Zavrieť

Porady

rozmnožovanie "obyčajných"muškátov

Prosím vás viete mi poradiť, kedy začať rozmnožovať "obyčajné" muškáty a ako?Mám z minulého roku muškáty, ktoré majú výhonky z bočnej stonky, tie by som chcela presadiť ako mládniky a ďalej aj rozmnožiť ich listom zo starého kvetu.Kedy je najvhodnejšie obdobie presadenia a rozmnoženia? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mne je vzdy luto ich oblamovat v case ked najviac kvitnu.

    Preto vzdy na jesen,pred prvymi mrazikmi nalamem vyhonky, tie mam celu zimu iba v pohari s vodou.
    Popustaju korene a na jar ich zasadim priamo do kvetinacov.

    usetrim tym vela miesta a opateru cez zimu

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    betka631, Zdenka 0705, Valcake, Lubaba, Danielle369, tina1, miramax1
    7

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Kedysi som čítala nejakú brožúrku o muškátoch a riadim sa podľa nej už pár rokov. Muškáty - obyčajné aj ťahavé - rozmnožujem koncom augusta, najneskôr v septembri. Pri obyčajných muškátoch výhonok odlomím /nestrihám/ a nechám ho položený v chladnejšej miestnosti do druhého dňa len tak, bez vody. Na druhý deň ho zasadím do zeminy. Pri ťahavých nastrihám tvrdšie stonky tak, aby 1 cm pod kolienkom išiel do zeminy a nad zemou aby bol aspoň 1 pár lístkov. Ťahavé sadím hneď. Ja poožívam kelímky od jogurtov. Môže sa použiť aj zakoreňovač, ja ho nepoužívam a prijmu sa mi zväčša všetky výhonky. Potom cez zimu ich mám na parapetnej doske v obývačke, naukladané v prázdnej debničke, lebo nemám ich kde inde mať. Polievam pomenej, majú radšej suchšie, aby nevyhnili. Vo februári alebo marci presadím do debničiek a potom polievam už normálne.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Zdenka 0705, arizona, miramax1, bikam, Valcake, betka631
    6

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Žabinka Pozri príspevok
    Obyčajné muškáty olamujem a popichám do zeme v aug.-sept. do nádobky napr. od väčšieho balenia zmrzliny. Počas zimy zakorenia a podrastú. Teraz v januári tieto zakorenené odrezky opäť poolamujem a popichám už rovno do truhlíka, a zvyšné, zakorenené rozsadím do truhlíka tiež. Už mám hotovo .
    Ale ťahavé muškáty sú asi náročnejšie, málokedy sa mi zakorenia. Robím opäť mičurinský pokus, vyzerajú, že by z nich mohlo dačo byť, uvidíme.
    Prikladám dnešné fotky, vyzerá to tak, že som bola celkom úspešná .
    364.jpg  
    365.jpg  
    366.jpg  
    1/1

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Obyčajné muškáty olamujem a popichám do zeme v aug.-sept. do nádobky napr. od väčšieho balenia zmrzliny. Počas zimy zakorenia a podrastú. Teraz v januári tieto zakorenené odrezky opäť poolamujem a popichám už rovno do truhlíka, a zvyšné, zakorenené rozsadím do truhlíka tiež. Už mám hotovo .
    Ale ťahavé muškáty sú asi náročnejšie, málokedy sa mi zakorenia. Robím opäť mičurinský pokus, vyzerajú, že by z nich mohlo dačo byť, uvidíme.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    V zime je veľmi dôležité nielen znížiť zálievku ale najmä skladovať pri nižšej teplote samozrejme nad bodom mrazu!
    Inak rastliny majú vyblednuté listy a tenké výhonky vyťahané za svetlom...
    Pred 3 rokmi bola tak mierna zima, že som pozoroval v Nových Zámkoch na oknách truhlíky s muškátmi, ktoré prezimovali vonku celú zimu a ešte aj kvitli... To ale výde len v najteplejších lokalitách raz za 30 rokov možno...

    Pri ťahavých nič neriskujete keď skúsite potápanie. Ohnite ho hoci aj do iného kvetníka či truhlíka a sčasti bude pod zemou kde zakorení bez rizika ako pri odlomení rezku, pretože ho naďalej vyživuje materská rastlina, potom keď už má vlastné korienky odrežeme.

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    muškáty akékoľvek je najvhodnejšie rozmnožovať v auguste a v septembri a základom je, aby sa zakorenili ešte pri vonkajšej klíme. Teda lepšie povedané vtedy sa zakorenia čo najrýchlejšie. Dajú sa aj potom, ale ide to ťažšie. Môžeš aj teraz a to tak, že buď ich ulomíš a dáš do vody - pustia korienky, alebo ich namočíš do stimulátora a zasadíš do zeme.

    rozmnožovanie "obyčajných"muškátov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.