Zavrieť

Porady

Avon a živnostník platca DPH

Táto stránka je super vec, prečítala som si tu viaceré témy a doposial som ešte nenašla ani slov na vyjadrenie obdivu kolko ludí tu poradí niekomu v problémoch. Verím, že aj mne pomožete...
Spracúvavam účtovníctvo jednému živnostníkovi, ktorý je platcom DPH, pracuje v oblasti stavebníctva. " Začal pracovat" aj s Avonom /predtým s tým pracovala jeho manželka, ale s dovodov opatrovania rodičov, dalej s tým pracuje jej manžel/, dal zaregistrovat aj dalších ludí a teraz by mal z toho dostat nejakú províziu /na základe zmluvy s leadrom oblastného manažéra §269 ods.2/.
Ako ja mám teraz o tom účtovať? On ako živnostník v oblasti stavebníctva je platcom DPH. V tej zmluve bolo niečo také napísané, že ak dostane províziu, tak ak je povinný vystavit faktúru s DPH .
Nerozumiem tomu, ako to vlastne funguje s tým nákupom výrobkov a zlavami, kedy vystavovat faktúry....
Nebolo by jednoduchšie, ak by jeho manželka dala namiesto seba ako manažéra nie manžela, ale nejakého trebars dochodcu, nie živostníka a platcu DPH?
Prosím poradte mi, lebo ja fakt neviem, s takým sýstémom obchodovania nemám skúsenost a nechcem niečo zlé urobit.... a neviem ako im mám poradit ....
Velmi pekne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nemôže vykonávať ako obyčajná FO:


    § 3
    Zdaniteľná osoba

    (1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
    (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Provizia podlieha DPH, spravne teda pisete, ze vystavena faktura na proviziu bude s DPH. Neviem, o com uvazujete. Ak je podnikatel platitelom DPH, vztahuje sa jeho povinnost fakturovat s DPH na vsetky jeho cinnosti okrem oslobodenych, vid. zakon o DPH.
    Dakujem za odpoved. Trápi ma len to, že doteraz vystavoval len faktúry za poskytnuté služby, ale teraz ked sa v jeho mene bude robit s Avonom, tak by mal mat aj registračnú pokladnu? /lebo bude predávat výrobky/.
    Z Avonu doteraz vraj objednávali výrobky tak maximálne do 50,-€/ za mesiac, tak to sa mu určite neoplatí investovat aj do reg.pokladne.
    Prosím usmernite ma, neviem ako im mám poradit, lebo nemám skúsenosti s takýmto predajom.
    Ďakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Podnikatelsky subjekt, ktory predava tovar a inkasuje za neho uhradu v hotovosti, je povinny pouzivat ERP.

    Ak by predaval tovar na fakturu, nemusi do 31.12.2010 pouzzivat pri uhradach v hotovosti ERP. Po 1.1.2011 sa vsak tento stav menim a akakolvek uhrada za tovar (ci na fakturu alebo bez) bude musiet byt nablokovana v ERP.

    magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

    magdalenaa
    mám podobný prípad, ako je uvedený vyššie, prosím Vás, ak je živnostník /platca DPH v inej oblasti/ nemože pri takom malom objeme predaja výrobkov vačšinou pre vlastnú potrebu predávat tieto výrobky ako obyčajná FO? Príjmy priemerne mesačne predstavujú okolo 20 EUR a provízia raz za štvrtrok- polrok okolo 5-30 EUR. Musí aj v takomto prípade mat ERP? Ved nezarobí ani na jej kúpu....
    Bol by velký problém, ak by podpísal zmluvu s Avonom ako FO a nie ako živnostník?
    Prosím, nie sú v takomto prípade nejaké výnimky?
    Ďakujem

    Avon a živnostník platca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.