Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce a dochodca

Poprosim o radu. Robím manželovi účtovníctvo, ma ako SZČO príjmy z prenájmu. Nemá zamestnancov. A chcela by som na dohodu o vp zamestnanť osobu dochodkynu na upratovanie prenajímaných budov. Čo všetko je potrebné k tomu. /?max počet hodín,?je obmedzená vyška odmeny,davajú sa aj tlačivá na DÚ?.odvádza sa daň z príjmu?..../ dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Renka1801 Pozri príspevok
    Poprosim o radu. Robím manželovi účtovníctvo, ma ako SZČO príjmy z prenájmu. Nemá zamestnancov. A chcela by som na dohodu o vp zamestnanť osobu dochodkynu na upratovanie prenajímaných budov. Čo všetko je potrebné k tomu. /?max počet hodín,?je obmedzená vyška odmeny,davajú sa aj tlačivá na DÚ?.odvádza sa daň z príjmu?..../ dakujem za radu.
    na upratovbanie je lepšie zamestnať na Dohodu o pracovnej činnosti keďže ide o opakujúcu sa činnosť, môže odpracovať max. 10 hodín týždenne

    musíš sa prihlásiť v Sociálnej poisťovni na RL zamestnávateľa - manžela, tiež ju na RL ako zamestnanca na dohodu, potom mesačne posielaš mesačné výkazy do poisťovne a odvádzaš poistné z odmeny a to ÚP a GP

    potom sa musíš prihlásiť na Daňový úrad na daň zo závislej činnosti podľa §5 ZoDP
    keďže je dôchodkyňa (predpokladám starobná) nemá nárok na uplatnenie NČ, teda budeš z jej odmeny odvádzať daň

    Renka1801 je offline (nepripojený) Renka1801

    Renka1801
    No práve tomuto papierovaniu by som sa chcela vyhnúť. Myslela som či nie je nejaká iná možnosť zamestnania. Ja som chcela tu dohodu o VP len tak jednorázovo./pri malovaní,upratať a umyť, a počas prázdnin 2 mesiace dva dni v týždni./aj vtedy terba všetko tak ako bolo napísané.?dakujem

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Renka1801 Pozri príspevok
    No práve tomuto papierovaniu by som sa chcela vyhnúť. Myslela som či nie je nejaká iná možnosť zamestnania. Ja som chcela tu dohodu o VP len tak jednorázovo./pri malovaní,upratať a umyť, a počas prázdnin 2 mesiace dva dni v týždni./aj vtedy terba všetko tak ako bolo napísané.?dakujem
    keď urobíš dohodu o vykonaní práce, administratívny postup je rovnaký ako pri DoPČ

    rozdiel medzi tými dvomi dohodami je v hodinách - DoVP môže odpracovať max. 350 hodín ročne, na DoPČ sa sleduje týždenne max. 10 hodín

    ak urobíš príkaznú zmluvu alebo inú zmluvu, je potrebné tiež prihlásiť aj zamestnávateľa aj ju do SP a odviesť poistné .....

    myslím, že tá DoPČ bude najjednoduchšia

    Dohoda o vykonaní práce a dochodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.