Zavrieť

Porady

Výsadba ríbezlí

Zdravím, chcel som zasadiť po cca 3 stromkové ríbezle, červené aj čierne.
Väčšionou som čítal, že nejvhodnejšia je jeseň. Ale omeškal som sa s potrebnými "stavebnými" úpravami na záhradke, takže to môžem urobiť až tento týždeň. Nie je už neskoro? Bývam v BB, ranné teploty sú zatiaľ okolo 5-6 stupňov. Alebo to radšej nechať na jar?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Ríbezle sú odolné a preto by som sa toho nebál to kľudne posadiť už teraz. Treba si uvedomiť, že najlepšie im bude v pôde na trvalom stanovišti. Inak ich budú nejako skladovať do jari a vi neviete či práve optimálne. Treba dať najmä pozor na to, aby vám z podpníka meruzalky nevyrastali výmladky, ktoré to robia často a je to nepríjemné, pretože nestačí ich pri zemi kosiť treba ich odlomiť hneď aj počas vegetácie kedykoľvek si ich všimnete a to priamo z miesta koreňa odkiaľ vyrastajú. Preto je dôležité poriadne vyslepiť všetky púčiky pred vysadením,alebo ak s tým nemáte skúsenosti alebo si myslíte že by ste tomu nevenovali dostatočnú starostlivosť, tak radšej vysadiť kríkovú formu, ktorá okrem toho že je úrodnejšia je aj nenáročnejšia a prirodzenejšia pre ríbezle...

    letula je offline (nepripojený) letula

    letula
    Dobrý večer!Mám stromkové ríbezle,tiež vyrastajú meruzalk.prúty.Dalo by sa to oddeliť,zakoreniť,a naočkovať odrodu-trebárs čo mám-v správnom období? Ďakujem!

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Nuž samozrejme že by sa to dalo. Treba len oddeliť pod zemou vyrastajúci prút tak aby mal zopár koreňov najlepšie vysadiť zvlášť, posadiť hlbšie a nezabudnúť vyslepiť všetky púčiky najmä tie pod zemou, aby vám to zas neobrastalo. Lepšie výsledky dosiahnete štepením na jar ale dá sa to robiť aj za zelena v júni...
    Ak si na to netrúfate, je možná aj ablaktácia ak meruzalkový prút vysadíte blízko stromčekovej ríbezle, alebo egreša a po pozdĺžnom narezaní oboch rezné rany spojíte zviažete a necháte zrásť. Potom oddelíte - odstrihnete prútik od materskej rastliny a ten zostane prirastený na dcérskej a necháte ho rásť, pritom musíte odstrihnúť všetky plané výhony a zostávajúce meruzalkové drevo vyslepiť - nechtom odlúpiť všetky plané púčiky.
    Veľa šťastia.
    Ale jednoduchšie vidím nechať zakoreniť ušľachtilé konáriky a urobiť tak kríčky.
    Meruzalkové výrastky je treba bez milosti likvidovať hneď ako sa objavia pretože veľmi oslabujú stromček...

    unidat je offline (nepripojený) unidat

    unidat
    Chcel som pôvodne odrody Detvan (červené) a Otelo (čierne), kríčky.
    Lenže v blízkom záhradníctve ich už nemajú a ponúkli mi Jonkheer van Tets (červ.) a Titania (čierne). Tá Titania by mohla nahradiť Otelo, tvrdia že je aj lepšia, ale ten Jonkheer sa mi nezdá pre tieto zemepisné polohy, citlivosť na mráz a pod. Čo poradíte, zobrať to a sadiť teraz alebo počkať do jari na Otelo a Detvan? Díky.
    Jonkhheer v.T. i Titaniu radím z červených, resp. čiernych ríbezlí medzi najlepšie odrody aké sa u nás pestujú. Odporúčam.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Je už neskorá jeseň a keďže ste zrejme z vyšších polôh a zima je tu čo nevidieť a možno naozaj tuhá, tak by ste toho jesennou výsadbou v porovnaní s jarnou veľa nezískali.
    Ja osobne by som nepreferoval stromčekové tvary pre tieto dôvody:
    1. Nižšia a pozdejšia úroda a to až niekoľkonásobne.
    2. Pracnejšia údržba - neustále sústavné vylamovanie výmladkov.
    3. Ľahko sa zlomý, jediná možnosť naozaj kvalitný kolík a uviazať, aby sa úväzok nezaril do živého ako bude rásť a hrubnúť, každoročne preväzovať.
    4.Kratšia životnosť. Najčastejšie maximálne tak do 10-15 rokov, ale aj menej, teraz sa nám zdá dosť ale, rýchlo to uletí a budeme musieť pestovať odznova.

    Jedinou výhodou je že sa nemusíme pri oberaní toľko zohýbať...

    Vysádzame len raz, teda ak to urobíme dobre a kúpime životaschopné sadenice, preto treba radšej počkať a kúpiť to čo naozaj chcem...
    Na internete sa dá aj na dobierku, hoci fakt je že poštovné by v prípade 4 kríčkov bolo asi drahšie než samotné kríky.

    letula je offline (nepripojený) letula

    letula
    Wabi info bolo skvelé,vyskúšam obe varianty.Zo stromkových odrezkov bude na kríku plnohodnotné zarodenie? To by ma nenapadlo.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    letula Pozri príspevok
    Wabi info bolo skvelé,vyskúšam obe varianty.Zo stromkových odrezkov bude na kríku plnohodnotné zarodenie? To by ma nenapadlo.
    Prepáč ale nerozumel som otázke. Ako to myslíš zo stromkových odrezkov na kríku?
    Ak myslíš že urobíš odrezky zo stromkovej ríbezle teraz, dáš ich do vlhkého piesku a na jar necháš zakoreniť a vytvoríš takto klasické kríčkové ríbezle, tak tieto rodia samozrejme plnohodnotne ako inak.?

    letula je offline (nepripojený) letula

    letula
    Wabi dobre si to pochopil,áno tak som to myslela.Len som zapochybovala ,či ten vzniknutý krík zo stromk.odrezkov riadne zarodí.Zajtra idem nato. I meruzalku oddelím,hókus-pokus bude-jasné v správnu dobu.Pekný večer!

    letula je offline (nepripojený) letula

    letula
    Dobrý večer, poprosím wabi čo ďalej! Meruzalkové prúty mám od jesene zasadené,vyhnali pekne,a potrebujem ich naštepiť.A to práve chcem vedieť -postup.V pivnici čakajú štepy.Prúty ale niesú moc pevné,vadí to? Poraďák wabi mi to napíše,moc prosím! Ďakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.