Zavrieť

Porady

SZČO-JÚ - PN

Pozdravujem všetkých,

prosím Vás o radu čo najskôr. Vediem jednoduché účtovníctvo pre Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a keď mali PN, vrátila im Sociálna poisťovňa peniaze na účet. Ako mám v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať PN? Lebo vraj to nemôžem dať do príjmov neovplyv. základ dane, musím vraj odrátať z platby do fondov, len neviem ako, keď mi to program neurobí. Platby do fondov sú výdavok a program tú PN berie za príjem.
Skúste mi niekto poradiť. Vopred srdečne ďakujem.

Zuzana K.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    To by ma zaujimalo, na zaklade coho ste prisli na to, ze davky PN nepatria do kategorie neovplyvnujuce zaklad dane. PN davka nie je prijmom vyplyvajucim z podnikania a inej zarobkovej cinnosti a teda nijakym sposobom nema ovplyvnovat danovy zaklad. Ani znizovanim ciastky odvedenej na nemocenske poistenie. Takze prosim dokazat, za zaklada COHO sa to nemoze dat do prijmov neovplyvnujucich zaklad dane.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Zuzana K. má zrejme na mysli, že sociálna poisťovňa vrátila peniaze ako preplatok za obdobie, počas ktorého bola SZČO na PN.
    Tie vrátené peniaze sú vlastne preplatkom, ktorý pôjde mínusom z výdavkov za to obdobie, ku ktorému patria. Inak povedané - SZČO bude mať zaplatenú len alikvótnu čiastku poistného v období, kedy bola PN.

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    To by naozaj bolo treba bližšie upresniť, o aké peniaze vlastne ide.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.