Zavrieť

Porady

ako urobiť odpis úroku z hypotéky pri prenájme bytu

Mam byt, ktorý prenajímam. Byt som kupovala na hypotéku. Ako si môžem odpísať úroky z hypotéky. Nie som živnostník, ani PO, som zamestnanec.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lu.na je offline (nepripojený) lu.na

    lu.na
    dá...Byt musi byť v obchodnom majetku. Dajú sa robíť aj odpisy. Len presne neviem ako.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Stanovisko DR SR k výdavkom (úroky z hypotekárneho úveru) k príjmom z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti (§ 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov):

    Podľa § 8 ods. 5 písm. f) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p., sú výdavkom pri príjmoch uvedených v § 8 ods. 1 písm. b) až e), t.j. aj príjmov z prevodu vlastníctva nehnuteľností - patria sem napr. príjmy z predaja bytu, obyt. domu a pozemku, ak nie sú oslobodené od dane - , výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku. Ak daňovník obstaral nehnuteľnosť z hypotekárneho úveru, môže si zaplatené úroky uplatniť ako preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie nehnuteľnosti v súlade s § 8 ods. 5 písm. f) zákona.
    V prípade, ak počas vlastnenia nehnuteľnosti, túto využíval aj v súvislosti s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, v tomto čase si mohol úroky platené v súvislosti s hypotékou, z ktorej využívanú nehnuteľnosť obstaral uplatniť len v prípade, ak mal túto nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku (§ 2 m) zákona). Samozrejme v prípade, ak mal zaradenú len časť nehnuteľnosti v obchodnom majetku, môže si uplatniť len pomernú časť úrokov zodpovedajúcu časti v akej je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.

    Ak však daňovník predáva nehnuteľnosť, ktorá bola zaradená v obchodnom majetku, potom si môže ako výdavok podľa § 8 ods. 5 písm. f) zákona, k príjmom z predaja nehnuteľnosti (§ 8 ods. 1 písm. b) zákona) uplatniť len tú časť úrokov, ktorú si už neuplatňoval ako súčasť daňových výdavkov v čase jej zaradenia do obchodného majetku.

    Záver: Ako redakcii HN Poradňa potvrdila daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková, vyššie popísané stanovisko sa vzťahuje na uplatňovanie výdavkov (úrokov z hypotéky) pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti.
    Pri prenájme nehnuteľnosti platí iný režim: Pokiaľ FO-nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť, výdavky v podobe úrokov na hypoúvere si uplatniť nemôže. Platí, ako uvádza čitateľ v otázke, že tak smie urobiť len podnikateľ, ktorý má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku a účtuje o nej.


    Zdroj: http://moje.hnonline.sk/node/3718
    Naposledy upravil zk24 : 22.01.11 at 19:33

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    lu.na Pozri príspevok
    Mam byt, ktorý prenajímam. Byt som kupovala na hypotéku. Ako si môžem odpísať úroky z hypotéky. Nie som živnostník, ani PO, som zamestnanec.
    ďakujem
    lu.na Pozri príspevok
    dá...Byt musi byť v obchodnom majetku. Dajú sa robíť aj odpisy. Len presne neviem ako.
    ale toto nie je tento pripad

    lu.na je offline (nepripojený) lu.na

    lu.na
    Škoda... ale mám ešte jednu otázku. Ak vlastním viac nehnuteľnosti, viem si v daňovom priznaní odpísať výdavky za všetky nehnuteľnosti, napriek tomu, že prenajímam iba jednu? Ďakujem za odpoveď

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    lu.na Pozri príspevok
    Škoda... ale mám ešte jednu otázku. Ak vlastním viac nehnuteľnosti, viem si v daňovom priznaní odpísať výdavky za všetky nehnuteľnosti, napriek tomu, že prenajímam iba jednu? Ďakujem za odpoveď
    Iba výdavky, ktoré súvisia s príjmom, teda len u tej prenajímanej nehnuteľnosti.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    lu.na Pozri príspevok
    Škoda... ale mám ešte jednu otázku. Ak vlastním viac nehnuteľnosti, viem si v daňovom priznaní odpísať výdavky za všetky nehnuteľnosti, napriek tomu, že prenajímam iba jednu? Ďakujem za odpoveď
    A nikomu si tie nehnutelnosti neprenajimala?

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    zk24 Pozri príspevok

    Záver: Ako redakcii HN Poradňa potvrdila daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková, vyššie popísané stanovisko sa vzťahuje na uplatňovanie výdavkov (úrokov z hypotéky) pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti.
    Pri prenájme nehnuteľnosti platí iný režim: Pokiaľ FO-nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť, výdavky v podobe úrokov na hypoúvere si uplatniť nemôže. Platí, ako uvádza čitateľ v otázke, že tak smie urobiť len podnikateľ, ktorý má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku a účtuje o nej.
    Neviem, či je to tak, lebo aj FO si môže viesť evidenciu o výdavkoch, a zároveň si zaradiť nehnuteľnosť do OM, a vtedy si môže uplatniť ako výdavky aj úroky. Stanovisko DRSR k tomu bolo tiež v nejakej téme.

    lu.na je offline (nepripojený) lu.na

    lu.na
    Ďakujem. Ale to, že si viem odpísať úroky z hypotéky mi povedala daňová pracovníčka, keď som sa registrovala. Nikto mi však v mojom okolí nevedel 100% povedať, či je to tak. Ak by sa to dalo...bolo by to super.

    lu.na je offline (nepripojený) lu.na

    lu.na
    Preštudovala som si celý Zákon o dani z príjmov, ale nikde som nenašla, že by som si ako FO-nepodnikateľ nemohla pridať nehnuteľnosť do obchodného majetku. Je tam rozdelené čo musí FO a čo PO. Vie mi niekto poradiť, kde nájdem, že si ako FO-nepodnikateť nemôžem dať prenajatú nehnuteľnosť do obchodného majetku? Ďakujem

    lu.na je offline (nepripojený) lu.na

    lu.na
    Daňovník, ktorý pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov uplatňuje skutočné výdavky (preukázateľné), a vedie buď evidenciu podľa § 6 ods. 11 cit. zákona alebo evidenciu v rozsahu jednoduchého účtovníctva sa môže rozhodnúť či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku (účtuje o nehnuteľnosti v knihe dlhodobého majetku), alebo prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku.

    ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

    ladyrs
    lu.na Pozri príspevok
    Daňovník, ktorý pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov uplatňuje skutočné výdavky (preukázateľné), a vedie buď evidenciu podľa § 6 ods. 11 cit. zákona alebo evidenciu v rozsahu jednoduchého účtovníctva sa môže rozhodnúť či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku (účtuje o nehnuteľnosti v knihe dlhodobého majetku), alebo prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku.
    a môže mať FO-nepodnikateľ obchodný majetok????

    majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

    majovrabel
    Ja som minuly rok zacal prenajimat byt ako FO-nepodnikatel... byt som kupil na hypoteku, zaradim ho do OM, do vydavkov si dam aj naklady na uroky z hypoteky a tiez odpisy z nehntelnosti... Ako to technicky urobim, neviem... na to mam uctovnicku... ale prakticky toto vseko mozne je... A samozrejme ide o prenajom podla §6 ods 11

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.