Zavrieť

Porady

Nárok na PN alebo predĺžený RP

Dobrý večer. Od roku 1997 do 2007 som bola zamestnaná. Dňa 27.11.2007 som nastúpila na MD a dňa 30.11.2007 so mnou zamestnávateľ rozviazal prac. pomer z organizačných dôvodov – likvidácia firmy. Po ukončení MD som začala poberať RP. V roku 2010 som bola DP - nemocensky aj v nezamestnanosti - od 23.3.2010 do 31.12.2010, kedy som sa z DP odhlásila, čo som asi nemala Dňa 24.1.2011 dieťa dovŕši 3 roky. Od novembra 2010 mám vážne zdravotné problémy. Na UP mi povedali, že nárok na podporu nemám, nakoľko nespĺňam podmienku 2 rokov poistenia, keďže som počas RP už nebola zamestnaná. Budem musieť ísť na PN, ale podľa info v SP musím byť pri nástupe na PN nemocensky poistená. Mám sa znova prihlásiť ako DPO, alebo zaevidovať na UP a až potom ísť na PN. Z akého obdobia sa mi bude PN rátať? Súčasne budem musieť požiadať o predĺženie RP, keďže lekárka neodporúča dieťa umiestniť do kolektívu. Budem mať vôbec nárok na RP ? Poraďte mi vhodné riešenie a hlavne postupnosť krokov. Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tanja
Naposledy upravil tanjak : 24.01.11 at 07:47
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na podporu v nezamestnanosti potrebujes byt poistena aspon 730 dni z poslednych 3 rokov, co nesplnas.
    Na platenu PN potrebujes aspon 270 dni nemocenskeho poistenia z poslednych 2 rokov a mat platne poistenie.

    Výška dávky

    *
    nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
    *
    od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ (pozri poskytovanie dávky) alebo PDVZ
    *
    od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ (pozri poskytovanie dávky)
    *
    DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia
    *
    DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
    *
    PDVZ
    o
    jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
    o
    poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
    *
    nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
    o
    poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
    o
    dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
    o
    dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
    o
    DVZ a PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor
    * sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor
    http://www.socpoist.sk/nemocenske/12...sk#vyska-davky



    Ak ti lekarka odporuca predlzeny RP z dovodu zhorseneho zdravotneho stavu dietata, tak si on poziadaj a budes mat narok na RP az do max. 6 rokov dietata.

    Nárok na PN alebo predĺžený RP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.