Zavrieť

Porady

dôchodca a nemocenské poistenie

Dobry den vsetkym.
Viem ze podla noveho zakona o soc. poisteni si nemozu dochodcovia platit dobrovolne nem. poistenie, a teda ani nasledne poberat nemocenske davky ak su PN.
Ako je to vsak v pripade ak dochodca nastupil na PN v decembri 2010? Su v zakone nejake prechodne ustanovenia, ktore to upravuju? Alebo počnuc 1.1.2011 uz dany dochodca nebude dostavat nemocenske davky?
Dakujem za Vasu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    zamestnanec Pozri príspevok
    Dobry den vsetkym.
    Viem ze podla noveho zakona o soc. poisteni si nemozu dochodcovia platit dobrovolne nem. poistenie, a teda ani nasledne poberat nemocenske davky ak su PN.
    Ako je to vsak v pripade ak dochodca nastupil na PN v decembri 2010? Su v zakone nejake prechodne ustanovenia, ktore to upravuju? Alebo počnuc 1.1.2011 uz dany dochodca nebude dostavat nemocenske davky?
    Dakujem za Vasu radu.
    Zákon o sociálnom poistení

    § 293bs

    (1) Nárok na nemocenskú dávku, nárok na dôchodkovú dávku, nárok na úrazovú dávku a nárok na dávku v nezamestnanosti, ktoré vznikli pred 1. januárom 2011, sa posudzujú a sumy týchto dávok sa určujú podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Tweety, vieraaaa, Mária27, Andyke, zamestnanec, Xanti, Melnick, Paula, terezamaria, VieraPopluharova
    10

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zamestnanec,
    jednoznačne povedané, PN bude vyplácaná až do skončenia. Teda ked sa upraví zdravotný stav. Po ukončení PN nebude už možné nastúpiť na ďalšiu.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Andyke, zamestnanec, rodina1, terezamaria, vieraaaa
    6

    zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

    zamestnanec
    Dakujem. Nie som vsak z tohto znenia mudrejsi. Cim viac to citam tym menej jednoznacne sa mi to zda.
    Teda ak vznikol narok na nemocenske davky v decembri 2010 tak tento narok a posudzuje podla zakona platneho do 31.12.2010 aj v roku 2011 a teda dochodca ma narok na nemocenske davky az do ukoncenia PN (vo vyske a za podmienok danych zakonom platnym do 31.12.2010). Uvazujem spravne?
    Pripadne neviete ako to interpretuje ministerstvo, alebo pravnici?

    dôchodca a nemocenské poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.