Zavrieť

Porady

Denny student nad 26 rokov v hmotnej nudzi a zdravotne odvody

Dobry den chce sa spytat v ohlade jednej veci.

Pred niekolkymi rokmi som popri zamestnani zacal externe studovat, pocas krizy firma skrachovala a kedze som nemal inu pracu a externe studium som skoncil, dal som sa na Ing denne, kedze externe nam spoplatnili a bez prace nemalo zmysel pokracovat externe. Novy zakon o zdravotnych odvodoch hovori ze ked som starsi ako 26 rokov uz nie som poistenec statu a zdravotne odvody si budem musiet platit sam, cca 46€ mesacne. Od novembra vsak poberam davky v hmotnej nudzi. V novelizovanom paragrafe 11 citam, ze poistenec statu je

(7) Štát je platiteľom poistného za

n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze

Takze ako mam tomu chapat? Ked som v hmotnej nudzi tak sa ma to netyka alebo odvody si musim aj tak sam platit? Inak mi to pride trochu na hlavu ze davku v hmotnej nudzi budem musiet pouzit na zaplatenie zdravotnych odvodov. V tom pripade by som rad pocul od ministra Uhliarika navod ako ma clovek vyzit zo 14 eur mesacne.

Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Marccus Pozri príspevok
    Tomuto ako mam rozumiet? Co im mam podlozit? Doklad prijmov za posl. 12 mesiacov alebo... co vlastne? Ale aspon si ma trochu potesila.
    Predlozis kopiu rozhodnutia z UPSVaR o priznani davok v hmotnej nudzi.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ked si v hmotnej nudzi a poberas davku aj ked si student nad 26 rokov, tak si povinny sa prihlasit v ZP ako poistenec statu, podlozis tym, cim ti bola davka v hm.nudzi priznana.
    Platit poistne v takom pripade nebudes.

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    ivka70 Pozri príspevok
    podlozis tym, cim ti bola davka v hm.nudzi priznana.
    Tomuto ako mam rozumiet? Co im mam podlozit? Doklad prijmov za posl. 12 mesiacov alebo... co vlastne? Ale aspon si ma trochu potesila.

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    Fajn diki, snad to bude OK Hned zajtra si to chcem vybavit aby neboli nahodou nejake problemy.

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    No tuto citam srvs.sk/news/sk/Zachrania-studenti-statny-rozpocet/ ze zrejme sa to tyka aj tych co su v hmotnej nudzi. Ak su tie ich udaje pravdive:

    Vzniká teda paradoxná situácia, kedy študenti, pre ktorých často jediný príjem predstavujú dávky v hmotnej núdzi alebo sociálne štipendium, musia časť tejto sumy nepriamo vrátiť do štátneho rozpočtu.
    ak je to naozaj tak, tak je to pekne od veci.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Práve upozorňovali v rádii, že od 1.1.2011 sa študenti nad 26 rokov do konca mesiaca musia prihlásiť v ZP a musia si platiť poistné mesačne vo výške 46,06 €. Neplatí to len pre študentov, ktorí študujú diaľkovo a sú v evidencii na Úrade práce.

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    Tak pozor,

    ten clanok co som nalinkoval poskytuje mylne informacie.

    Kedze je pondelok zavolal som si na Call centrum mojej zdr. poistovne a mi povedali, ze ked som v hmotnej nudzi, tak mi staci doniest kopiu dokladu o tom, ze som v hmotnej nudzi a tym padom zostavam poistencom statu, tak ako pisala ivka70. Je zaujimave, ze hoci sa na internete o tomto objavuje vela clankov, tato vynimka nikde nie je spominana.

    Samozrejme na 100% si budem s tymtom isty, az ked sa pojdem osobne nahlasit na zdr. poistovnu, lebo v tomto state uz neverim nicomu.

    Ked sa odtial vratim tak napisem ako som dopadol, nech maju v tom jasno vsetci, ktorych sa to tyka.

    EDIT: Takze uz len dopisujem, bol som sa nahlasit, dal som doklad o homtnej nudzi a zostavam poistencom statu.
    Naposledy upravil Marccus : 18.01.11 at 09:26

    rebe je offline (nepripojený) rebe

    rebe
    Ja mám podobný problém...
    Som študentom denného štúdia a v apríli dovŕšim 26 rokov. Od školy mi bolo priznané sociálne štipendium...takže sa to bude posudzovať tak ako keby som bol človek v hm. núdzi?

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    Myslim ze nie, rodicia by nemali na teba potom uz dostavat tie rodinne pridavky, ci co to na teba dostavaju, takze chod na Urad socialnych veci a daj si ziadost ze si clovek v hmotnej nudzi. Tam ti vysvetlia co a ako.

    Denny student nad 26 rokov v hmotnej nudzi a zdravotne odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.