Zavrieť

Porady

Ako to bude s mojimi odvodmi?

Pekny den Vam prajem,

pozeral som rozne fora a prispevky, ale nikde som nenasiel konkretnu odpoved na moj problem.

Chcel by som sa spytat, ako to bude dalej s mojimi odvodmi?

Moja situacia:

Som zamestnany na TPP.
V lete 2010 som si zalozil zivnost, avsak moje vydavky boli vyssie ako prijmy, takze co sa tyka zivnosti som v minuse. Tie hodnoty ale neboli nijako vysoke.
Prijmy cca 700 EUR, vydavky cca 1000 EUR.

Teraz som ziadne odvody neplatit - do socialnej 1.rok netreba, a do zdravotnej, lebo som zamestnany na TPP...

Chcel by som sa ale spytat ako to bude dalej, ked prejde prvy rok?
Keby som si zivnost nechal len tak "do zalohy" - cize by som nemal ziadne prijmy ani vydavky, platil by som odvody do socialnej a do zdravotnej ked som zamestnany na TPP?
Alebo bude lepsie zivnost zrusit, pripadne prerusit?

PS: Som laik, takze poprosim "polopate".

Dakujem velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    spit1 Pozri príspevok
    A ten minimálny základ platí aj pre SZČO neživnostníka, ktorý bude mať okrem TPP v roku 2011 ako SZČO príjem z prenájmu? Nie je ten minimálny základ v takomto prípade spoločný, čiže ak ho už prekračuje z TPP tak z príjmu z prenájmu doplatí za rok 2011 len 14% zo základu, ktorý mu vyšiel a nie vždy z minimálneho mesačného?
    Pri plateni ZP z prenajmu sa mozes rozhodnut, ake budu mesacne preddavky, mozu byt aj nulove.
    V RZZP sa potom doplati potrebna suma podla vysky VZ zo zamestnania.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    majo-majo Pozri príspevok
    Pekny den Vam prajem,

    pozeral som rozne fora a prispevky, ale nikde som nenasiel konkretnu odpoved na moj problem.

    Chcel by som sa spytat, ako to bude dalej s mojimi odvodmi?

    Moja situacia:

    Som zamestnany na TPP.
    V lete 2010 som si zalozil zivnost, avsak moje vydavky boli vyssie ako prijmy, takze co sa tyka zivnosti som v minuse. Tie hodnoty ale neboli nijako vysoke.
    Prijmy cca 700 EUR, vydavky cca 1000 EUR.

    Teraz som ziadne odvody neplatit - do socialnej 1.rok netreba, a do zdravotnej, lebo som zamestnany na TPP...

    Chcel by som sa ale spytat ako to bude dalej, ked prejde prvy rok?
    Keby som si zivnost nechal len tak "do zalohy" - cize by som nemal ziadne prijmy ani vydavky, platil by som odvody do socialnej a do zdravotnej ked som zamestnany na TPP?
    Alebo bude lepsie zivnost zrusit, pripadne prerusit?

    PS: Som laik, takze poprosim "polopate".

    Dakujem velmi pekne.
    Povinnost platit zdravotne poistenie "bohuzial" mas. Nemusis platit preddavky, kedze si sucasne zamestnany, ale v rocnom zuctovani sa ti to dorovna, a ty tie preddavky na ZP doplatis.

    Si povinny podat aj danove priznanie, kedze dosahujes stratu.

    Do socialnej poistovne sa posiela vypis z danoveho priznania, kedze si bol v strate - a teda nedosiahol potrebnu vysku prijmov, nemusis platit odvody do SP.

    majo-majo je offline (nepripojený) majo-majo

    majo-majo
    Dakujem,

    ale este by som sa chcel spytat, ze kolko budem musiet zaplatit priblizne to ZP, ked som mal prijmy 700 a vydavky 1000?

    14% z 700 ???

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    majo-majo Pozri príspevok
    Dakujem,

    ale este by som sa chcel spytat, ze kolko budem musiet zaplatit priblizne to ZP, ked som mal prijmy 700 a vydavky 1000?

    14% z 700 ???

    Najmenej 14% z minimálneho základu:
    Min. VZ = 329,06 €
    Min. odvod = 46,06 €/mesačne

    majo-majo je offline (nepripojený) majo-majo

    majo-majo
    Aha, takze nezavisle na tom, ci mam prijem alebo nemam musim zaplatit tych 46 EUR mesacne? Dobre som pochopil?

    Takze keby si necham zivnost bezat a mal som prijmy 0 a vydavky 0 aj tak by som musel platit 46 EUR mesacne, AJ KED SOM ZAMESTNANY NA TPP ???

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    V pripade, ze nechces zivnost zrusit, a mas vysporiadane odvody - teda platis si ich zo zavislej cinnosti (zamestnania), pouvazuj nad prerusenim zivnosti. Prerusit zivnost je mozne na minimalne 6 mesiacov. Maximalna doba prerusenia myslim nie je stanovena.

    Samozrejme treba to nahlasit vsetkym zainteresovanym organom. (ZP,....)

    majo-majo je offline (nepripojený) majo-majo

    majo-majo
    Jasne, ale aka je teda odpoved na moju otazku?

    Keby mam zivnost dalej, ale budem mat 0 prijem a 0 vydavky, tak tych 46 EUR do ZP musim platit?

    spit1 je offline (nepripojený) spit1

    spit1
    zk24 Pozri príspevok
    Najmenej 14% z minimálneho základu:
    Min. VZ = 329,06 €
    Min. odvod = 46,06 €/mesačne
    A ten minimálny základ platí aj pre SZČO neživnostníka, ktorý bude mať okrem TPP v roku 2011 ako SZČO príjem z prenájmu? Nie je ten minimálny základ v takomto prípade spoločný, čiže ak ho už prekračuje z TPP tak z príjmu z prenájmu doplatí za rok 2011 len 14% zo základu, ktorý mu vyšiel a nie vždy z minimálneho mesačného?

    majo-majo je offline (nepripojený) majo-majo

    majo-majo
    Teraz som sa docital, ze pokial budem mat 0 prijem, tak odvody do ZP neplatim, lebo to tak vyjde zo RZZP, tak ako to teda je? Uz som z toho jelen...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.