Zavrieť

Porady

Elektrická prípojka - kto platí prekládku?

Zdravím Vás,
mám problém s elektrárňami - z dovodu opravy strechy potrebujem odstránit zo svojej strechy nástresnik s privodom elektriny, z ktorého je pripojeny aj susedny dom. Po rekonstrukcii musim podla predpisov tahat elektriku k domu uz zemou - okrem toho ze musim podla vyjadrenia elektrarni zaplatit aj novy pripojovaci poplatok, som vraj podla zakona c.656-2004 paragr.38 povinny zaplatit aj prekladku kablov k susedom to znamena novy stlp, kabel a ine (pretoze som prekladku vyvolal)...
Nechapem ... Nemam v liste vlastnictva ziadne vecne bremeno ani inu zmluvu podla ktorej by som bol povinny cez moj dom tahat elektrinu cudzim ludom a teraz kvoli nim nemozem prerobit strechu. Je to tak v poriadku podla Vas? Co s tym?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Je to dedictvo minulosti - robilo sa to tak.
    Terajsi stav je naozaj taky, kto vyvolal - ten plati

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    hm, bolo by, ale....
    ak dobre citam, rekonstruuje sa strecha - to jest musi sa najskor zlozit.
    Ale to uz je prave rekonstrukcia a to by rozvodne zavody pozadovali projekt a dodrzanie terajsich predpisov - takze do zeme.
    To fakt tam musel zostat stat a pomenia sa len veci okolo. Ale to asi nie je rozumne.
    Ja by som hodil rec zo susedom, ozrejmil mu situaciu a dohodol sa na rozumnom deleni nakladov. Predsa len je to aj v jeho zaujme.

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    Akože nechcem ťa navádzať na zlé, ale elektrárne sú taký bordel firma (myslím že jedno ktoré - západ stred aj východ), že keď tam nájdeš správneho človeka, a budeš ho správne "presviedčať", tak vybaví že to zaplatia oni. Bohužiaľ, taký je stav v našej krajine a takto sa to robí.

    Moje skúsenosti sú také, že ak som niečo vybavil hladko a rýchlo na elektrárňach, tak to bolo po známosti. Na všetko ostatné robili prieky, vymýšľali prekážky, dlho to trvalo, riešili len po urgenciách a stálo to mrte peňazí.

    Inak ja som riešil niečo podobné, kábel už mám v zemi ale nástrešník je ešte hore aj s káblom. Fest sa "teším" na pořízení s SSE.

    Snívam o dni keď si budem vedieť sám s pár susedmi vyrobiť elektriku a potom prídem s takými veľkými kliešťami a odšťiknem ten hrubý kábel v zemi. A na záhrade pri tej príležitosti urobím mocnú guľášpartiu.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    tienik Pozri príspevok
    hm, bolo by, ale....
    ak dobre citam, rekonstruuje sa strecha - to jest musi sa najskor zlozit.
    Ale to uz je prave rekonstrukcia a to by rozvodne zavody pozadovali projekt a dodrzanie terajsich predpisov - takze do zeme.
    To fakt tam musel zostat stat a pomenia sa len veci okolo. Ale to asi nie je rozumne.
    Ja by som hodil rec zo susedom, ozrejmil mu situaciu a dohodol sa na rozumnom deleni nakladov. Predsa len je to aj v jeho zaujme.
    Nie všetky rekonštrukcie musia ísť cez stavebné povolenie. A technicky by sa mohlo správnym postupom zhadzovania a stavby krovu zachovať ten nástrešák.

    Elektrická prípojka - kto platí prekládku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.