    Prečo ho uvádzam? Najmä pre výraz Guanxi – osobné vzťahy ktoré, čínsky (predpokladám) autor pekne opísal. Ako sa GUANXI javí cudzincovi možno prečítať tu: http://blog.etrend.sk/made-in-china/...dnikat-v-cine/

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Pekná téma, zaujala ma - som zvedavý na profesionálne riešenie zadania (svojou reakciou som určite mimo témy, ale ju aspoň posuniem do popredia a zároveň sa mi zaradí medzi sledované témy ).

    V súvislosti s podnikaním v Číne (alebo s Čínou) na zaujal článok http://www.despiteborders.com/clanok...m=&ucat=2,6,47

    Prečo ho uvádzam? Najmä pre výraz Guanxi – osobné vzťahy ktoré, čínsky (predpokladám) autor pekne opísal. Ako sa GUANXI javí cudzincovi možno prečítať tu: http://blog.etrend.sk/made-in-china/...dnikat-v-cine/
    Dakujem, dobry clanok, napriek mozno trocha nesikovnemu prekladu. Su tam veci, ktore clovek casom pochopi, ale lepsie je vediet to dopredu.

    Kazdopadne - moja povodna otazka v podstate ani nesuvisela a Cinou. Z legislativneho hladiska by sa mohla nazyvat pokojne aj: Ako zamestnant Americana v USA.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    K bodu 3, ktorý by z tvojho pohľadu prichádzal do úvahy.
    ZP sa vo všeobecnosti vzťahuje na zamestnávanie na území SR rezidentom SR. V ostatných prípadoch sa pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami vykonávajúcimi prácu na území Slovenskej republiky a zahraničným zamestnávateľom, ako aj medzi cudzincami a osobami bez štátnej príslušnosti pracujúcimi na území Slovenskej republiky a zamestnávateľmi so sídlom na území Slovenskej republiky sa spravujú týmto zákonom, ak právne predpisy o medzinárodnom práve súkromnom neustanovujú inak. Vychádzajúc z tohto ustanovenia by bolo potrebné poznať právne predpisy v Číne v oblasti daní, práce a pod. A najmä vychádzať zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČĽR a ČSSR č. 48/1998 v čl. Článok 15 hovorí ohľadom zamestnania:

    1. Platby, mzdy a iné podobné odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu plateného zamestnania, sa môžu s výhradou ustanovení článkov 16, 18, 19, 20 a 21 zdaniť len v tomto zmluvnom štáte, pokiaľ sa zamestnanie nevykonáva v druhom zmluvnom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, môžu sa odmeny prijaté zaň zdaniť v tomto druhom zmluvnom štáte.

    2. Odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu plateného zamestnania vykonávaného v druhom zmluvnom štáte, sa môžu bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 zdaniť len v skôr spomenutom štáte,

    a) ak sa príjemca zdržiava v druhom zmluvnom štáte počas jedného alebo viacerých období, ktoré nepresiahnu spolu 183 dní v kalendárnom roku; a
    b) ak sú odmeny vyplácané zamestnávateľom alebo v mene zamestnávateľa, ktorý nie je rezidentom v druhom zmluvnom štáte; a
    c) ak odmeny nejdú na ťarchu stálej prevádzkárne alebo stálej základne, ktoré má zamestnávateľ v druhom štáte.

    3. Nehľadiac na predchádzajúce ustanovenia tohto článku, môžu sa odmeny poberané z dôvodu zamestnania vykonávaného na palube lode alebo lietadla v medzinárodnej doprave zdaniť len v zmluvnom štáte, v ktorom je umiestnené sídlo ústredia (t.j. skutočného vedenia) podniku.
    (Mimochodom táto zmluva sa týka čisto Činy a netýka Hongkongu, Taiwanu a Macaa)

    Podľa môjho názoru a vzhľadom na vyššie uvedené sa na tento vzťah nebude uplatňovať náš ZP ani v časti telepráce - § 52

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    misomiso Pozri príspevok
    Kazdopadne - moja povodna otazka v podstate ani nesuvisela a Cinou. Z legislativneho hladiska by sa mohla nazyvat pokojne aj: Ako zamestnant Americana v USA.
    Takže v podstate ty si ani nechcel konkrétnu odpoveď, ale len tak vo všeobecnosti?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    JankaO Pozri príspevok
    Takže v podstate ty si ani nechcel konkrétnu odpoveď, ale len tak vo všeobecnosti?
    Ja potrebujem konkretnu odpoved. Ten priklad s USA som dal preto, aby sme sa tu nezacali bavit o cinskych realiach, hoci to je tiez zaujimave. Podla mna je dolezite to, ze ide o cloveka mimo EU. Predpokladal som ze na vsetkych mimo EU sa bude vztahovat rovnaka legislativa, no nedomyslel som, ze v pripade zmluv o dvojitom zdaneni to tak naozaj nemusi byt.

    Diky za tie odkazy, hoci muderjsi z toho nie som. Neviem, ci je to tym, ze je 22:00 a ja mam stale cinskych 04:00 rano, ale neviem sa vysomarit z toho, co je vlastne v mojom pripade "prvy" a co "druhy" stat.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Neviete niekto, ake zakony by sa mohli tykat zamestnavania cudzinca? V ZP som nasiel toto:

    § 6

    Podmienky, za ktorých môže byť prijatý do pracovnoprávneho vzťahu cudzinec alebo osoba bez štátnej príslušnosti, ustanovuje osobitný predpis.


    Bohuzial - ako je v nasich zakonoch zvykom - ziaden odkaz.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    misomiso Pozri príspevok
    Neviete niekto, ake zakony by sa mohli tykat zamestnavania cudzinca? V ZP som nasiel ...
    skús sa pozrieť pre začiatok do zákona o službách zamestnanosti ,
    ďalej pozrieť témy na porade napr:
    http://www.porada.sk/t68470-zamestna...uzemia-sr.html
    http://www.porada.sk/t1370-zamestnanie-cudzinca.html
    http://www.porada.sk/t139497-zamestnanie-cudzinca.html
    ....

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    misomiso Pozri príspevok
    J neviem sa vysomarit z toho, co je vlastne v mojom pripade "prvy" a co "druhy" stat.
    Berie sa to z pohľadu príjemcu mzdy. Ak bude príjem poberať v za prácu v Číne, zdaňuje podľa Čínskych zákonov a takisto zamestnávateľ postupuje podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a Čínskych zákonov (nejakého o dani z príjmov, pracovnoprávnych a pod...).
    Ak bude Číňan vykonávať prácu v SR, zdaňuje v SR a zamestnávateľ musí postupovať o.i. aj v rámci ustanovení zákona č. 5/2004 o zamestnanosti pri zamestnávaní cudzincov na území SR. Číňan potom pri svojom DP podaného v Číne postupuje tiež podľa medzinárodnej zmluvy a domácich zákonov.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Diky, cital som aj starsie temy, ktore sem prilepil Stefan, hoci niektore linky v nich uz nefunguju.

    Zrejme je to utopia zamestnat ho legalne, pretoze vobec netusim, ako by sa riesil najvacsi problem - socialne a zdravotne poistenie.

    Ako legálne zamestnať Číňana v Číne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.