Zavrieť

Porady

Usporiadat
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

najskôr preto, že očká broskyne plne dozrievajú koncom augusta, a keby sa vrúbľovalo tak štep sa riadne nezrastie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

viktorviktor Pozri príspevok
najskôr preto, že očká broskyne plne dozrievajú koncom augusta, a keby sa vrúbľovalo tak štep sa riadne nezrastie.
V tom by som problém nevidel...predsa ako u marhule-odoberiem vrúble v januári a vrúbľujem bez miazgy február/marec alebo za miazgy v apríli....
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Faktom zostáva, že pri kvostkovinách je vrublovanie zjara často menej úspešné a u broskýň zvlášť. Naopak očkovanie v lete začiatkom na bdiace očko, alebo lepšie koncom leta na spiace očko býva oveľa úspešnejšie. Najlepšie počas miazgy, keď raší nové prírastky, lístočky.
Broskyne sú chúlostivé na mrazíky, často namŕzajú a kučeravosť tiež urobí svoje, takže sme často radi keď zachránime vlastné drevo na stromoch a nie to ešte chabo či vôbec neprirastené... Dá sa to robiť aj na jar, ale aspoň u mňa je ujateľnosť tak zlá že to ani nestojí za tú námahu.
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Takže jediné riešenie-naučiť sa očkovať...Otázka: dajú sa broskyne očkovať aj na jar, ak si teraz v januári odoberiem vhodné konáriky na očka ? Konkrétne chcem preočkovať nerodiacu ringlotu Zelenú aj Wagenheimovu (vedľajšie Althanky rodia ako blbé). Chcem očkovať do starších konárov, prípadne priamo do kmeňa...ide o asi 6ročné stromy.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

deerslayer Pozri príspevok
Takže jediné riešenie-naučiť sa očkovať...Otázka: dajú sa broskyne očkovať aj na jar, ak si teraz v januári odoberiem vhodné konáriky na očka ? Konkrétne chcem preočkovať nerodiacu ringlotu Zelenú aj Wagenheimovu (vedľajšie Althanky rodia ako blbé). Chcem očkovať do starších konárov, prípadne priamo do kmeňa...ide o asi 6ročné stromy.
Nuž nie že by som ti nedržal palce, ale nedávam ti veľké šance. Ringloty preočkovať na broskyne a ešte k tomu na jar...
Afinita na bloskyne u ringlot je veľmi zlá určite by som to na tvojom mieste zvážil. Vyber si radšej keď už veľmi chceš tieto mladé stromčeky preočkovávať, nejakú zaujímavú slivkovinu veľa zaujímavého si môžeš prečítať verím aj v mojom príspevku v téme: Chcem si založiť sad so slivkami... a Dnes sú už v ponuke veľmi zaujímavé odrody. Ak slivky nechceš a to ani tie najlepšie, tak potom ti odporučím preočkovať na tvoje ringlotky marhule, s tým mám pozitívne skúsenosti. Broskyne je lepšie očkovať na mandle, broskyňové semenáče, prípadne na to určené moderné podpníky. Zváž ale možnosť dať ringlotam ešte šancu. Počkaj ešte aspoň rok a zisti prečo nerodia...
Je niekoľko možných príčin. Skús nestrihať na jar vôbec a daj šancu rok či dva a určite ringlotky zarodia. Škoda je nevydržať, keď si už toľké roky čakal a práve teraz by už konečne úroda nabehla. Zakvitnú na jar? Ak nie, znamená to že boli štepené na podpník nejakej divokej bujne rastúcej mirabelky a vtedy ringloty skutočne rodia až neskôr, keď už narastú ako veľké stromy ale potom to stojí za to rodia potom bohate a pravidelne. Ak zakvitnú a malé plôdiky opadnú je na vine piliarka proti ktorej budeš musieť v takom prípade počas kvetu postriekať...
Ak predsa len chceš preočkovávať, tak neľútostne výrazne zrezať na jar a potom do niekoľkých mladých bujných výhonov v juni na bdiaci púčik, ktorý ešte ten tok je schopný narásť aj o meter, samozrejme všetko ostatné ak sa očko ujme a začne hnať, vyslepiť, aby celá sila stromu šla len do týchto očiek.

0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Niečím zaujímavým to preočkovať/preštepiť by neškodilo...ale čo mám, to dám...
Skúsim tam dať marhuľové vrúble (Pincot, Veharda a čosi, čo by mala byť "Ananáska") a nejaké broskyňové očká....uvidíme, čo sa ujme a potom sa podľa toho zariadim.
Mám pocit, že "Ananáska" hovorí každý inej odrode................
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je to tak, skús zaštepiť, prípadne keď sa neujme, čo je pravdepodobné, v juni zaočkuješ...
Očkovanie do starších ako 2 ročných konárikov nie je dobrý nápad...
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

toto nešťastné počasie mi spôsobuje cukanie v rukách na strihanie, rezanie, vrúbľovanie, ale kalendár nepustí
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Strihať sa s malým rizikom dá... Najmä vinič, ale aj odolnejšie jadrovinmy, fakt že broskyne asi nie. Štepiť a očkovať je možné len pri prirýchlení a následnej ochrane... Je vhodné obdobie na rezanie vrúblov, najmä u kvôstkovín treba skôr. Druhy ktoré začínajú veľmi skoro ako Drieň alebo Lieska netreba zmeškať správny čas...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ked sme pri broskyniach,aký je rozdiel medzi pestovaním broskyne a nektarinky?
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

čiste teoreticky...nektarinky by mali byť teplomilnejšie.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nektariny sú broskyne, ktoré nemajú na šupke plodov chĺpky. A to je všetko. Keď som kedysi skrížil broskyne s nektarinou tak približne polovica z kvostok vyrastených 45 stromčekov boli nektariny a približne polovica broskyne. Nektariny sa vyskytujú už od dávna tak ako niektorý psy majú vztýčené uši ako nemecký ovčiaci či špice a niektorý majú uši visiace ako kokršpaniely či napríklad jazvečíci, či aj dogovité psy, pokiaľ ich nemajú kupírované, no všetko sú to psy a medzi sebou sa kľudne skrížia.
Aj ľudia majú niektorý blond vlasy a niektorý čierne alebo modré oči alebo hnedé a všetci sme ľuďmi.
Tak je to aj s broskyňami a nektarinami sú to jeden druh len niektoré sú chlpatejšie. Iný rozdiel tam nie je.
Faktom zostáva, že chĺpky napríklad chránia brozkyňové plody pred múčnatkov, takže potom mučnatka napáda len listy najčastejšie, zatiaľ čo pri nektarinách napáda múčnatka aj plody, najmä tie neskoršie dozrievajúce...
Takže nektariny sa považujú za trochu chúlostivejšie.
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

KAždopádne...mne na chalupe -okrajová oblasť na marhule, broskyne- broskyne dozrievajú (aj keď jednu začína chytať glejotok), ale susedovi nekarinky nie.....
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Možno preto že tieto odrody nektarín sú chúlostivejšie. Nečudujem sa tomu. Nektariny zrejme neboli nikdy šľachtené na odolnosť...
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Hej, ale bez chĺpkov to mojim ústam viac lahodí....
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak vysaď kvôstky z nektariniek od suseda mohli sa prepeliť s tvojich odolnejších broskýň aspoň niektoré. Ak ich vysadíš tak aspoň 30-50 do radov od seba tak 0,5 až meter, vytvoria akýsi živý plot. Potom asi väčšinu vyklčuješ, pretože budú horšej kvality a nie všetky budú nektariny, niektoré budú mať aj chlpy. Po 4-5 rokoch budeš vedieť ktoré stoja za to. Pri tomto počte by sa ti mohlo podariť najsť aj jednu či dve naozaj kvalitné jedince potencialne nové odrody, ktoré by boli aj odolnejšie...
Skús to, stojí to za to. Ak nemáš priestor, urob to ako ja. Vysaď ich do "zeme nikoho" - rumovisko zarastené, kam chodia len milenci keď chcú mať fakt súkromie. Po rokoch keď zistíš ktorá je fakt dobrá, tak tú preočkuješ a nezabudni ju zaregistrovať, alebo aspoň namnožiť aby nezanikla...
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

O tom preopleneí pochybujem...moje broskyne od jeho nektariniek su cca 150m...okrem toho - jemu sa tie nektarinky nie a nie urodiť, takže žiadne kôstky....
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak treba použiť kvôstky iných nektariniek, čo sa týka opelenia tak hlavne včeličky a iný hmyz a ten preletí 150 m v pohode. Ak ste v okrajovej oblasti tak aspoň nemáte strach že sa opelia planými...
Treba len skočiť cez sezonu za niekým kto má nektarinky, do sadu, či na tržnicu a kúpiť radšej domáce...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Nuž chlpatejšie potvory znesú viac zimy....
Nie je to náhodou kríženec broskyne a ringlóty,tak ako toto:
Novinkou na trhu je medzidruhový kríženec marhule a mirabelky s názvom 'Aprimira'. Odroda vyniká oranžovými plodmi a marhuľovou arómou. ...
Takže žiadna broskyňa bez chlpov...
Naposledy upravil Milas265 : 16.01.11 at 17:46
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

nuž...s chlpatými je to tak...niekomu nevadia, .....niekto chlpaté ani za svet...a niektorí si akurát na chlpatých zgustnú...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať