Zavrieť

Porady

DoVP a PN

Poraďte mi prosím Vás. Evidovaný na ÚP robí u nás na dohodu. Stal sa mu úraz /vytkol si členok/ a teraz neviem čo. Nárok na PN nemá, lebo nie je v TPP, dali mi do rúk maródku, neviem či ju mám zaslať do SP, či na ÚP. Keďže už nebude schopný prácu dokončiť, na akom základe s ním môžem dohodu ukončiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Záleží na tom ako je DoVP vypracovaná.Či je tam presne stanovené dokedy trvá DoVP.Ale pokiaľ je PN tak to má zaujímať ÚP a SP tam sa jedná o tých 0,8% úrazové.Ja by som som to oznámila na tieto dve inštitúcie a viac ho nezamestnávala.

    garter je offline (nepripojený) garter

    garter
    Je jeho povinnosťou doručiť PN na úrad práce - ak je ako píšeš vedený na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Dohoda o VP má trvať do 15.12.05. Šéf s ním chce dohodu ukončiť dňom nástupu na PN. Je to možné? Ak áno, z akého dôvodu? Viem, že na ÚP si mal zaniesť maródku, no strčili ju mne. Zašlem mu ju tam maximálne poštou. A čo so SP?

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    otázka
    Dohoda o VP má trvať do 15.12.05. Šéf s ním chce dohodu ukončiť dňom nástupu na PN. Je to možné? Ak áno, z akého dôvodu? Viem, že na ÚP si mal zaniesť maródku, no strčili ju mne. Zašlem mu ju tam maximálne poštou. A čo so SP?
    Zamestnávateľ môže odstúpiť od dohody o vykonaní práce, ak sa pracovná úloha nevykonala v dohodnutej dobe.- § 226 ZP - takže by som skončila 15. 12. 2005.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Takže zhrnutie: volala som do SP a povedali mi, že pokiaľ to nie je pracovný úraz zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné. Dotyčný si mal sám odovzdať maródku na ÚP. Takže mu všetko /aj s lekárskym nálezom/ zasielam poštou. Ďakujem za odpovede.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    otázka
    Takže zhrnutie: volala som do SP a povedali mi, že pokiaľ to nie je pracovný úraz zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné. Dotyčný si mal sám odovzdať maródku na ÚP. Takže mu všetko /aj s lekárskym nálezom/ zasielam poštou. Ďakujem za odpovede.
    otázka mi navodila otázku: čo ak sa stane dohodistovi úraz pri výkone činnosti na základe DVP? Postupuje sa ako pri pracovnom úraze? Sú práva a hlavne povinnosti zamestnávateľa ako pri pracovnom pomere? Stretol sa s tým niekto?

    wisperka je offline (nepripojený) wisperka

    wisperka
    Ahojte. Potrebuje surnu pomoc s výpočtom PN. Zamestananec bol na PN od 5.11. - 27.11. bol riadne zahlasený. Predchádzajuci rok nebol ani jeden den praceneschopný. Jeho HM za minulý rok bola 120000,- sk. a teraz jeho mesačná mzda je 10000,- Sk. Ako treba spravne vypočítat jeho HM v decembri. kolko mu prepláca zamestnavatel na tých 10 dni
    prosim o pomoc...dakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    wisperka
    Ahojte. Potrebuje surnu pomoc s výpočtom PN. Zamestananec bol na PN od 5.11. - 27.11. bol riadne zahlasený. Predchádzajuci rok nebol ani jeden den praceneschopný. Jeho HM za minulý rok bola 120000,- sk. a teraz jeho mesačná mzda je 10000,- Sk. Ako treba spravne vypočítat jeho HM v decembri. kolko mu prepláca zamestnavatel na tých 10 dni
    prosim o pomoc...dakujem
    Jeho mzda za 11/2005 bude 10000/22*7 odpracovaných dní=3182 Sk,
    PN prvé 3 dni 25%=3*82=246 Sk, 7 dní 55%=7*181=1267 Sk, to platíte vy ako zamestnávateľ. Zvyšných 13 dní platí SP.

    Vymeriavací základ z minulého roka platí v prípade, že nemal žiadne prerušenia pracovného pomeru, napr. neplatené voľno.
    Naposledy upravil ajobs : 10.12.05 at 19:45

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    STRELEC
    otázka mi navodila otázku: čo ak sa stane dohodistovi úraz pri výkone činnosti na základe DVP? Postupuje sa ako pri pracovnom úraze? Sú práva a hlavne povinnosti zamestnávateľa ako pri pracovnom pomere? Stretol sa s tým niekto?
    ......... ?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Osobnú skúsenosť s pracovnými úrazmi pri DoVP nemám, ale predpokladám, že primerane platia rovnaké zásady ako pri pracovných úrazoch, ktoré vznikli v prípade pracovného pomeru. Dôležité je, že pracovný úraz vznikol pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    STRELEC
    otázka mi navodila otázku: čo ak sa stane dohodistovi úraz pri výkone činnosti na základe DVP? Postupuje sa ako pri pracovnom úraze? Sú práva a hlavne povinnosti zamestnávateľa ako pri pracovnom pomere? Stretol sa s tým niekto?
    Hm.

    Skúsme uvažovať:

    1) z dohôd sa neplatí nemocenské poistenie.

    Takže na náhradu mzdy za práceneschopnosť z dôvodu pracovného úrazu asi nemá nárok vôbec.
    Nemocenské dávky by mohol dostať iba z iného nemocenského poistenia alebo v rámci ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Neviem však, či to nie je veľmi pritiahnuté za vlasy. Pomohlo by opakované podrobnejšie preštudovanie podmienok nároku na nemocenské.

    2) z dohôd sa platí úrazové poistenie.

    Takže nárok na dávky (úrazová renta a pod.) vyplývajúce z tohoto poistenia asi bude mať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.