Zavrieť

Porady

menové obchody

Ahojte poraďáci. Kto mi poradí v účtovaní menových obchodov - swapy a forwardy? Máme uzatvorenú zmluvu s komerčnou bankou o termínových menových obchodoch. V priebehu roka, vzhľadom k tomu, že kurz EUR sa vyvýjal v neprospech menových obchodov, sme tieto dohodnuté obchody nerealizovali a tak, nám banka vždy na začiatku mesiaca nasledujúceho po ukončení mesiaca, v ktorom bol termín na zrealizovanie obchodu, daný obchod vysporiadala a poslala nám konfirmáciu o uzatrovenom obchode - spotovú menovú konverziu bez fyzickej dodávky - zatvorenie pozície a zinkasovala si z nášho účtu rozdiel z nevysporiadaného obchodu. Potrebujem poradiť, akým kurzom by ste účtovali prevod z devízového účtu na účet v slovenských korunách ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a kontácie. Takisto, ako by ste naúčtovali vysporiadanie obchodu, ktoré si banka vyinkasovala z nášho účtu. Budem vďačná za každý Váš príspevok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Každý menový obchod :spot, alebo FWD /swapp je zlúčenie spotu s FWD-om/, zaúčtujete kurzom, za aký CM kupujete alebo predávate. T.j. ten kurz, aký máte uvedený na konfirmáciách od banky, respektíve od obchodníka, ktorý môže takéto obhody realizovať.
    Ak predávate CM , rozdiel medzi Vaším účtovným kurzom v akom si vediete Váš devízový účet a medzi predajným kurzom je Váš výnos alebo náklad .

    Z Vášho príspevku mi vyplýva, že splatný FWD ste nezrealizovali /lebo ste nemali na dev. účte CM, Vy ste si CM nekúpili, lebo bol pre Vás zlý kurz, a preto Vám banka stiahla z Vášho Skk účtu slov. koruny, ktoré "premenila napr. na EUR-á" čím túto fin. transakciu vypodložila novou konfirmáciou na spotový obchod. Alebo sa mýlim ???????

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Bolo to presne tak, ako píšeš. Vysporiadanie obchodu som potom účtovala rovno 567/221. A či toto vysporiadanie obchodu je daňovo uznané, keď sme čiastočne prakticky porušili zmluvu a v určitom časovom intervale sme obchody nerealizovali v banke, kde sme mali uzatvorenú zmluvu, ale v inej banke cez spoty, aby sme znížili straty, tak o to mi ide aj v časti o dani z príjmov.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Len podotknem, že ste spravili veľmi nevýhodný obchod. T.z.ak ste mali splatný FWD v banke na nejakú CM, je vždy lepšie osloviť iného nezávislého obchodníka, ktorý by Vám dal podstatne lepší spotový kurz ako hociktorá iná banka a tým ste mohli splatný FWD zrealizovať . Aspoň trochu ste si mohli eliminovať FWD-ový náklad.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    A kam teda patria?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    S touto tvojou odpoveďou súhlasím. Ale pravdupovediac už som z tých kadejakých rôznorodých účtovných, daňových a kadejakých iných riešení problémov niekedy tak zmagorená, že potrebujem usmerniť, aby som fakt automaticky bez rozmýšľania niečo nezvorala. Dík za posunutie správnym smerom. Zatiaľ prajem príjemný víkend.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.