Zavrieť

Porady

Dobrovolne nemocenske poistenie

Dobry den,vedeli by ste mi prosim Vas niekto napisat ake su zmeny v DNP od noveho roku 2011.Napriklad ked niekto pride o robotu,trosku si pomohol ze zostal na marodke aj par mesiacov.Ako je to teraz?Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No až po uplynutí 26 týž. je nárok na vyššiu PN alebo OCR.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luboso Pozri príspevok
    Dobry den,vedeli by ste mi prosim Vas niekto napisat ake su zmeny v DNP od noveho roku 2011.Napriklad ked niekto pride o robotu,trosku si pomohol ze zostal na marodke aj par mesiacov.Ako je to teraz?Dakujem.
    DNP, ani žiadne nemocenské neslúži na "pomoc", keď niekto príde o robotu ...

    Zákon o soc. poistení priniesol od 1.1.2011 niekolko zmien v oblasti DNP. Čo konkrétne chceš vedieť ?

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    Chcel by som vediet,to co som aj napisal ci sa da byt na marodke ako predtym urcity cas a dat si v tom obdobi do poriadku trosku zdravie,ktore zanedbavam ked chodim do prace.Samozrejme,ze mam zdravotne problemy ale nemozem si dovolit marodovat,to zamestnavatelia nemaju radi.Myslim tym problemy s chrbticou,prekonavam to len tak bez rehabilitacii ,tak ako viem si sam pomoct.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luboso Pozri príspevok
    Chcel by som vediet,to co som aj napisal ci sa da byt na marodke ako predtym urcity cas a dat si v tom obdobi do poriadku trosku zdravie,ktore zanedbavam ked chodim do prace.Samozrejme,ze mam zdravotne problemy ale nemozem si dovolit marodovat,to zamestnavatelia nemaju radi.Myslim tym problemy s chrbticou,prekonavam to len tak bez rehabilitacii ,tak ako viem si sam pomoct.
    Podmienkou nároku na nem. dávku z DNP je 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Do tejto doby sa započítava aj ukončené nem. poistenie (napr. zo zamestnania).

    Došlo aj k zmene ochrannej doby pri skončení pracovného pomeru. Doba v ktorej môžeš mať začiatok PN-ky sa skrátila z 42 dní na 7 dní.

    Odkedy si platíš DNP ?

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    Teraz to mam prerusene ,ale tu podmienku 270 dni v posl.dvoch rokoch si sledujem.Mne mozno hrozi prepustenie od januara 2012.Zatial mam este cas.Cize ta ochranna lehota je skratena,treba ist na PN do 7 dni od skoncenia prac.pomeru.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luboso Pozri príspevok
    Teraz to mam prerusene ,ale tu podmienku 270 dni v posl.dvoch rokoch si sledujem.Mne mozno hrozi prepustenie od januara 2012.Zatial mam este cas.Cize ta ochranna lehota je skratena,treba ist na PN do 7 dni od skoncenia prac.pomeru.
    Ak budeš mať začiatok PN-ky z DNP do 26 týždňov od obnovenia DNP, nemocenské budeš mať vyplatené len z minima.

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    Ja si aj platim z minima,netreba mi platit si viac.Od noveho roku by som mal PN ratanu z prijmu aky som mal v praci +to co si platim DNP z minima.Mne sa hlavne jednalo o to,ze ci to je teraz po novom tak ako som uz vyssie pisal,teda ze sa da byt na PN tak ako predtym trosku dlhsi cas nejake 2-3 mesiace.

    Vikt je offline (nepripojený) Vikt

    Vikt
    ... ja som bola DNP od 10/08-12/09. znova som sa prihlasila na DNP 17.12.10 z VZ 1116 eur. v pripade OCR alebo mojej PN-ky v r.2011 bude nemoc.davka vyplatena len z minima??? to si zbytocne platim DNP z maxima do tych 26 tyzd.?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Vikt Pozri príspevok
    ... ja som bola DNP od 10/08-12/09. znova som sa prihlasila na DNP 17.12.10 z VZ 1116 eur. v pripade OCR alebo mojej PN-ky v r.2011 bude nemoc.davka vyplatena len z minima??? to si zbytocne platim DNP z maxima do tych 26 tyzd.?
    Ano bude vyplatená len z minima, až po uplynutí 26 týždňoch platenia z maxima budeš mať nárok na tie dávky z maxima.

    Neplatíš zbytočne, ak by si neplatila tak ti neskôr nevznikne nárok na maximálnu dávku. Či by si chcela zaplatiť 2 dni z maxima a potom z minima a dostávať maximum? To už dávno nefunguje.

    Vikt je offline (nepripojený) Vikt

    Vikt
    tak ja som to chapala tak, ze od 17.12.10 + 6 mesiacov budem platit z VZ, kt. som si zvolila, ale pri PN od januara 2011 sa mi bude pocitat davka z toho max VZ a nie az po uplynuti tych 26 tyz. uz som zas o jednu informaciu bohatsia

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Luboso Pozri príspevok
    Ja si aj platim z minima,netreba mi platit si viac.Od noveho roku by som mal PN ratanu z prijmu aky som mal v praci +to co si platim DNP z minima.Mne sa hlavne jednalo o to,ze ci to je teraz po novom tak ako som uz vyssie pisal,teda ze sa da byt na PN tak ako predtym trosku dlhsi cas nejake 2-3 mesiace.
    Ak ale chceš mať nárok na dávky z obidvoch poistení - tak aj obidve poistenia v čase nástupu na PNku musia trvať!!
    .. a v budúcom roku to už môže byť úplne inak
    (terajšie zmeny boli vraj len "kozmetické drobnosti" )

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    Kolko prosim Vas teraz vychadza zaplatit si DNP z minima,minuly rok to bolo 14 EUR/mesacne,je to tolko aj na tento rok?

    demito je offline (nepripojený) demito

    demito
    chcem s a spýtať..kolko je maximum...z akej čiastky treba platiť...a stále ostáva...4,4%...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.