Zavrieť

Porady

Služobná cesta v dvoch štátoch

Dobrý deň,

potrebovala by som vedieť, ako mám vypočítať cestovné náhrady pre zamestnanca, ktorý absolvoval za jeden deň služobnú cestu v dvoch štátoch s dvomi rôznymi platobnými menami (Čechy a Nemecko).
V Čechách sa zdržal 10 hodín (stretnutie so zákazníkom), v Nemecku zvyšok dňa (6 a pol hodiny, len cesta do miesta ďalšieho stretnutia so zákazníkom, ktoré sa konalo na druhý deň). Tam potom trávil aj zvyšnú časť služobnej cesty na druhý deň a vrátil sa cez Rakúsko.

Neviem, či mu mám zaplatiť náhrady v českých korunách za služobnú cestu do 12 hodín a potom náhrady v eurách za služobnú cestu do 6 hodín, alebo brať do úvahy preplatenie len tej časti, kde strávil v daný deň väčšinu služobnej cesty (teda len v českých korunách).

A ako postupovať v prípade, že cestou na stretnutie so zákazníkom zamestnanec len prechádza iným štátom/štátmi (teda napr. cez Čechy a Nemecko do Belgicka a späť, alebo cez Rakúsko do Nemecka a späť), ale nevykonáva tam v rámci služobnej cesty žiadnu prácu? Ignorovať to alebo to presne rozpočítať, koľko mu trvala cesta cez daný štát a prelácať podľa toho (a zase podľa zásady, kde strávil väčšinu času zo služobnej cesty)?

A aký kurz použiť pri prepočte z inej meny na euro? Ku dňu služobnej cesty alebo ku dňu, keď robím výpočet náhrad?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lilly1210 je offline (nepripojený) lilly1210

    S nervami v koncoch... lilly1210
    ospravedlnujem sa, ze sa pripominam, ale potrebovala by som odpoved surne. popripade odkaz na konkretnu temu, kde sa toto uz rozoberalo, ak sa da.
    dakujem.

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    pozri Par. 13 ods. 5 zákon o cestovných náhradách

    (5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny
    deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene
    a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej
    zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín.
    Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký
    počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ
    poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca
    výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy
    sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného
    v jednotlivých krajinách považuje čas odletu
    lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje
    inak (§ 16).

    lilly1210 je offline (nepripojený) lilly1210

    S nervami v koncoch... lilly1210
    dakujem za odpoved. ale nie som si ista tou formulaciou zakona, hlavne §16.

    skusim uviest priklad:
    Sluzobna cesta do Belgicka.
    Zamestnanec vyrazi o 9:00 doobeda a cesta k statnej hranici s Ceskom mu trva 3 hodiny (tie ma na Slovensku). Potom mu 5 hodin trva prejazd Ceskom. Potom dalsich 6 hodin prejazd Nemeckom. Dalsiu hodinu cesta do cieloveho mesta v Belgicku, kde uz stravi tu chvilku do polnoci (koniec dna).
    Diety sa mu teda vyrataju za stravne urcene pre Nemecko (45 eur na den+vreckove), kedze tadial siel najdlhsie (stravil tam najdlhsiu cast svojej sluzobnej cesty za ten den)?

    A mozno tato otazka vyznie hlupo, ale zaplatit mu ich:
    - za cely den od nastupu na sluzobnu cestu, teda 3 SVK + 5 CZ + 6 DE + 1 B hodin (od chvile ako vyrazil z firmy az po koniec dna v Belgicku) (je to spolu 15 hodin, take diety za cely den - nad 12 hodin pre zahranicne cesty)?
    - alebo len za tych 12 hodin, co trval cas sluzobky v zahranici (takze diety za pol dna - do 12 hodin pre zahranicne cesty) a na tie 3 hodiny na SVK zabudnut?
    - alebo to mam urobit tak, ze cas na SVK 3 hodiny preplatim podla tuzemskej cesty (§5) a zvysnych 12 hodin preplatim ako zahranicnu cestu podla meny statu, kde trvala sluzobka najdlhsie (v tomto pripade Nnemecko - §13 ods.5)?


    Som z toho jelen.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    lilly1210 Pozri príspevok
    dakujem za odpoved. ale nie som si ista tou formulaciou zakona, hlavne §16.

    skusim uviest priklad:
    Sluzobna cesta do Belgicka.
    Zamestnanec vyrazi o 9:00 doobeda a cesta k statnej hranici s Ceskom mu trva 3 hodiny (tie ma na Slovensku). Potom mu 5 hodin trva prejazd Ceskom. Potom dalsich 6 hodin prejazd Nemeckom. Dalsiu hodinu cesta do cieloveho mesta v Belgicku, kde uz stravi tu chvilku do polnoci (koniec dna).
    Diety sa mu teda vyrataju za stravne urcene pre Nemecko (45 eur na den+vreckove), kedze tadial siel najdlhsie (stravil tam najdlhsiu cast svojej sluzobnej cesty za ten den)?

    A mozno tato otazka vyznie hlupo, ale zaplatit mu ich:
    - za cely den od nastupu na sluzobnu cestu, teda 3 SVK + 5 CZ + 6 DE + 1 B hodin (od chvile ako vyrazil z firmy az po koniec dna v Belgicku) (je to spolu 15 hodin, take diety za cely den - nad 12 hodin pre zahranicne cesty)?
    - alebo len za tych 12 hodin, co trval cas sluzobky v zahranici (takze diety za pol dna - do 12 hodin pre zahranicne cesty) a na tie 3 hodiny na SVK zabudnut?
    - alebo to mam urobit tak, ze cas na SVK 3 hodiny preplatim podla tuzemskej cesty (§5) a zvysnych 12 hodin preplatim ako zahranicnu cestu podla meny statu, kde trvala sluzobka najdlhsie (v tomto pripade Nnemecko - §13 ods.5)?


    Som z toho jelen.
    b je spravne, keby po Slovensku cesta trvala dlhsie ako 5 hodin, zaplatis k tomu este domacu sl. cestu nad 5 hodin. do 5 hodin neplatis nic.
    Podla tvojich info je zahr. cesta presne 12 hodin, to uz by som mu platila ako cely den, pripadne to rozpiste aj s minutami ....

    Služobná cesta v dvoch štátoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.