Zavrieť

Porady

PLATBA KARTOU

je správne, ak účtovníčka platbu kartou ( platba z firemného účtu - napr. tankovanie) preženie cez pokladňu ako príjem a výdaj ?
A ak vystavené zálohové faktúry ( s určitou číselnou radou ) nevidím nikde zaevidované ?
/je to externá účtovníčka a účtuje na základe dokladov, ktoré jej doručíme/

vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    martuľa Pozri príspevok
    asi sa nerozumieme.
    Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? Ani ja neevidujem zálohové faktúry od klientov. A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Nie. Prijatú sumu na základe zál.faktury účtujem ako 221/324. Potom keď dostanem na spracovanie ostrú fa, tak tam vyúčtujem zálohu. Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ? Zálohovkami sa trápiš preto,aby si od klientov dostala peniaze dopredu.
    Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
    v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?Podľa mňa zálohová fa nie je účt.doklad, len určitá forma/výzva na zaplatenie
    v citáte

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    martuľa Pozri príspevok
    je správne, ak účtovníčka platbu kartou ( platba z firemného účtu - napr. tankovanie) preženie cez pokladňu ako príjem a výdaj ?
    A ak vystavené zálohové faktúry ( s určitou číselnou radou ) nevidím nikde zaevidované ?
    /je to externá účtovníčka a účtuje na základe dokladov, ktoré jej doručíme/

    vďaka
    Účtovanie pl.kartou je nesprávne.
    Zálohové faktúry sa neúčtujú.

    martuľa je offline (nepripojený) martuľa

    martuľa
    1. a ako je správne zaúčtovanie platobnou kartou?
    2. myslela som zaevidované zál. faktúry.Nikde v jej evidencii (v knihe faktúr ) ich nevidím....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    martuľa Pozri príspevok
    1. a ako je správne zaúčtovanie platobnou kartou?
    2. myslela som zaevidované zál. faktúry.Nikde v jej evidencii (v knihe faktúr ) ich nevidím....
    Ad1: 501,343/261 nákup, na základe bločku
    261/221 na základe výpisu

    Ad2: Ak zálohové faktúry vystavujete vy a nie ext.účtovníčka, tak knihu faktúr (zálohových) by ste mali mať vy.

    martuľa je offline (nepripojený) martuľa

    martuľa
    asi sa nerozumieme.
    Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ?
    Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
    v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?

    martuľa je offline (nepripojený) martuľa

    martuľa
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ad1: 501,343/261 nákup, na základe bločku
    261/221 na základe výpisu

    takže v pokladni ako položka platby platobnou kartou
    : príjem- dotácia pokladne a výdaj- napr.vúb - ilava , nemá taká položka čo robiť ?! .............

    Ad2: Ak zálohové faktúry vystavujete vy a nie ext.účtovníčka, tak knihu faktúr (zálohových) by ste mali mať vy.
    ....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Presne tak, veď peniaze neprebehli pokladňou.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    martuľa Pozri príspevok
    asi sa nerozumieme.
    Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ?
    Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
    v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?
    Ide o komunikáciu- dohodni sa so svojou účtovníčkou, že chceš mať prehľad a kontrolu aj nad vystavenými zálohovými faktúrami. Verím, že nájdete spoločné riešenie.

    martuľa je offline (nepripojený) martuľa

    martuľa
    vidíš, ale ja nikde nevidím v ostrej fa, od účtovníčky uhradenú zálohu ... Jednoducho to má urobené ako normálnu faktúru , bez poznámky o úhrade zálohy ....

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    martuľa Pozri príspevok
    asi sa nerozumieme.
    Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ?
    Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
    v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?
    Martuľa má v podstate pravdu. Dnešné účtovné SW sú riešené tak, že zálohová, resp. proforma fa, podľa toho, ako to kto nazve, sa v účtovníctve zaeviduje. Je jedno, či ide o prijatú alebo vystavenú zálohovú fa. Jej úhrada sa s takto zaevidovanou fa spáruje pri účtovaní banky, čím vznikne zápis 221/324, resp. 314/221. Po vystavení ostrej fa sa táto zaúčtuje okrem normálneho zápisu voči nákladom alebo iným účtom, podľa charakteru faktúry, aj zápisom 324/311, resp. 321/314, čím sa faktúra uhradí.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    martuľa Pozri príspevok
    vidíš, ale ja nikde nevidím v ostrej fa, od účtovníčky uhradenú zálohu ... Jednoducho to má urobené ako normálnu faktúru , bez poznámky o úhrade zálohy ....
    Uľahčuje si prácu, a vynecháva jeden zápis v účtovníctve. Čo nie je správne.

    martuľa je offline (nepripojený) martuľa

    martuľa
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Uľahčuje si prácu, a vynecháva jeden zápis v účtovníctve. Čo nie je správne.
    a to sa snažím celý čas dopátrať. Ja mám rada poriadok a v prípade, že sa budem musieť vrátiť v dokladoch dozadu, tak chcem mať v tom jasno ... a nehľadať 3 dni, čo, kde a ako to bolo....
    vďaka vám ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.