Zavrieť

Porady

paragraf 141- sprevádzanie člena rodiny k lekarovi

Zamestnankyni ochorelo dieta , 3 dni neprisla do prace. Po navrate namiesto OCR priniesla od lekarky 3x potvrdenie o osetreni dietata za jednotlive dni. Musime toto uznat podla par. 141 s nahradou mzdy ?
Usporiadat
lubos1306 lubos1306

lubos1306 je offline (nepripojený) lubos1306

zaleži či to bola ta ista lekárka alebo rôzne. je to diskutabilné ak mala s nou behať na kontroly a vedela o tom mala by mať očr. možnosť je len to že to bolo nečakane
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

doche Pozri príspevok
Zamestnankyni ochorelo dieta , 3 dni neprisla do prace. Po navrate namiesto OCR priniesla od lekarky 3x potvrdenie o osetreni dietata za jednotlive dni. Musime toto uznat podla par. 141 s nahradou mzdy ?
ÁNo, má nárok na 3 dni preplatené priemerkou-§141 ZP.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

doche Pozri príspevok
Zamestnankyni ochorelo dieta , 3 dni neprisla do prace. Po navrate namiesto OCR priniesla od lekarky 3x potvrdenie o osetreni dietata za jednotlive dni. Musime toto uznat podla par. 141 s nahradou mzdy ?
Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Uznať by si jej mala nevyhnutne potrebný čas, t.j. čas na cestu k lekárovi, samotné vyšetrenie/ošetrenie a cestu späť do práce. Lenže toto je ťažko overiteľné, lebo lekári nepíšu na potvrdenia o sprevádzaní, dokedy vyšetrenie/ošetrenie trvalo (+ k tomu treba dorátať čas na cestu do práce). Žiaľ, je pravda, že priepustka napr. na tie 3 dni, ako si napísala, sa často zneužíva (či už pri vlastnom ošetrení/vyšetrení namiesto PN-ky, alebo pri sprevádzaní namiesto OČR-ky) - niektorí lekári potvrdia "hocičo" (najmä, ak sú to známi). Takže v tomto prípade ti nezostáva iné, ako preplatiť 3 dni sprevádzania, lebo ťažko dokážeš, že v skutočnosti nešlo o sprevádzanie rodinného príslušníka, ale o ošetrovanie člena rodiny.
0 0
doche doche

doche je offline (nepripojený) doche

Dakujem za odpovede.
0 0
molnitko molnitko

molnitko je offline (nepripojený) molnitko

rada by som sa spýtala, kto je člen rodiny? môžem sprevádzať aj matku, otca, svokru k lekárovi a mať za to celý deň tzv. PÉČKO?

a druhá otázka. ak idem k lekárovi - napr. na infekčné na odber krvi, musím počkať na výsledky a potom sa vrátiť do ambulancie ( môžem ísť až na pol jedenástu, od kedy ordinuje doktorka), musí mi riaditeľ uznať paragraf, alebo môže vyžadovať, aby som sa vrátila do práce, prípadne prišla na 1,5 hodiny do práce???
ďakujem za odpovede
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

molnitko Pozri príspevok
rada by som sa spýtala, kto je člen rodiny? môžem sprevádzať aj matku, otca, svokru k lekárovi a mať za to celý deň tzv. PÉČKO?

a druhá otázka. ak idem k lekárovi - napr. na infekčné na odber krvi, musím počkať na výsledky a potom sa vrátiť do ambulancie ( môžem ísť až na pol jedenástu, od kedy ordinuje doktorka), musí mi riaditeľ uznať paragraf, alebo môže vyžadovať, aby som sa vrátila do práce, prípadne prišla na 1,5 hodiny do práce???
ďakujem za odpovede
Moze vyzadovat navrat do prace, nevyhnutne potrebny cas je az od casu, ked ordinuje lekarka a do casu odberu ....
0 0
molnitko molnitko

molnitko je offline (nepripojený) molnitko

a čas potrebný na presun k lekárovi sa nepočíta? môže argumentovať tým, že som mohla ísť autom a nie autobusom?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

molnitko Pozri príspevok
a čas potrebný na presun k lekárovi sa nepočíta? môže argumentovať tým, že som mohla ísť autom a nie autobusom?
Moc to kombinujes,ved mu predsa nemusis rozpravat cely priebeh dna.
Vypytaj si peciatku na priepustku aj v labaku pri odbere krvi aj potom u lekarky ... a mas to ....
0 0
molnitko molnitko

molnitko je offline (nepripojený) molnitko

jaa píšem realitu. bolo mi to tak prezentované. a tiež mi povedala,m že ak donesiem aj 5 razítiek, tak aj tak sa musím vrátiť do práce a bla, bla.
bolo to prví krát za 8 rokov, čo som využila Pečko a aj tak mi odpísala NV.
teraz idem na tehotenskú poradňu a potom s dcérou k doktorke a povedala mi, že aj tak sa musím vrátiť do práce a ak sa nevrátim, musí to niekto za mňa odrobiť a potom to musím kolegyni vrátiť
môže to byť?
nie je to šikana?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ivka70 Pozri príspevok
Moze vyzadovat navrat do prace, nevyhnutne potrebny cas je az od casu, ked ordinuje lekarka a do casu odberu ....
Nevyhnutne potrebný čas je aj čas potrebný na cestu na ošetrenie/vyšetrenie a čas potrebný na návrat do práce z ošetrenia/vyšetrenia.
1 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

molnitko Pozri príspevok
jaa píšem realitu. bolo mi to tak prezentované. a tiež mi povedala,m že ak donesiem aj 5 razítiek, tak aj tak sa musím vrátiť do práce a bla, bla.
bolo to prví krát za 8 rokov, čo som využila Pečko a aj tak mi odpísala NV.
teraz idem na tehotenskú poradňu a potom s dcérou k doktorke a povedala mi, že aj tak sa musím vrátiť do práce a ak sa nevrátim, musí to niekto za mňa odrobiť a potom to musím kolegyni vrátiť
môže to byť?
nie je to šikana?
Síce ako čítam, Tvoj problém je v uznaní paragrafu vo firme, no Ty máš nárok ísť do poradne a ďalšie vyšetrenia ako tehotná, ešte navyše tých 7 dní.
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3 0
molnitko molnitko

molnitko je offline (nepripojený) molnitko

ak teda idem, k dvom lekárom a mám dve razítka, musí mi uznať celý deň, alebo nie?
ak mám na priepustke napísané, ošetrenie s dieťaťom potrebné celý deň, musí to uznať, alebo nie? Musí to byť na zvlášť tlačive od lekára, ako mi tvrdí ona, alebo to stačí na priepustke?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

molnitko Pozri príspevok
ak teda idem, k dvom lekárom a mám dve razítka, musí mi uznať celý deň, alebo nie?
ak mám na priepustke napísané, ošetrenie s dieťaťom potrebné celý deň, musí to uznať, alebo nie? Musí to byť na zvlášť tlačive od lekára, ako mi tvrdí ona, alebo to stačí na priepustke?
Videla som tlačivo, ktoré sa používalo pri sprevádzaní rodinného príslušníka - písalo sa naň meno sprevádzaného + príbuzenský vzťah. Asi toto myslel zamestnávateľ.
A či pri 2 razítkach musí uznať celý deň - už to tu bolo citované: nárok máš na toľko, koľko potrebuješ. Vieš preukázať, že si na to potrebovala celý deň? Ak áno, tak ti to zamestnávateľ uznať musí.
Nečuduj sa zamestnávateľovi, že robí takéto caviky, sú zamestnanci, ktorí tzv. paragrafy veľmi radi/y využivajú a zneužívajú, ale potom sú "zlí" aj tí, ktorí ich využívajú, len keď musia a podľa zákona.
2 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

molnitko Pozri príspevok
ak teda idem, k dvom lekárom a mám dve razítka, musí mi uznať celý deň, alebo nie?
ak mám na priepustke napísané, ošetrenie s dieťaťom potrebné celý deň, musí to uznať, alebo nie? Musí to byť na zvlášť tlačive od lekára, ako mi tvrdí ona, alebo to stačí na priepustke?
ak lekár napíše na priepustku, že platí celý deň, tak platí celý deň.
3 0
molnitko molnitko

molnitko je offline (nepripojený) molnitko

ako môžem argumentovať? môžem sa nejako brániť?
alebo závisí len na vôli riaditeľa?
podotýkam, že iní môžu byť doma a nie je problém, so mnou vždy je
preto mi ide hlavne o princíp
0 0
molnitko molnitko

molnitko je offline (nepripojený) molnitko

Llívia Pozri príspevok
Videla som tlačivo, ktoré sa používalo pri sprevádzaní rodinného príslušníka - písalo sa naň meno sprevádzaného + príbuzenský vzťah. Asi toto myslel zamestnávateľ.
A či pri 2 razítkach musí uznať celý deň - už to tu bolo citované: nárok máš na toľko, koľko potrebuješ. Vieš preukázať, že si na to potrebovala celý deň? Ak áno, tak ti to zamestnávateľ uznať musí.
Nečuduj sa zamestnávateľovi, že robí takéto caviky, sú zamestnanci, ktorí tzv. paragrafy veľmi radi/y využivajú a zneužívajú, ale potom sú "zlí" aj tí, ktorí ich využívajú, len keď musia a podľa zákona.
chápem, že to mnohý zneužívajú, ale to by už zamestnávateľ mohol mať trochu vysledované, ktorý sú to.
ja chodím na všetky prehliadky vždy keď robím poobede (10.15),alebo po rannej smene (12:30) letím autom, aby sme to stihli, platím si priame termíny, nikdy nechodím na očr - a mám deti 11 a 3 ( ne RD som ani nebola).choroby detí plátame celá rodina. raz som potrebovala ísť k lekárovi - lebo som ako tehotná mala zlé výsledky a hrozilo, že bude dieťa postihnuté, tak som proste využila nárok a zostala doma na "péčku". ako som písala, odpísala mi NV. teraz mi ochorela malá, musím s ňou ísť k lekárke a ja na poradňu. potom s melou zasa budú moji rodičia a svokrovci, a zasa mi to nemôže uznať?
a to kolegyňa chodí s mamou a vždy je celý deň preč a to je v pohode ??
preto sa tu toľko vypytujem, lebo to proste nechápem !!!
ďakujem za odpovede
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

molnitko Pozri príspevok
chápem, že to mnohý zneužívajú, ale to by už zamestnávateľ mohol mať trochu vysledované, ktorý sú to.
ja chodím na všetky prehliadky vždy keď robím poobede (10.15),alebo po rannej smene (12:30) letím autom, aby sme to stihli, platím si priame termíny, nikdy nechodím na očr - a mám deti 11 a 3 ( ne RD som ani nebola).choroby detí plátame celá rodina. raz som potrebovala ísť k lekárovi - lebo som ako tehotná mala zlé výsledky a hrozilo, že bude dieťa postihnuté, tak som proste využila nárok a zostala doma na "péčku". ako som písala, odpísala mi NV. teraz mi ochorela malá, musím s ňou ísť k lekárke a ja na poradňu. potom s melou zasa budú moji rodičia a svokrovci, a zasa mi to nemôže uznať?
a to kolegyňa chodí s mamou a vždy je celý deň preč a to je v pohode ??
preto sa tu toľko vypytujem, lebo to proste nechápem !!!
ďakujem za odpovede
Čo je NV? Neplatené voľno? Náhradné voľno?
Kolegyňa, ktorá chodí s mamou - vieš, ako dlho trvá mamine vyšetrenie/ošetrenie + cesta, teda či to kolegyni skutočne nezaberie celý deň?
Ak si myslíš, že si v práve a vieš dokázať, že si na vyšetrenie + sprevádzanie dieťaťa potrebovala celý deň, tak protestuj, najlepšie písomne, že ti zamestnávateľ dal NV neoprávnene, a že podáš podnet na kontrolu na inšpektorát práce.
molnitko Pozri príspevok
...a druhá otázka. ak idem k lekárovi - napr. na infekčné na odber krvi, musím počkať na výsledky a potom sa vrátiť do ambulancie ( môžem ísť až na pol jedenástu, od kedy ordinuje doktorka), musí mi riaditeľ uznať paragraf, alebo môže vyžadovať, aby som sa vrátila do práce, prípadne prišla na 1,5 hodiny do práce???
Tu si písala o 1,5 hod. Ak si to stíhala, tak aj na tú 1,5 hod. si mala prísť do práce.

(Máš pevnú alebo pružnú pracovnú dobu? Pri pružnom pracovnom čase sa prekážky v práci (ich trvanie, čas) posudzujú trochu inak.)
0 0
berserkr berserkr

berserkr je offline (nepripojený) berserkr

Dobry den.
chcel by som sa spytat ako sa mozem ako zamestnavatel branit proti zneuzivaniu P (paragrafu - ospravedlnenka od lekara). Zamestnanec isiel na dvojdnovy pobyt po svatbe. den volna na ktory ma narok vyuzil pred svatbou a kedze mal v dane dni po svatbe pracovat sam, odmietol som mu dat na tie dni dovolenku na ktoru aj tak este nemal narok kedze je este v skusobnej dobe. do prace sa nedostavil a doniesol mi na tie dni 2xP od jedneho lekara.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

berserkr Pozri príspevok
Dobry den.
chcel by som sa spytat ako sa mozem ako zamestnavatel branit proti zneuzivaniu P (paragrafu - ospravedlnenka od lekara). Zamestnanec isiel na dvojdnovy pobyt po svatbe. den volna na ktory ma narok vyuzil pred svatbou a kedze mal v dane dni po svatbe pracovat sam, odmietol som mu dat na tie dni dovolenku na ktoru aj tak este nemal narok kedze je este v skusobnej dobe. do prace sa nedostavil a doniesol mi na tie dni 2xP od jedneho lekara.
a teraz otázka, ako mu to chceš dokázať že zneužil niečo????
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Mila123 Pozri príspevok
a teraz otázka, ako mu to chceš dokázať že zneužil niečo????
Mila má pravdu, ako chceš dokázať, že paragrafy zneužil? máš možnosť,mu ukončiť PPV v skúšobnej dobe......ale nejaké porušenie pracovnej disciplíny? tým smerom by som neskúšala.....je to ale na tebe.....
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať