Zavrieť

Porady

Existuje právny nárok na vyplatenie 13-teho platu?

Ahojte poradaci,

chcem vas poprosit o vas nazor, ci v tomto pripade vznika zamestnancovi narok na vyplatenie 13-teho platu

- zamestnanec podal vypoved z pracovneho pomeru dnom 31.10.2010, vypovedna lehota skonci 31.12.2010
- podla pracovnej zmluvy mu prinalezi mesacna mzda + zamestnavatel moze urcit aj osobitnu odmenu (podla tohto by narok na 13-ty plat nevznikal, ale..)
- v spolocnosti je schvalena smernica a tam sa pise, ze 13-ty plat je sucastou zakladnej mzdy a vyplaca sa v mzde za november vsetkym zamestnancom, ktorym ku dnu 31.oktober uplynula skusobna doba. Nie je tu ziadna podmienka ze zamestnanec nesmie byt vo vypovednej lehote, pricom tymto zdovodnuje zamestnavatel, preco nechce 13-ty plat vyplatit..

Ma na to pravo? Alebo to vnimam spravne a zamestnanec ma narok na 13-ty plat?

Vopred dakujem za vase nazory
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bendži Pozri príspevok
    A teda schvalena smernica spolocnosti je takymto predpisom alebo nie?
    Všetko záleží od podmienok vyplácania uvedených v smernici. Ak je garantovaný nárok, tak je nárok. Ak je to niečím podmienené, tak treba splniť tú podmienku.

    Bez toho, aby niekto videl tú vašu smernicu nie je možné jednoznačne povedať, či máš právny nárok. Ak je treba, zamestnávateľ jednoducho zmení smernicu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bendži Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,

    chcem vas poprosit o vas nazor, ci v tomto pripade vznika zamestnancovi narok na vyplatenie 13-teho platu

    - zamestnanec podal vypoved z pracovneho pomeru dnom 31.10.2010, vypovedna lehota skonci 31.12.2010
    - podla pracovnej zmluvy mu prinalezi mesacna mzda + zamestnavatel moze urcit aj osobitnu odmenu (podla tohto by narok na 13-ty plat nevznikal, ale..)
    - v spolocnosti je schvalena smernica a tam sa pise, ze 13-ty plat je sucastou zakladnej mzdy a vyplaca sa v mzde za november vsetkym zamestnancom, ktorym ku dnu 31.oktober uplynula skusobna doba. Nie je tu ziadna podmienka ze zamestnanec nesmie byt vo vypovednej lehote, pricom tymto zdovodnuje zamestnavatel, preco nechce 13-ty plat vyplatit..

    Ma na to pravo? Alebo to vnimam spravne a zamestnanec ma narok na 13-ty plat?

    Vopred dakujem za vase nazory
    13 plat nie je nárokovateľný, pokiaľ z nejakého predpisu (kolektívna zmluva, odmeňovací poriadok) nevyplýva niečo iné.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Aj ja a myslím si, že aj všetci zamestnanci našej firmy by mali záujem o 13. plat, resp. nejaké tie podiely na zisku. Vidíme aké zisky firma dosahuje a bohužiaľ, keďže sme zahraničná firma všetko odchádza von z krajiny. A my zamestnanci keďže nemáme na to žiadny predpis, ani kolektívnu zmluvu z toho nemáme nič. A samozrejme, že majitelia tiež nemajú záujem nám platiť niečo navyše, čo nemusia.

    Existuje právny nárok na vyplatenie 13-teho platu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.