Zavrieť

Porady

Kupujem do firmy auto. Mám vystavenú fa na zaplatenú zálohu.

Pri objednávke auta som musel zaplatiť zálohu €13000. Dodávateľ mi na túto sumu vystavil faktúru aj s vyčíslenou DPH. Ako a kedy si ju môžem uplatniť. Ako zaúčtujem základ dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    DPH si uplatníš v období kedy dostaneš doklad.
    Zákl. dane by som účtoval na 052, ako záloha na obstaranie DHM.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    spajkinko Pozri príspevok
    Pri objednávke auta som musel zaplatiť zálohu €13000. Dodávateľ mi na túto sumu vystavil faktúru aj s vyčíslenou DPH. Ako a kedy si ju môžem uplatniť. Ako zaúčtujem základ dane?
    Nárok na odpočet vzniká dňom dodania. Čiže v tvojom prípade deň úhrady preddavku.

    spajkinko je offline (nepripojený) spajkinko

    spajkinko
    Ďakujem. DPH mi je jasná, ale čo so základom dane. Nemožem ho dať hneď do nákladov v JÚ.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur.
    Vstupná cena auta je vyššia, preto ho musíš odpisovať.

    spajkinko je offline (nepripojený) spajkinko

    spajkinko
    ano, ale auto mi pride až v r.2011, kedy mi bude vyčíslená aj celková suma. Ja teraz neviem, kam mám dať základ dane.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    No zle si zaradil otázku, tu sme v podvojnom účte.
    Základ dane bude pre teba výdavok neovplyvňujúci základ dane.

    P.S.: Už som presunul do správneho "chlievika" JÚ.

    spajkinko je offline (nepripojený) spajkinko

    spajkinko
    Ale DPH si zo sumy 13000 uplatnim uz teraz? alebo do vydavkov dam celych 13000, a DPH si uplatnim az z celej sumy v r.2011?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    spajkinko Pozri príspevok
    Ale DPH si zo sumy 13000 uplatnim uz teraz? alebo do vydavkov dam celych 13000, a DPH si uplatnim az z celej sumy v r.2011?
    DPH si uplatníš teraz, veď máš doklad predsa (aspoň zo zadania to vyplýva).

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    spajkinko Pozri príspevok
    Ale DPH si zo sumy 13000 uplatnim uz teraz? alebo do vydavkov dam celych 13000, a DPH si uplatnim az z celej sumy v r.2011?
    Zaplatil si preddavok, čo je vznik daňovej povinnosti pre predávajúceho a tým pádom tebe vznikol nárok na odpočet. Môžeš si ho uplatniť v období v ktorom si ten preddavok zaplatil alebo najneskôr v poslednom zdaňovacom období roka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.