Zavrieť

Porady

Podpisy na účtovných dokladoch

Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať či je možné na účtovných dokladoch v kolonke "Schválil" používať pečiatku s podpisom konateľa. Hovori vobec niekde zakon o niečom takom, že by to vyslovene zakazoval na niektorych dokladoch /lebo ked si všímam napr.faktury od našich operatorov, tie su tak podpisane/ ?
Dávať mu podpisovať x-dokladov mesačne je "papierova samovražda"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    romiada Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,
    chcem sa spýtať či je možné na účtovných dokladoch v kolonke "Schválil" používať pečiatku s podpisom konateľa. Hovori vobec niekde zakon o niečom takom, že by to vyslovene zakazoval na niektorych dokladoch /lebo ked si všímam napr.faktury od našich operatorov, tie su tak podpisane/ ?
    Dávať mu podpisovať x-dokladov mesačne je "papierova samovražda"
    Môžeš to takto robiť.

    romiada je offline (nepripojený) romiada

    romiada
    Ďakujem Tweety, čim viac to budem od ľudí počuť tak sa viac ukludním. Ešte asi aj tak pre istotu zavolam na daňak, že ako sa na to pozeraju tetušky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hm, som zvedavá, čo budeš robiť, ak ti nejaká "tetuška" telefonicky odpovie, že tam musí byť vlastnoručný podpis..............
    musíš si viac dôverovať a vedieť obhájiť svoj postup.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    romiada Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,
    chcem sa spýtať či je možné na účtovných dokladoch v kolonke "Schválil" používať pečiatku s podpisom konateľa. Hovori vobec niekde zakon o niečom takom, že by to vyslovene zakazoval na niektorych dokladoch /lebo ked si všímam napr.faktury od našich operatorov, tie su tak podpisane/ ?
    Dávať mu podpisovať x-dokladov mesačne je "papierova samovražda"
    Zákon o účtovníctve
    § 10
    Účtovný doklad


    (1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
    a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
    b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
    c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
    d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
    e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
    f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a
    podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,

    g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v
    sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.



    § 32
    Preukázateľnosť účtovného záznamu

    (1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,
    a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
    b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných
    záznamov,
    c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).
    (2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom
    informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom
    podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže
    byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej
    forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.
    (3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis,
    alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme.
    Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na
    mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

    (4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.


    Lenže čo ak by sa stalo , že by sa vo firme nachádzal doklad , s ktorým by konateľ nesúhlasil(teoreticky ani by neschválil) a Vy tam hodíte pečiatku s jeho podpisom (to len malá úvaha)

    anaman je offline (nepripojený) anaman

    22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac anaman
    Podľa môjho názoru "tetušky" na DU podpis na schválil nezaujíma. Z daňového hľadiska je to bezvýznamné. Ja osobne ako účtovníčka, ktorá som zodpovedná za správne zaúčtovanie by som požadovala v mojom vlastnom záujme vlastnoručný podpis osoby zodpovednej za vykonaný úkon. Napr. ak účtujem nákup alebo službu do nákladov musím mať presnú špecifikáciu a zároveň aj súhlas so zaúčtovaním príslušnej čiastky v danej výške. To je môj názor a moja skúsenosť.

    romiada je offline (nepripojený) romiada

    romiada
    Zita5 dakujem,

    prave si ma uistila ze ak sa budem riadit paragrafom 32 ods.3 nikto mi nic nemoze namietat. To uz ako to berie konatel je jeho vec - ak mi da suhlas a vzorovy podpis na vyrobu peciatky a ja ju pouzijem na uctovnych dokladoch, ktore su sucastou uctovnej zavierky, ktoru aj tak podpisuje na konci on, tak uz to nebudem riesit ze co ak by s tym a tym dokladom nesuhlasil

    Podpisy na účtovných dokladoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.