Zavrieť

Porady

SZČO - odvody do SP

Podnikám od 15.7.10. Zaujíma ma alikvotná čiastka, podľa ktorej budem vedieť či mi vzniká povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne v roku 2011 od júla. 12 x 329,06 eur = 3 948,72 eur je čiastka celková. Ako to berú v sociálnej poisťovni? Je to 6 x 329,06 alebo 5 x 329,06 a 15 dní? Môžte mi niekto povedať, čím sa správne riadiť a aj tú sumu, teda limit, ktorý nesmiem prekročiť?

Ďakujem Vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    tio289 Pozri príspevok
    preco sa potom v danovom priznani pytaju:

    Počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje prijímy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti (vypĺňa sa pre potreby Sociálnej poisťovne podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov)

    ???
    Lebo ak prekročíš príjem na povinné platenie odvodov do SP dajme tomu že zarobíš 8000 eur a si podnikateľ 4 mesiace tak odvody sa ti rátajú štýlom 8000 / 2 / 4 - pričom to posledné číslo je počet mesiacov ... takže VZ ti výjde 1000 eur a z toho by si platil odvody a nie z minima 329,06 eur.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Do sociálnej poisťovne dáš výpis s DP za rok 2010 do konca júna 2011 a od júla /teda do 8.8.2011/ začínaš platiť odvody, ak prekročíš hranicu obratu , neviem isto ale asi si ju uviedol správne za rok 2010. Myslím, že poisťovňu nezaujíma, koľko mesiacov si podnikal, iba, aký si dosiahol obrat, teda príjem v tom roku, teda 12x . Od januára 2011 je najnižšia suma 109,07 EUR. Ak sa mýlim, opravte ma. Pekný večer.

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    SZČO, ktorejbol priznaný starobný dôchodok chce platiť z min. základu 329,06 EUR .
    Do Sociálnej poisťovne :
    - 4,4% nemocenské poistenie
    - 18% dôchodkové poistenie - starobné
    - 4,75% rezervný fond solidarity
    Spolu : 27,15% z 329,06 EUR = 89,33 EUR

    Do Zdravotnej poisťovne 14% = 46,06 EUR

    Mám alebo nemám pravdu, prosím o odpoveď.
    Ďakujem.

    vladopt je offline (nepripojený) vladopt

    vladopt
    ďakujem za reakcie, no mňa hlavne zaujíma, že či povinnosť platiť odvody do SP vzniká po prekročení hranice 3 948,72 eur aj keď som začal podnikať iba od 15.7.10 alebo je hranica iná a vypočítava sa alikvotná hranica podľa toho kedy som začal podnikať? Teda 5 x 329,06 a 15 dní alebo 6 x 329,06?Alebo ako?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    vladopt Pozri príspevok
    ďakujem za reakcie, no mňa hlavne zaujíma, že či povinnosť platiť odvody do SP vzniká po prekročení hranice 3 948,72 eur aj keď som začal podnikať iba od 15.7.10 alebo je hranica iná a vypočítava sa alikvotná hranica podľa toho kedy som začal podnikať? Teda 5 x 329,06 a 15 dní alebo 6 x 329,06?Alebo ako?
    Nie je podstatné kedy si začal podnikať, podstatná je hranica ak podnikáš tri mesiace a zarobíš 3948,72 eur tak neplatíš odvody od júla ani ked podnikáš 10 mesiacov a zarobíš 3948,72 eur tak neplatíš odvody.

    Je to hranica za kalendárny rok, nie za obdobie podnikania.

    lianett je offline (nepripojený) lianett

    lianett
    V zákone o Sociálnom poistení sa nikde nepíše že by SP zaujímala nejaká alikvótna hranica v prípade, ak niekto začal podnikať v strede kalend.roka, v tvojom prípade k 15.07.2010, alebo v nejaký iný deň v inom mesiaci.

    (1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok 44,2 násobku priemernej mzdy za mes. platnej v r.2009 /t.j.spomínaná mesačná suma 329,06€/ a teda 12 násobok = suma 3.948,72€.

    Č.ž., môj názor: je úplne jedno, kedy si začal podnikať, SP vezme do úvahy v júli tvoj hrubý príjem, a ak bude vyšší ako 3.948,72€ potom si povinne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba.V každom prípade by som si to pre istotu ešte overila v najbližšej pobočke SP.

    tio289 je offline (nepripojený) tio289

    tio289
    preco sa potom v danovom priznani pytaju:

    Počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje prijímy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti (vypĺňa sa pre potreby Sociálnej poisťovne podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov)

    ???

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    Prosím o potvrdenie alebo opravu:
    SZČO v období od 1.2.2010 do 26.6.2010 a od 8.11.2010 do 31.12.2010
    v RZZP počet mesiacov podnikania bude 6
    v DP pre účely SP to bude 7
    Vopred ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.