Zavrieť

Porady

lízing - predčasné ukončenie

Dobrý deň poraďáci,

vedel by mi niekto poradiť ohľadom lízingu? Jedná sa o predčasné ukončenie. Lízing bol uzatvorený do 31.12.2003, čiže sa účtuje po starom. Trvá 48 mesiacov, pričom ho ukončujeme po 36 mesiacoch. Lízingová spoločnosť poslala návrh na predčasné ukončenie, kde je vyčíslená cena, ktorú máme uhradiť. Z tejto ceny je odpočítaná nerozpustená záloha (ktorú sme platili v rámci prvej zvýšenej splátky) - cca 30 tis. Sk. Ale ja mám na účte 381 zostatok len 15 tis. Sk. Zistila som, že zvyšných 15 tis. Sk predstavuje poistenie, ktoré by malo byť platené za normálnych okolností budúci mesiac, ale tento mesiac končíme. To poistné bolo zahrnuté do daňových nákladov, cena predmetu lízingu/počet mesiacov.
Teraz keby som vystornovala z 518 15 tis. Sk (poistné/48 mes.*36 mes), presne by som dostala na 381 30 tis.Sk, čo uvádza lízingová spoločnosť.

Ale mierne povedané som sa zmagorila, neviem, či to môžem urobiť. Ale iné východisko nevidím. A čo potom s daňovým priznaním? Viem, že pri predčasnom ukončení treba počítať odpisy a porovnať s nájomným, ale v zákone je podmienka, že lízing má trvať min. 3 roky a to tento trval, aj keď je predčasne ukončený.

Prosím skúsenejších o radu a vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    nevie nikto reagovať? ukážte, čo máte v hlavičkách a poučte ma. prelúskala som všetky témy, čo sa týkajú lízingu a nenašla som uspokojivú odpoveď.
    Pozri si stránu www.ceniga.sk je tam účtovanie leasingu pred rom 2004 a od r. 2004 a aj predčasné ukončenie leasingu. možno Ti dá návod na riešenie.
    M.K.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    ďakujem za radu, na tej stránke som už pozerala. v materiáloch je tam účtovanie lízingu, ale nového lízingu a k starému je tam len poznámka.

    naozaj mi nikto nevie poradiť? potom som zvedavá, ako vyzerá účtovanie lízingu v ostatných firmách. čítala som naozaj skoro všetky príspevky a to nikto nemal takýto prípad? v mnohých príspevkoch sú zmätočné informácie, ktoré človeka iba dopletú a mnoho príspevkov si navzájom odporuje.

    *Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

    Znovuzrodený z popola. *Fénix
    balala Pozri príspevok
    ďakujem za radu, na tej stránke som už pozerala. v materiáloch je tam účtovanie lízingu, ale nového lízingu a k starému je tam len poznámka.

    naozaj mi nikto nevie poradiť? potom som zvedavá, ako vyzerá účtovanie lízingu v ostatných firmách. čítala som naozaj skoro všetky príspevky a to nikto nemal takýto prípad? v mnohých príspevkoch sú zmätočné informácie, ktoré človeka iba dopletú a mnoho príspevkov si navzájom odporuje.
    Aj keď je tvoj príspevok spred dvoch rokov,nedá mi aby som nereagoval.Odpovede si sa asi nedočkala z toho dôvodu,že problém predčasného ukončenia by Ti tu musel niekto napísať na 10 stranách. A pre správnu odpoveď si ani nezadal/a dosť údajov.

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Prosím poradte mi polopate. Ak predčasne ukončil leasing uzatvorený do 31.12.2003 /koniec 1/2006/ ako vypočítam opisy u prenajímateľa? Zo sumy istiny bez DPH /bol nárok na odpočet/ a bez prirážky podľa starého zákona? Ak áno a vyšlo že zostatková cena k 31.12.2005 bola vyššia ako leasingovka vyfakturovala kúpnu cenu, čo môžem uplatniť ako výdavok OZD? Ide mi o zaúčtovanie kúpnej ceny a zostatku odpisov z akontácie. Vediem JU.
    Dakujem

    lízing - predčasné ukončenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.