Zavrieť

Porady

Pokladnica, faktury, PPD a VPD

Zdravim, potreboval by som si este ujasnit par veci ohladom PU, nie som v tom moc zbehli tak ospravedlnte tieto zaciatocnicke otazky.

Mame firmu sro, cize mam PU.

Ked idem kupovat nieco na firmu(napriklad peciatku) a uhradzam to penazne(peniaze z pokladnice), tak predavac/firma mi vystavi Fakturu a PPD? PPD bude na mna (osobu) alebo firmu? A ako potom s peniazmi z pokladnice? Musim si ja vystavit VPD kde na jednej strane figurujem ja a na druhej firma?

A co v pripade, ak kupujem daku vec od sukromnika a chcem si to zaradit do nakladov pripadne odpisovej skupiny? (napriklad nieco z druhej ruky, co sa mi hodi). Staci mu vystavit len VPD, kde na jednej strane figuruje on a na druhej firma? Alebo aj daka faktura?

A ako postupovat v tychto istych pripadoch, akurat obratene? (ze ja nieco predavam firme/szco alebo sukromnikovi)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Prepáč, z formulácie sa mi zda, že máš v zákla.otázkach riadny hokej - ja by som ti poradila - len podnikaj a rozvíjaj firmu, zarábaj, nech sa ti darí.
    Predpokladám, že nie si registrovaný ako platiteľ DPH.
    Všetky bločky, faktúry odkladaj a odovzdaj pri najbližšej príležitosti účtovníčke, ona ťa usmerní.
    Nákup od súkromníka - to by chcelo konkretizovať, ale minimálne mu vystav svoj VPD - nech ti podpíše akú sumu prevzal a zapíš si jeho údaje z obč.preukazu. Účtovníčka to posúdi a povie čo a ako.
    pri predaji vystav v každom prípade faktúru - aby ti nehrozila pokuta za to, že nemáš ERP - aj to platí len pre tento rok 2011.

    PaveloSK je offline (nepripojený) PaveloSK

    PaveloSK
    Dakujem za odpoved. Nie, nie som registrovany ako platca ale tento rok najskor zacnem byt.

    Samozrejme ze v tom mam hokej(inak by som sa ani nepytal), uctovnictvo som preberal len velmi okrajovo a pytam sa len preto, aby som vzdy dal/dostal alebo si vypytal dokumenty ktore treba a aby nikdy uctovnicke nic nechybalo, pripadne neboli problemy.

    Nakup od sukromnika - ako priklad napriklad uvediem chladnicku, zeby som od neho bral. (neriesme teraz, ci sa to oplati alebo nie, existuju rozne pripady). Pripadne spisat KPZ a dat mu VPD, aby som mal uplnu istotu?

    Pokladnica, faktury, PPD a VPD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.