Zavrieť

Porady

zamestnávateľ neplatič

Dobrý deň,
prosim Vás o radu - aké má možnosti zamestnanec, ktorý zistil, že zamestnávaleľ za neho neplatí odvody? (sociálne i zdravotné)

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Jozef 2 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosim Vás o radu - aké má možnosti zamestnanec, ktorý zistil, že zamestnávaleľ za neho neplatí odvody? (sociálne i zdravotné)

    Ďakujem!
    Pokiaľ máš v ruke riadnu pracovnú zmluvu, je všetko v poriadku. Zodpovedá za všetko zamestnávateľ, Ty to nerieš.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Jozef 2 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosim Vás o radu - aké má možnosti zamestnanec, ktorý zistil, že zamestnávaleľ za neho neplatí odvody? (sociálne i zdravotné)

    Ďakujem!
    Žiadne. Je to problém medzi zamestnávateľom a poisťovňami. Ak za teba zamestnávateľ neplatí odvody, tebe z toho nič nehrozí, t.j. nikto nebude od teba pýtať úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá je inak bezplatná, neprídeš o dôchodok, stále ti bude Soc. poisťovňa platiť PN-ku (ak ti na ňu vznikne nárok), ak budeš nezamestnaný a vznikne ti nárok na podporu, dostaneš ju.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neplatic zamestnavatel nie je problem pre zamestnanca, to je problem poistovne.
    Problem pre zamestnanca by bol v pripade, ak by vobec v poistovniach nebol prihlaseny (a de facto robil na cierno)

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    ivka70 Pozri príspevok
    Neplatic zamestnavatel nie je problem pre zamestnanca, to je problem poistovne.
    Problem pre zamestnanca by bol v pripade, ak by vobec v poistovniach nebol prihlaseny (a de facto robil na cierno)
    Ak má zamestnanec v ruke pracovnú zmluvu a zamestnávateľ ho neprihlásil, stále je to problém len zamestnávateľa.

    Jozef2, ako si zistil, že zamestnávateľ za teba neplatí odvody? Ak nemáš istotu, že ťa prihlásil do zdravotnej a Soc. poisťovne, tak si to môžeš overiť aj sám.

    Jozef 2 je offline (nepripojený) Jozef 2

    Jozef 2
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
    Len pre upresnenie- tento problém má jedna známa - a je to problém, lebo chcela na nejaký tovar pôžičku a nechválili jej to, preto, že nemá platené tieto veci.
    Pekný večer

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Tak toto počujem prvýkrát. Že by banky alebo iné "pôžičkárne" aj takýmto spôsobom overovali, či žiadateľ o úver - zamestnanec bude schopný úver splácať a "logickým" záverom dospeli k tomu, že keď zamestnávateľ neplatí odvody, neplatí ani mzdy?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ja sa prikláňam k tomu, že poskytovateľ si overil v SP registráciu, a výšku hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. A je veľmi možné, že výplata cash je trošku iná ako sa hlási do SP na výkazoch.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Ako je to s tým overovaním cez SP? To si hocikto môže zistiť výšku mojej mzdy, stačí sa mu vydávať za pracovníka banky alebo nejakej "pôžičkárne" (úverovej spoločnosti)?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zoli, aj to je možné, ale je celkom možné aj to, že zamestnávateľ neposiela načas mesačné výkazy, alebo ich neposiela vôbec.....

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Livia, nie hocikto.
    Ty musis pri ziadosti o pozicku odsuhlasit podpisom, ze mozu kontaktovat SP ohladom vysky VZ.
    Ak nepodpises, nemozu ziadat SP o udaje (ale nemusia ti dat ani pozicku).

    pekol je offline (nepripojený) pekol

    pekol
    Llívia Pozri príspevok
    Žiadne. Je to problém medzi zamestnávateľom a poisťovňami. Ak za teba zamestnávateľ neplatí odvody, tebe z toho nič nehrozí, t.j. nikto nebude od teba pýtať úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá je inak bezplatná, neprídeš o dôchodok, stále ti bude Soc. poisťovňa platiť PN-ku (ak ti na ňu vznikne nárok), ak budeš nezamestnaný a vznikne ti nárok na podporu, dostaneš ju.
    Je to problem medzi zamestnávateľom, ZAMESTNANCOM a poisťovnami. Za mňa tiež zamestnávateľ neplatil odvody, tak som dal u neho výpoveď. Šiel som sa evidovať na úrad práce. Nárok na príspevok v nezamestnanosti mi síce vznikol, ale mohli mi ho vyplatiť až potom, keď to dá zamestnávateľ do poriadku a dodatočne ma prihlási. Celá vec sa ťahala 6 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov mi podporu nevyplácali. Vyplatili mi ju nakoniec spätne, ale ja som bol pol roka bez príjmu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    pekol Pozri príspevok
    Je to problem medzi zamestnávateľom, ZAMESTNANCOM a poisťovnami. Za mňa tiež zamestnávateľ neplatil odvody, tak som dal u neho výpoveď. Šiel som sa evidovať na úrad práce. Nárok na príspevok v nezamestnanosti mi síce vznikol, ale mohli mi ho vyplatiť až potom, keď to dá zamestnávateľ do poriadku a dodatočne ma prihlási. Celá vec sa ťahala 6 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov mi podporu nevyplácali. Vyplatili mi ju nakoniec spätne, ale ja som bol pol roka bez príjmu.
    Tvoj pripad je iny, ty si nebol v SP ani prihlaseny.
    Ak by si riadne prihlaseny bol a tvoj zamestnavatel ma "len" nedoplatky na poistnom, tento problem sa ta netyka, podporu by ti riadne vyplacali.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    pekol Pozri príspevok
    Je to problem medzi zamestnávateľom, ZAMESTNANCOM a poisťovnami. Za mňa tiež zamestnávateľ neplatil odvody, tak som dal u neho výpoveď. Šiel som sa evidovať na úrad práce. Nárok na príspevok v nezamestnanosti mi síce vznikol, ale mohli mi ho vyplatiť až potom, keď to dá zamestnávateľ do poriadku a dodatočne ma prihlási. Celá vec sa ťahala 6 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov mi podporu nevyplácali. Vyplatili mi ju nakoniec spätne, ale ja som bol pol roka bez príjmu.
    Ty ako zamestnanec nemáš vôbec žiadne možnosti/páky/prostriedky donútiť zamestnávateľa, aby ťa prihlásil do poisťovne. Ak zistíš takéto konanie zo strany zamestnávateľa, môžeš to nahlásiť v soc. poisťovni, ktorá je oprávnená zjednať nápravu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.