Zavrieť

Porady

Polovičný úväzok-pravidlá v kocke

Dobrý deň,
poprosila by som základné pravidlá pre polovičný úväzok, napadajú ma
základné okruhy:
-nárok na dovolenku...ak niekto pracoval ešte minulý rok na plný úväzok mal nárok na 25 dní a tento rok pracuje na polovičný úväzok, t.j. je dohoda so zamestnávateľolm, že odrobí 10 pracovných dní v mesiaci, mne to vychádza, že má nárok na 12,5 plných dní ročne, t.j. raz v mesiaci si môže dovoliť zostať doma za firemné peniaze....
-nárok na stravné..nakoľko odrobí 10 plných dní v mesiaci má plný nárok na stravenky, resp. na vyúčtovanie cesťáku ....
-nárok na daň.bonus, koľko musí mesačne minimálne zarobiť na ten polovičný úväzok?...
-v prípade PN-ky /OČR-ky/sa postupuje v princípe ako pri plnom úväzku, ale čo v prípade ak odpracuje prvé 2 týždne v mesiaci ale ochorie v druhej polovici mesiaca, firma s tým nemá nič spoločné?
-aké nároky má taký zamestnanec na sociálny fond?
-odvody voči sociálke a zdravotke....mne logika velí, že vymeriavacím základom bude jeho skutočný pol-mesačný plat, napr. plná mesačná mzda
bola 320 EUR, na polovičný úväzok berie 160 EUR a z tejto sumy odvody,
dala som toto zadanie aj do poradne VšZP ale zatiaľ mi neodpísali....
V prípade odvodov do sociálky treba odvádzať všetky druhy poistení, ako pri plnom prac.pomere len v polovičných hodnotách??
-preplatenie sviatkov...ak má odpracovať prvé 2 týždne v mesiaci 10 prac. dní, ale v tomto období je 1 deň sviatok, zamestnanec si nemusí tento sviatok "nadrábať" v treťom prac.týždni ???
-z daň.hľadiska-odpočítateľná položka /mesačné nezdaniteľné minimum/???
-ďalšie postrehy....ak máte, sem s nimi, je to pomerne obsiahla problematika
Veľmi pekne ďakujem za odpovede....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    poprosila by som základné pravidlá pre polovičný úväzok, napadajú ma
    základné okruhy:
    -nárok na dovolenku...ak niekto pracoval ešte minulý rok na plný úväzok mal nárok na 25 dní a tento rok pracuje na polovičný úväzok, t.j. je dohoda so zamestnávateľolm, že odrobí 10 pracovných dní v mesiaci, mne to vychádza, že má nárok na 12,5 plných dní ročne, t.j. raz v mesiaci si môže dovoliť zostať doma za firemné peniaze....ak má zamestnanec nepravidelne rozdelený prac. čas, tak logicky prepočítaš aj nárok na dovolenku
    -nárok na stravné..nakoľko odrobí 10 plných dní v mesiaci má plný nárok na stravenky, resp. na vyúčtovanie cesťáku .... na SL je nárok, ak odpracuje v jednej zmene viac ako 4 hod., takže, ak odpracuje v mesiaci 9 dní dostane 9 lístkov, ak 10 dní, tak 10 lístkov, atd.
    -nárok na daň.bonus, koľko musí mesačne minimálne zarobiť na ten polovičný úväzok?... nárok na DB je podmienený výškou mzdy, t.z., že nárok vzniká, ak jeho príjem je vyšší alebo rovný 1/2 minimálnej mzdy
    -v prípade PN-ky /OČR-ky/sa postupuje v princípe ako pri plnom úväzku, ale čo v prípade ak odpracuje prvé 2 týždne v mesiaci ale ochorie v druhej polovici mesiaca, firma s tým nemá nič spoločné? pri PN prvých 10 dní zamestnávateľ platí náhradu príjmu pri DPN, od 11. dňa soc. poisťovňa, pri OĆR platí hneď od prvého dňa soc. poisťovňa
    -aké nároky má taký zamestnanec na sociálny fond? rovnaké, ako ktorýkoľvek iný zamestnanec
    -odvody voči sociálke a zdravotke....mne logika velí, že vymeriavacím základom bude jeho skutočný pol-mesačný plat, napr. plná mesačná mzda
    bola 320 EUR, na polovičný úväzok berie 160 EUR a z tejto sumy odvody,
    dala som toto zadanie aj do poradne VšZP ale zatiaľ mi neodpísali.... áno, výška VZ je zodpovedajúca skrátenému úväzku
    V prípade odvodov do sociálky treba odvádzať všetky druhy poistení, ako pri plnom prac.pomere len v polovičných hodnotách?? všetky druhy poistení, v polovičných hodnotách, v tvojom prípade z VZ 160 eur
    -preplatenie sviatkov...ak má odpracovať prvé 2 týždne v mesiaci 10 prac. dní, ale v tomto období je 1 deň sviatok, zamestnanec si nemusí tento sviatok "nadrábať" v treťom prac.týždni ??? nie, v žiadnom prípade si ho nenadrába, patrí mu za tento deň náhrada mzdy
    -z daň.hľadiska-odpočítateľná položka /mesačné nezdaniteľné minimum/???pre každého daňovníka od narodenia platí jednotná NČZD, len starobný, predčasne starobný a výsluhoví dôchodcovia nemajú nárok na NČZD
    -ďalšie postrehy....ak máte, sem s nimi, je to pomerne obsiahla problematika
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede....
    odpoveď v texte
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    No a je to tu...zamestnávateľ pravdepodobne rozviaže prac.pomer
    so zamestnancom...otázka: ak niekto odpracoval 10 rokov u zamestnávateľa a prešiel pracovať na pár mesiacov na polovičný úväzok a nakoniec sa s ním rozhodne zamestnávateľ ukončiť definitívne prac.pomer...je nárok na odstupné a v akej výške?
    bude nejaká priemerka príjmov za posledný odpracovaný rok?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    No a je to tu...zamestnávateľ pravdepodobne rozviaže prac.pomer
    so zamestnancom...otázka: ak niekto odpracoval 10 rokov u zamestnávateľa a prešiel pracovať na pár mesiacov na polovičný úväzok a nakoniec sa s ním rozhodne zamestnávateľ ukončiť definitívne prac.pomer...je nárok na odstupné a v akej výške?
    bude nejaká priemerka príjmov za posledný odpracovaný rok?
    K akému dátumu došlo ku zmene prac. úväzku a kedy dôjde ku skončeniu prac.pomeru ?

    Doplň prosím dôvod skončenia prac.pomeru
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    K zmene prac.úv.došlo k 1.11.2010 a k výpovedi /skončenie
    prac.pomeru/ dôjde pravdepodobne k 31.1.2011 ako dôvod-nadbytočnosť...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    K zmene prac.úv.došlo k 1.11.2010 a k výpovedi /skončenie
    prac.pomeru/ dôjde pravdepodobne k 31.1.2011 ako dôvod-nadbytočnosť...
    Odstupné sa vypláca vo výške priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok, úväzkom v čase skončenia prac.pomeru.

    čiže vypočítaš :

    hodinový priemer za 4.Q.2010 x 21.74 x denný úväzok x počet mesiacov (2 alebo 3 - podľa dlžky trvania prac.pomeru)
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ďakujem moc...dobre tomu rozumiem, že týmto spôsobom človek dostane zhruba len polovicu odstupného??myslím tým ,že dostane len polvicu peňazí, na čo bol zvyknutý v prac.pomere na plný úväzok...poučenie: pokiaľ zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prechod na polovičný úväzok, možno je lepšie s tým nesúhlasiť a rovno riešiť odchod z firmy za nadbytočnosť a s
    plným odstupným..ale koľko ľudí toľko chutí...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Ďakujem moc...dobre tomu rozumiem, že týmto spôsobom človek dostane zhruba len polovicu odstupného??myslím tým ,že dostane len polvicu peňazí, na čo bol zvyknutý v prac.pomere na plný úväzok...poučenie: pokiaľ zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prechod na polovičný úväzok, možno je lepšie s tým nesúhlasiť a rovno riešiť odchod z firmy za nadbytočnosť a s
    plným odstupným..ale koľko ľudí toľko chutí...
    dobre tomu rozumieš - zamestnávatel so zamestnancom pekne "vybabral".
    Ak mu zostala nevyčerpaná dovolenka z roku 2010, aj tú dostane zaplatenú, alebo preplatenú pri skončení prac. pomeru len so zníženým úväzkom.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Ďakujem moc...dobre tomu rozumiem, že týmto spôsobom človek dostane zhruba len polovicu odstupného??myslím tým ,že dostane len polvicu peňazí, na čo bol zvyknutý v prac.pomere na plný úväzok...poučenie: pokiaľ zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prechod na polovičný úväzok, možno je lepšie s tým nesúhlasiť a rovno riešiť odchod z firmy za nadbytočnosť a s
    plným odstupným..ale koľko ľudí toľko chutí...
    Rozumies tomu dobre, aj takto niektori zamestnavatelia zneuzivaju ludi.
    (cest vynimkam).
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ak zamestnanec opúšťa firmu k 31.12.2010 a má nárok na 3-mesačné odstupné vyplatené 13.1.2011 postupuje sa /čo sa týka odstupného/ ešte podľa starého zákona? t.j. len sa príjem odaní a nič viac?

    mariacom je offline (nepripojený) mariacom

    mariacom
    Dobrý deň, mne tiež hrozí polovičný úväzok. Som vo firme zamestnaná 36 rokov a mám 55 rokov. Päť rokov pred dôchodkom.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariacom Pozri príspevok
    Dobrý deň, mne tiež hrozí polovičný úväzok. Som vo firme zamestnaná 36 rokov a mám 55 rokov. Päť rokov pred dôchodkom.
    aká bola otázka ?

    Pri posudzovaní nároku na dôchodok sa neberie do úvahy dlžka úväzku. Ak však dôjde k poklesu príjmu, "pokazíš" si priemerný osobný mzdový bod, ktorý vplýva na výšku dôchodku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.