Zavrieť

Porady

Pohľadávky a záväzky po vystúpení zo združenia

Prosím, ak niekto viete, poraďte mi. Pán, ktorému vediem jednoduché účtovníctvo vystúpil zo združenia /pokračuje ďalej v podnikaní v inej oblasti, kde vediem účtovníctvo ja/ sa finančne s druhým členom združenia vysporiadal. Bola mu vyplatená jeho časť peňazí. Všetky pohľadávky a záväzky prešli na tohto druhého člena. Podiel nesplatených záväzkov ku dňu vystúpenia bol 9 000,- Eur a podiel pohľadávok bol 2 000,- Eur. Tento rozdiel, teda 7 000,- Eur môj klient svojmu spoločníkovi vyplatil. Kde sa mi táto suma /7 000,- Eur/ odzrkadlí v účtovníctve, resp. v daňovom priznaní? Poníži sa mi o túto sumu základ dane?

Prosím, poraďte mi.Tento pán sa ma každý deň pýta, akú bude mať daňovú povinnosť a ja mu neviem odpovedať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja len dodám na záver, pri vystúpení člena zo združenia resp.rozpade združenia FO , ak podnikateľ pokračuje ďalej v podnikateľskej činnosti (nezáleží na predmete podnikania ) základ dane Vám ovplyvnia výdavky len skutočne uhradené v danom roku a vo výške jeho podielu , ktorý mal v združení .Detto príjem z pohľadávok.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    any14 Pozri príspevok
    Prosím, ak niekto viete, poraďte mi. Pán, ktorému vediem jednoduché účtovníctvo vystúpil zo združenia /pokračuje ďalej v podnikaní v inej oblasti, kde vediem účtovníctvo ja/ sa finančne s druhým členom združenia vysporiadal. Bola mu vyplatená jeho časť peňazí. Všetky pohľadávky a záväzky prešli na tohto druhého člena. Podiel nesplatených záväzkov ku dňu vystúpenia bol 9 000,- Eur a podiel pohľadávok bol 2 000,- Eur. Tento rozdiel, teda 7 000,- Eur môj klient svojmu spoločníkovi vyplatil. Kde sa mi táto suma /7 000,- Eur/ odzrkadlí v účtovníctve, resp. v daňovom priznaní? Poníži sa mi o túto sumu základ dane?

    Prosím, poraďte mi.Tento pán sa ma každý deň pýta, akú bude mať daňovú povinnosť a ja mu neviem odpovedať.
    Ono to nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá .
    Záväzky prešli na toho druhého .........ako poriešili ten prechod záväzkov ? Ústne, dohodou, zmluvou ?Oslovili aj dodávateľov , kde bola spísaná dohoda o tom , že záväzky prechádzajú na pána XY ? Ak áno a bolo toto upravené zmluvne aj s dodávateľom , tak ten pán by mal mať voči vystupujúcemu členovi pohľadávku vo výške 7 000 euro . Ak by ju vystupujúci uhradil , tak by táto úhrada bola výdavkom ovplyvňujúcim základ dane .

    Ak sa tak nestalo , kde je istota , že záväzky boli zo sumy vystupujúceho uhradené? Ak neboli , tak pri ich úhrade postupne sa budú dostávať do výdavkov jednotlivým SZČO , nakoľko stále podnikajú (nie však v združení,ale každý osobitne .)

    Iná situácia by bola , ak by ukončili podnikanie .
    Ale všetko záleží aj od dohody o vystúpení zo združenia a vysporiadaní si majetku .Takže vychádzajte z dohody, ak takú ovšem majú .

    Takže nedá sa jednoznačne odpovedať , či Vám vyplatenie sumy ovplyvní ZD .To je môj názor .

    any14 je offline (nepripojený) any14

    any14
    Ďakujem veľmi pekne, konečne som sa pohla. O úhradách záväzkov boli dohodnutí len ústne, ale mali sme možnosť nahliadnuť do účtovníctva toho druhého člena združenia a on všetky záväzky naozaj uhradil. Tých 7 000 by v tom prípade malo byť výdavkom ovplyvniteľným ZD. Ale akým spôsobom? Mali by sme urobiť faktúru?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    any14 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne, konečne som sa pohla. O úhradách záväzkov boli dohodnutí len ústne, ale mali sme možnosť nahliadnuť do účtovníctva toho druhého člena združenia a on všetky záväzky naozaj uhradil. Tých 7 000 by v tom prípade malo byť výdavkom ovplyvniteľným ZD. Ale akým spôsobom? Mali by sme urobiť faktúru?
    Ja by som to riešila vzájomným zápočtom pohľadávok a záväzkov cez účtovné uzávierkové operácie , podľa jednotlivých položiek , lebo za úhradu záväzkov ručia spoločne a nerozdielne , ale len za dobu spoločného podnikania formou združenia .

    Ku každému jednotlivému zápočtu by som priložila fotokópiu faktúry , ktorá bola doručená na povereného člena vedením účtovníctva a taktiež doklad o úhrade toho, kto túto úhradu previedol.Môže to byť aj bankový výpis, resp. PPD, VPD ...proste aby bolo z toho jasné , že sa jedná o úhradu FA zo spoločnej činnosti a vlastne aj o záväzok vystupujúceho člena .

    To znamená , že vyplatených 7 000 euro by som účtovala ako výdavok neovplyvňujúci ZD a zápočty do výdavkov podľa členenia výdavkov v pomere, na akom sa dohodli v pôvodnej zmluve o združení . T.j. ak mali dohodnutý pomer príjmov a výdavkov 50:50, tak do výdavkov sa uplatní zápočet v vo výške dohodnutého pomeru z fakturovanej čiastky(jednotlivého záväzku) .

    Samozrejme , že pri rozpade združenia mala byť zostavená mimoriadna závierka, ktorou pri prípadnej kontrole viete deklarovať uplatnenie výdavkov z príslušných zápočtov .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tu Vám prikladám ako pomôcku

    Pohľadávky a záväzky po vystúpení zo združenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.