Zavrieť

Porady

Kto zaplatí poplatok u notára ak dedia maloleté deti a ich matka rovným dielom?

Matka spolu s deťmi je vo finančnej tiesni. Existuje možnosť že by podiel poplatku maloletých detí bol odpustený?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pri dedení ide vlastne o súdne trovy (notár zastupuje súd), teda by sa mohlo požiadať o odpustenie poplatkov.
    Naposledy upravil Mária27 : 17.12.10 at 08:01

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Stefan2005, zdenka131, Danielle369, Lubaba, Flinstone, danushka
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyhláška 31/1993 o odmenách a náhradách notárov je vydaná na základe § 95 ods. 3 Notárskoho poriadku, kde sa píše: (3) Výšku odmeny notára a spôsob jej určenia ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom. V § 97 je však uvedené: Spôsob odmeňovania notára za činnosť súdneho komisára upraví osobitný predpis. 7) Poznámka 7) Občiansky súdny poriadok.

    Podľa § 137 občianskeho súdneho poriadku: Trovy konania sú najmä hotové výdavky účastníkov a ich zástupcov, včítane súdneho poplatku, ... odmena notára za vykonávané úkony súdneho komisára a jeho hotové výdavky, odmena správcu dedičstva a jeho hotové výdavky, ...
    Podľa § 138 občianskeho súdneho poriadku: (1) Na návrh môže súd priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery ....
    Podľa § 148 občianskeho súdneho poriadku: (1) Štát má podľa výsledkov konania proti účastníkom právo na náhradu trov konania, ktoré platil, pokiaľ u nich nie sú predpoklady pre oslobodenie od súdnych poplatkov.


    Nemám konkrétnu skúsenosť na oslobodenie trov konania vrátane notárskych poplatkov, preto som aj napísala, že by sa mohlo požiadať o oslobodenie. Vychádzam z toho , že po určení súdneho komisára štát platí aj notára ako sudcu (aj keď všetko vyberá notár), podobne ako znalcov a pod. - a žiada tie poplatky od účastníkov. Preto v zmysle § 148 OSP mi vychádza, že by sa v prípade odpustenia súdnych poplatkov mohli odpustiť aj notárske.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Uvažovala som, či mám aj ja vysvetliť, prečo aj podľa môjho názoru to nejde, aj keď môžem pridať slovíčko "asi". Lebo rovnako nemám skúsenosť s oslobodením od notárskych poplakov, len s trovami konania, ktoré okrem súdnych poplatkov zahŕňajú ešte aj všeličo iné. A tiež mám zaujímavú skúsenosť "notár ako súdny komisár verzus súd" (uvádzam ďalej mimo témy). Nuž ale keď mám takýto názor, asi sa patrí.
    Podľa § 148 OSP: (1) Štát má podľa výsledkov konania proti účastníkom právo na náhradu trov konania, ktoré platil, pokiaľ u nich nie sú predpoklady pre oslobodenie od súdnych poplatkov.
    Podľa § 140 OSP: (3) V konaní o dedičstve platí odmenu notára a jeho hotové výdavky dedič, ktorý nadobudol dedičstvo, ktoré nie je predlžené; ak je dedičov niekoľko, platia tieto trovy podľa vzájomného pomeru čistej hodnoty ich dedičských podielov. V ostatných prípadoch platí tieto trovy štát, ak ďalej nie je ustanovené inak.
    V spojení §§ 140 a 148 OSP mi vychádza, že štát neplatí odmenu notára a jeho hotové výdavky v prípade uvedenom v prvej vete § 140 ods. 3. A ďalej mi vychádza, že pokiaľ by došlo k oslobodeniu od súdnych poplatkov, štát by nemal právo na náhradu tých trov, ktoré platil on/štát podľa druhej vety § 140 ods. 3, s prihliadnutím na pokračovanie vety "ak ďalej nie je ustanovené inak". V niektorých iných ust. OSP sú aj definované trovy platené štátom, ale notárske poplatky podľa prvej vety § 140 ods. 3 sa mi v nich nepodarilo nájsť (?).
    Ďalej som sa opierala o to, že MS SR na svojej web-stránke v súvislosti s odpustením poplatkov uvádza § 138 OSP (v ktorom notárske poplatky nie sú uvedené) a zákon o súdnych poplatkoch (kde v ust. § 1 je odvolávka na sadzobník k prílohe k tomuto zákonu).
    Pripúšťam, že z mojej strany ide o "akademickú" debatu a keďže si uvedomujem názorovú rozdielnosť, odporučila som dotazovateľke/matke o.i. obrátiť sa na niektorú z kancelárií centra právnej pomoci MS SR, prípadne na notára, aj na súd (najmä pre súdne poplatky, ktoré budú nasledovať a aj keď nie sú vysoké v porovnaní s notárskymi, aby ju to nezaskočilo, keďže je vo finančnej tiesni).

    Len tak k notárovi ako sudcovi (súdnemu komisárovi) – v našom prípade, keď sa uvažovalo o správcovi a tomu predchádzajúcim úkonom pre spravovanie pozostalosti v priebehu dlho trvajúceho a komplikovaného dedičského konania, zo súdu som sa dozvedela, že to môže riešiť aj notár ako súdny komisár a od notára zase, že súd. Nuž „babo (ja) raď „.
    Naposledy upravil luja5 : 16.12.10 at 06:48

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdou je, že keď niečo zdedí, už má majetok. Videla som však aj rozhodnutie Ústavného súdu, kedy nechceli dedkovi odpustiť poplatky z dôvodu, že má dom - v ktorom býva - a Ústavný súd to zrušil.
    V každom prípade nie je nič ľahšie ako spýtať sa na správnom mieste, porada nestačí.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ak môžem odporúčať, matka môže získať mnohé informácie na webovej stránke ministerstva spravodlivosti (MS) www.justice.gov.sk v sekcii "Služby občanom".
    Ak budú poplatky, tak okrem notárskych poplatkov podľa vyhl. MS č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov budú po právoplatnom ukončení dedičského konania nasledovať ešte súdne poplatky za konanie o dedičstve podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch. MS má aj svoje centrum právnej pomoci, na webovej stránke MS sú uvedené kancelárie centra, podmienky pre poskytnutie právnej pomoci (napr. materiálna núdza s podmienkami pre jej splnenie), postup pre uplatnenie žiadosti o oslobodenie od súdnych poplatkov a ďalšie informácie, ktoré by mohli byť pre matku užitočné.
    Matka sa môže informovať aj u notára, aj na súde, keďže v prípade poplatkov pôjde o poplatky aj tam, aj tam.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    podľa môjho názoru to možné nie je, notár MUSÍ postupovať podľa vyhlášky o odmenách notárom a v nej nie je uvedená možnosť znížiť alebo odpustiť poplatky
    Ako a kde (u notára kde prebieha dedičské konanie, alebo rovno na súd)požiadať o odpustenie poplatkov, čo treba k žiadosti doložiť?

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Pre luja5
    Dobre si to odôvodnila. Ja by som zhrnula, že štát môže rozhodovať len o tom, čo jeho je.

    Kto zaplatí poplatok u notára ak dedia maloleté deti a ich matka rovným dielom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.