Zavrieť

Porady

je možné vyňatie z pôdneho fondu?

Ahojte,
mám niekoľko pozemkov v extraviláne, ale ani jeden z nich nie je v oblasti územného plánovania obce. Dva su blízko chatovej oblasti. Chcel by som si na niektorom postaviť chatu. Niekde som ale našiel informáciu, že mi nepovolia vyňatie, lebo sa pozemok nenachádza v územnom pláne obce. Je to skutočne tak? Ako najlepšie postupovať? Už mám v tom dosť chaos, nič iné nerobím, len čítam forá ohľadom týchto vecí. .

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:

    § 13
    (2) Návrh podľa odseku 1 musí byť pred schválením podľa osobitného predpisu11) odsúhlasený orgánom ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22). Na vydanie súhlasu s budúcim možným použitím poľnohospodárskej pôdy na stavebné zámery a iné zámery a určenie podmienok súhlasu je rozhodujúci celkový konečný rozsah zamýšľaného odňatia poľnohospodárskej pôdy. Súhlas je podkladom na vydanie rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy podľa § 17.

    § 14
    (1) Návrhy nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy, ktoré menia alebo dopĺňajú schválenú územnoplánovaciu dokumentáciu podľa osobitného predpisu, 11) podliehajú posúdeniu z hľadiska ochrany poľnohospodárskej pôdy a vydaniu súhlasu podľa § 13. Návrhy posudzuje orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) so zreteľom na doteraz nepoužité plochy v rámci platnej územnoplánovacej dokumentácie.
    (2) Návrhy podľa odseku 1 a § 13 ods. 1 predkladá na posúdenie orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) orgán územného plánovania.

    § 15
    (1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) môže udeliť súhlas aj k individuálnemu návrhu nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy na konkrétny stavebný zámer alebo iný zámer.
    (2) Podkladom na posúdenie individuálneho návrhu podľa odseku 1 je okrem údajov o pozemku podľa katastra, prípadne technických podkladov na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri aj projektová dokumentácia, stanovisko vlastníka a dotknutých orgánov štátnej správy, ktoré chránia verejné záujmy podľa osobitných predpisov.8)

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    marjankaj, Kvaka, Marína, zdenka131, sarasara, verkaz, terezamaria
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Územný plán sa dá zmeniť. Veď vieš, že aj vinohrady, o ktorých je dokonca osobitný zákon, sa dokázali zmeniť na stavebný pozemok.
    Dobre by bolo, keby ste zmenu územného plánu žiadali viacerí v tej lokalite. Dôvodí sa rôzne: vlastník má právo užívať svoj majetok - družstvo ho dobre nevyužíva či málo platí, cestovný ruch ... Najmä keď je blízko chatová oblasť, ktorá by sa len rozšírila.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    terezamaria, sarasara, zdenka131, Marína, Kvaka, Lubaba
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mohol si si všimnúť, že ja na príspevky nereagujem, pokiaľ sa ma priamo nedotýkajú. Hlavne nevyvolávam konflikty, ale radím. U teba je to naopak.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    jar88 Pozri príspevok
    Zaujímavé, že si to sem vlepila len po § 15
    zákon 220/2004 zb pokračuje
    Nemáš pocit, že trošku zavádzaš?
    Čo z toho máte, keď takto ľudí zavádzate a strašíte ich, že je to zložité, či dokonca nemožné vybaviť.
    Ide vám o to, aby ľudia kupovali radšej hotové stavebné pozemky za 50 či 100 €/m2..???
    Vyprosujem si takéto reakcie na môj príspevok! Kto sa tu pokúša zavádzať - nie si to náhodou ty? Vidíš niekde, že ho straším?

    Zadávateľa som naviedla na preštudovanie si zákona - celého - a uviedla som z neho - napríklad - . Nebudem kopírovať celý zákon, lebo predpokladám, že čítať vie. Aj som zvažovala, ktorý paragraf mu odcitujem, dôležité sú všetky. Odcitované ustanovenia sa týkajú jeho slov a a dôležitých orgánov.

    A ty vieš dobre čítať? Prečítaj si to ešte raz:

    Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    jar88, nedá mi nereagovať. Mária na tomto fóre odviedla kus veľkej roboty a zdôrazňujem, dobrovoľne, to hádam uznáš. Svojim prístupom sa ju hádam snažíš odradiť? Nestačilo z tvojej strany jednoduché - dávam do pozornosti aj § 16?
    Ďakujem ti za pozornosť.

    jar88,
    jar88 Pozri príspevok
    Píšeš, že nevyvolávaš konflikty, ale "radíš". No fajn, tak mu poraď.
    Skús nám objasniť, ako máme využiť paragraf 13, 14, 15 a načo máme aj paragraf č.16

    Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

    Matias.S
    milošššš Pozri príspevok
    Ahojte,
    mám niekoľko pozemkov v extraviláne, ale ani jeden z nich nie je v oblasti územného plánovania obce. Dva su blízko chatovej oblasti. Chcel by som si na niektorom postaviť chatu. Niekde som ale našiel informáciu, že mi nepovolia vyňatie, lebo sa pozemok nenachádza v územnom pláne obce. Je to skutočne tak? Ako najlepšie postupovať? Už mám v tom dosť chaos, nič iné nerobím, len čítam forá ohľadom týchto vecí. .

    Ďakujem
    Záleží aj na katastrálnom úrade, kde sa dané pozemky nachádzajú. Najlepšie informácie ti dajú tam a určite ti aj povedia ako na vyňatie.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    - doporucujem navstivit prislusny obvodny pozemkovy urad, ktory je aj organom ochrany polnohospodarskej pody
    - zabezpecuje zmeny druhov pozemkov a aj odnatie z podneho fondu
    - pracovnik ochrany polnohospodarskej pody vam urcite poradi

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Mária27 Pozri príspevok
    Vyprosujem si takéto reakcie na môj príspevok! Kto sa tu pokúša zavádzať - nie si to náhodou ty? Vidíš niekde, že ho straším?

    Zadávateľa som naviedla na preštudovanie si zákona - celého - a uviedla som z neho - napríklad - . Nebudem kopírovať celý zákon, lebo predpokladám, že čítať vie. Aj som zvažovala, ktorý paragraf mu odcitujem, dôležité sú všetky. Odcitované ustanovenia sa týkajú jeho slov a a dôležitých orgánov.

    A ty vieš dobre čítať? Prečítaj si to ešte raz:

    Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:
    Zbytočne takto reaguješ a niečo si vyprosuješ.
    ----------------------------------------------
    Zadávateľ témy spomenul, že má pozemky v extraviláne a že nie sú v územnom pláne. Napísal, že chce stavať chatu a že sa nikde nedočítal dôvod, prečo mu nepovolia....atd.
    -----------------------------------------------
    Ty si mu na to odpovedala, že sa dá zmeniť územný plán.
    On nepotrebuje meniť územný plán obce, lebo sa nevzťahuje na jeho pozemky.
    Ďalej si mu spomenula paragrafy, ktoré sa na jeho prípad nevzťahujú a nikto mu to podľa nich nemôže schvaľovať a schváliť.
    Pritom si mu nespomenula paragraf 16, podľa ktorého nepotrebuje schvaľovanie, ale predpokladáš, že si to bude vedieť prečítať.
    -------------------------------------------------------------
    Ja by som skôr predpokladal, že mi budeš oponovať, že nemám pravdu.
    Pritom si nereagovala na príspevky od verkaz, olybaba a Matias.S, že to bude na dlhú trať a že záleží na úradníkoch. Predpokladám, že s nimi súhlasíš.
    (To od kedy robia úradníci zákony?)

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Mária27 Pozri príspevok
    Mohol si si všimnúť, že ja na príspevky nereagujem, pokiaľ sa ma priamo nedotýkajú. Hlavne nevyvolávam konflikty, ale radím. U teba je to naopak.
    Píšeš, že nevyvolávaš konflikty, ale "radíš". No fajn, tak mu poraď.
    Skús nám objasniť, ako máme využiť paragraf 13, 14, 15 a načo máme aj paragraf č.16
    nejako sa to tu rozohnilo.
    veď kľud, nejde o život .
    keď si vlastne dám vyňať pôdu len pod stavbou čo bude cca 35m2 aj keď parcela má 1500m2 tak teoreticky spĺňam §16?

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    milošššš Pozri príspevok
    nejako sa to tu rozohnilo.
    veď kľud, nejde o život .
    keď si vlastne dám vyňať pôdu len pod stavbou čo bude cca 35m2 aj keď parcela má 1500m2 tak teoreticky spĺňam §16?
    Najmenšia parcela musí mať 200 m2 a viac.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    jar88 Pozri príspevok
    Najmenšia parcela musí mať 200 m2 a viac.
    A teraz nezavádzaš ty?
    Aspoň uveď zdroj, odkiaľ si to čerpal. Iných vieš skritizovať.
    Bol som dnes na referáte pre životné prostredie a tam mi povedali, že pokiaľ tá parcela nie je v oblasti územného plánovania, nikto mi tam postaviť chatku nepovolí .
    Je možné, aby som si tam dokázal postaviť nejakú "búdu" bez potrebných povolení? Napr. taký karavan by som si tam mohol zaparkovať. Je na kolesách a na to stavebné povolenie ani nič v podstate nepotrebujem. Počul som niečo o hospodárskej budove, len neviem čo je na tom pravdy. Ďakujem

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    - neviem v akej velkej obci byvas, mensie obce nemusia mat uzemny plan, tam ho nahradza vyjadrenie obce k tvojej ziadosti
    - su pripady, ze su postavene objekty a aj v sucasnosti sa "nacierno" postavia v extravilane
    - ich legalizacia ... vsetko co okolo toho prebehne je s pokutou ... nakolko sa stavebnik dopustil priestupku, staval bez vynatia z podneho fondu, bez stavebneho povolenia a pod.
    Naposledy upravil olybaba : 24.11.10 at 16:47
    Nebývam v obci, som z mesta. Tá parcela je ale pri jednej obci, ktorá ale patrí pod mesto. Územný plán mesta som videl a nie je tam naplánovaná výstavba. Nemáte skúsenosti, alebo nepočuli ste o niekom, ktorému prišli na čiernu stavbu a akú dostal pokutu?

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Uz to nieje take ako kedysi. Ludia sa motaju a udaju vas aj ked spilite na vlastnom pozemku strom. Alebo niekto kto ma blizko chatu, hned vystartuje ked vas uvidi vedla seba ciernu stavbu. Aj ochranari chodia a sleduju co sa rube, co sa spiluje, ... a urcite nedovolia zlegalizovat jednu chatku, lebo o 5 rokov ich tam bude 10. Mozete si tam umiestnit mobilny dom - chatku, pripadne skusit s povolenim zruboveho sennika, ktory by ste mohli vyuzivat ako chatku, ale aj to nemusia nepovolit. Najlepsie je ked existuje stare kamenne zaklady, ze kedysi stal na tom mieste sennik - stal. Nie nadarmo sa ponukaju taketo pozemky po 1,5 eura za stvorec a aj tak ich nik nechce.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Mária27 Pozri príspevok
    Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:

    § 13
    (2) Návrh podľa odseku 1 musí byť pred schválením podľa osobitného predpisu11) odsúhlasený orgánom ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22). Na vydanie súhlasu s budúcim možným použitím poľnohospodárskej pôdy na stavebné zámery a iné zámery a určenie podmienok súhlasu je rozhodujúci celkový konečný rozsah zamýšľaného odňatia poľnohospodárskej pôdy. Súhlas je podkladom na vydanie rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy podľa § 17.

    § 14
    (1) Návrhy nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy, ktoré menia alebo dopĺňajú schválenú územnoplánovaciu dokumentáciu podľa osobitného predpisu, 11) podliehajú posúdeniu z hľadiska ochrany poľnohospodárskej pôdy a vydaniu súhlasu podľa § 13. Návrhy posudzuje orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) so zreteľom na doteraz nepoužité plochy v rámci platnej územnoplánovacej dokumentácie.
    (2) Návrhy podľa odseku 1 a § 13 ods. 1 predkladá na posúdenie orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) orgán územného plánovania.

    § 15
    (1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) môže udeliť súhlas aj k individuálnemu návrhu nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy na konkrétny stavebný zámer alebo iný zámer.
    (2) Podkladom na posúdenie individuálneho návrhu podľa odseku 1 je okrem údajov o pozemku podľa katastra, prípadne technických podkladov na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri aj projektová dokumentácia, stanovisko vlastníka a dotknutých orgánov štátnej správy, ktoré chránia verejné záujmy podľa osobitných predpisov.8)
    Zaujímavé, že si to sem vlepila len po § 15
    zákon 220/2004 zb pokračuje
    [hore]§ 16

    (1) Ak predložený návrh podľa § 13 až 15 nespĺňa zásady ochrany poľnohospodárskej pôdy podľa § 12, orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) súhlas podľa § 13 až 15 neudelí.

    (2) Súhlas podľa § 13 až 15 sa nevyžaduje, ak ide o celkovú a konečnú výmeru odňatia poľnohospodárskej pôdy do 1 000 m2, ak ide o usporiadanie neoprávnených záberov poľnohospodárskej pôdy, alebo ak ide o dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy.

    No a mám pocit, že na stavbu domu stačí aj menej, ako je 1000 m2, na ktoré sa súhlas nevyžaduje.
    ---------------------------------------
    Nemáš pocit, že trošku zavádzaš?
    Stavebný zákon umožňuje zriadiť stavebný pozemok už od 200 m2.
    ------------------------------------------------------------------
    Čo z toho máte, keď takto ľudí zavádzate a strašíte ich, že je to zložité, či dokonca nemožné vybaviť.
    Ide vám o to, aby ľudia kupovali radšej hotové stavebné pozemky za 50 či 100 €/m2..???
    Naposledy upravil jar88 : 21.11.10 at 17:42

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.