Zavrieť

Porady

Platca/neplatca?-Kupa, predaj mimo aj v EÚ

Chcem začať SZČO, mám si vybrať platcu alebo neplatcu DPH ak:

- budem vo veľkom objedávať tovar z krajín tretieho sveta, avšak colné vyhlásenia a všetky papierovačky robí moja dopravná spoločnosť a mne príde vždy už len tovar(žiadne výzvy pre clo ani DPH),

- vo veľkom zasielať tovar do EU aj krajín mimo EU

ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jakubsk Pozri príspevok
    Chcem začať SZČO, mám si vybrať platcu alebo neplatcu DPH ak:

    - budem vo veľkom objedávať tovar z krajín tretieho sveta, avšak colné vyhlásenia a všetky papierovačky robí moja dopravná spoločnosť a mne príde vždy už len tovar(žiadne výzvy pre clo ani DPH),

    - vo veľkom zasielať tovar do EU aj krajín mimo EU

    ĎAKUJEM
    Také pojmy, ako si uviedol z zákone o dph určite nenájdeš, môžeš si vybrať jedine medzi platiteľom a neplatiteľom. V tvojom uvedenom prípade, by si na začiatok, ak o to požiadaš, bol jej platiteľom.

    jakubsk je offline (nepripojený) jakubsk

    jakubsk
    Ako platiteľovi by sa mi výrazne pohla cena tovaru pre zákazníkov z EU, nakoľko mimo EU je to na nich lebo pôjde o samozdanenie. Správne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jakubsk Pozri príspevok
    Ako platiteľovi by sa mi výrazne pohla cena tovaru pre zákazníkov z EU, nakoľko mimo EU je to na nich lebo pôjde o samozdanenie. Správne?
    Predaj tovaru v rámci EÚ budeš v tomto prípade fakturovať bez dane, prijaté plnenia z EÚ budeš samozdaňovať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jakubsk Pozri príspevok
    ........................
    - budem vo veľkom objedávať tovar z krajín tretieho sveta, .....................
    - vo veľkom zasielať tovar do EU aj krajín mimo EU
    ĎAKUJEM
    ak platí to "vo veľkom" doslova, tak nemáš na výber.
    predpokladám, že 2-3 dodávky a už budeš nad hranicou 13 tis.EUR potrebných pre registráciu DPH.
    Akurát si môžeš pri hrozbe dosiahnutia tejto hranice vybrať bud povinnú registráciu podľa §7, alebo dobrovoľnú podľa §4.
    §7 - tovar nakúpiš bez dane a dodaníš, DPH odvediš na Slovensku, nemáš nárok na odpočítanie, ďalej predávaš bez vyčíslenia DPH /ako neplatiteľ/
    §4 - tovar nakúpiš bez dane a dodaníš, DPH odvedieš na Slovensku, ALE máš nárok na odpočítanie, tomu sa hovorí ľudovo SAMOZDANENIE.
    Ďalej predávaš bez dane, prípadnú DPH musíš na fa vyčísliť a odviesť /napr. nedodáš do EU, ale predáš na Slovensku/.
    ............veľmi zjednodušené, preto ma prosím nechytajte za slovíčka....

    Platca/neplatca?-Kupa, predaj mimo aj v EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.