Zavrieť

Porady

Premlčacia doba

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na zmluvnom princípe ste si objednali službu a zaviazali sa zaplatiť odplat. Vykonaním služby ste sa stali dlžníkom. Ak ste sa zároveň nezaviazali splatiť dlh do určitého dátumu, na plynutie premlčacej doby platí občiansky zákonník:

    § 563

    Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    lenula135 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

    Ďakujem za odpovede
    Mali Vám vystaviť FA najneskôr do 15 dní po dodaní služby.
    Možno našli zapotrošený DL, zákazkový list, a urobili DDP (mali, museli urobiť) DDP za rok 2009

    Čo sa týka nevystavenia FA. Myslím si, že v tomto prípade pri plynutí lehoty by išlo skôr o prekludovanú pohľadávku, ak by Vám nevystavili vôbec FA. Právo by samo o sebe zaniklo, neuplatnilo sa (viem, že prekluzia je v správe daní a poplatkov 5 rokov, ale Obč, Obch... neviem)

    Premlčať by sa mohla iba pohľadávka=vystavená FA, kde od prvého dňa po lehote splatnosti začína plynúť premlčacia lehota, kt. je všeobecná a to Obch. 4 roky, Obč. zákonník 3 roky.

    Právnici, dúfam, že som to jednoducho laicky a nie zle vysvetlila.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ak Vám služba nebola poskytnutá a servis Vám nevie dokázať, že Vám ju poskytol, tak je logické, že platiť nie je za čo, bez ohľadu na to, či Vám faktúra príde hneď alebo po roku alebo po sto...Premlčacia doba sa týka záväzku, ak tento nevznikol, neplynie ani premlčacia doba.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    lenula135 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

    Ďakujem za odpovede
    Nehnevaj sa, ale tvoja otázka znela na dobu, za ktorú faktúra má prísť. Nepýtala si sa na to, či platiť akúkoľvek faktúru, ktorú ti niekto pošle - takých otázok tu veľa položených nie je. Prečo asi?

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    čo sa týka servisu - je možné, že fa vystavili, odoslali, len nenašla adresáta.. načo tu riešiť ich daňové povinnosti..

    zadávateľka sa pýta, či fa treba zaplatiť.. a toto ma pekne povedané vytočilo.. áno, treba, aj v Tescu treba zaplatiť to, čo máme v košíku..

    lenula135 je offline (nepripojený) lenula135

    lenula135
    No nenahnevajte sa na mňa, ale Vy by ste zaplatili službu, o ktorej ani neviete, že či vôbec bola uskutočnená? Predstavte si, že Vám po roku príde faktúra a druhá strana Vám ani nevie zdokladovať, aké auto servisovala ani čo na ňom robila?! Vy by ste ju zaplatili?!

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    lenula135 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

    Ďakujem za odpovede
    Dávam jasnú odpoveď:

    Ak bolo auto napr. nabúrané, "vedenie" spoločnosti vie, že došlo k oprave automobilu, vymenili tam karoseriu, alebo ju vyklepali...., naozaj došlo k oprave, oprava a náklady v tejto súvislosti boli vynaložené, bolo všetko odsúhlasené...., cena bola porovnateľná s konkurenciou, treba zaplatiť.

    Iná situácia. Nedošlo k oprave, niet o čom uvažovať. Dodanie služby sa neuskutočnili.

    ďalej iná situácia. ˇA to už špekulujem, čo ak išlo o nezvyčajný, v našich podmienkach bežný transfer. ......... nerozpisujem

    Mne teraz prišlo odsúhlasenie pohľadávok z roku 1998. Položila som si otázku: "Čo Vám ši..?" Kde ste boli doteraz? A položila som si ďalšiu: " Spoločnosť, pre kt. robím účto, ani snáď nemohla urobiť obchod s touto spoločnosťou, veď to je vylúčené...."

    Záver: Pýtam sa nadriadených, hľadám skutočnosti, som policajtom ..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.