Zavrieť

Porady

Nadstavba a problem s nebytovym priestorom v bytovke

Ahojte,

potreboval by som poradit:
V nasom byte robili nadstavbu, postavili sa dva dalsie byty a tie by chceli mat podiel na spolocnych priestoroch. sme povinny im uvolnit miestnosti, alebo tieto miestnosti ostavaju vlastnictvom povodnych 4 bytov?

pride mi nelogicke, aby sme sa suhlasom s nadstavbou pripravili o nebytovy priestor.

Potreboval by som poradit, kde hladat relevantne zakony k tejto problematike, popripade ak ma niekto vlastne skusenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nadstavbu robili asi vo vašom dome nie byte. Vy ste im dávali súhlas a uzatvárali s nimi zmluvu podľa § 21 a 22 zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

    Podľa § 22 ods. 1 písm. b) ste sa mohli dohodnúť, že budete tieto priestory užívať len vy:

    (1) Zmluva obsahuje najmä
    b) vymedzenie a výpočet spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov a príslušenstva a prípadne určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu alebo pozemok budú užívať len niektorí vlastníci,
    c) vymedzenie spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných ...

    pildo je offline (nepripojený) pildo

    pildo
    pardon dome

    ak v zmluve nie je zmienka o deleni a uzivani? pozriem do zmluvy, ci tam nie je zmienka o spolocnych prietoroch, ale budem ju mat k dispozicii asi az za par dni.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    pildo Pozri príspevok

    pride mi nelogicke, aby sme sa suhlasom s nadstavbou pripravili o nebytovy priestor.

    .
    Ach jáááj Pildo a logické ti pripadá, že všetci tí v nadstavbe Vám budú platiť do fondu opráv domu prašule? Vyriešili Vám obnovu strechy...
    Aký to egoizmus, však ku každému bytu by mal prislúchať aj nebytový priestor v podiele prislúchajúcemu k bytu. Malo by to byť v zmluve, ale čudujem sa keby sa chceli o to tí noví pripraviť...Ak by ostatní nedávali do spoločných priestorov haraburdie, isto by sa našiel "plac" aj pre nádstavbových...
    Naposledy upravil Halli : 30.10.10 at 15:40

    pildo je offline (nepripojený) pildo

    pildo
    obnovu strechy riesit museli, kedze staru musel zburat a postavit uplne novu (robia 2 mezonetove byty). miesta je dost, problem ale je, ze polka priestorov bola prerobena na vojnovy kryt.

    skor mi ide o to, ze ak to nie je v zmluve, ci maju narok na priestor v pivnici (nie je problem s tym krytom, tam ma jeden z majitelov aj podiel kupeny, navyse sa nevyuzivaju). skor mi ide o miestnost asi 4x4m, ktoru chcu pouzit na pivnicu pre tie mezonety (kludne nech si spravia pivnice v tom kryte).

    Nadstavba a problem s nebytovym priestorom v bytovke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.