Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Najprv platis preddavky, bud v min.vyske, alebo ak si napriklad zamestnany, v podstate preddavky platit nemusis. Potom sa plati z podaneho RZZP.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Mna skoz zaujima z coho, nie ako.
Napr. na ucet mi chodi 300 €, z toho zaplatim najom, elektinu a ostatne poplatky. Ciste mi zostane 130 €. Mam platit 14 % z 300, alebo 14% zo 130, lebo je to sakra rozdiel.
A ked som na rodicovskej? ZP za mna plati stat...staci RZZP?
Odvody do ZP sa platia prijem za rok 2011, alebo zakon plati aj spatne za rok 2010?
Dakujem!
0 0
ivankoo ivankoo

ivankoo je offline (nepripojený) ivankoo

Ahojte, v Hosp. Novinách o to vyšiel článok, s príkladom prepočtu ak je príjem za prenájom 500€, 500 x 12 = 6000€/rok - 500€/odpoč.p/ = 5500 - 40%/paušálne výdavky/ = výsledná suma 3300€ sa vydelí číslom 2,14 = 1542€ a z toho sa zaplatí 14% odvody co je 218,80€/rok

Verím že vám to troska pomohlo si to priblížiť.

Ak by mi vedel ale niekto poradit viem si uplatniť len paušálne výdavky/elektrika, voda plyn atd.../ alebo skutočné výdavky ktoré mesačné platím?
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ivankoo Pozri príspevok
Ak by mi vedel ale niekto poradit viem si uplatniť len paušálne výdavky/elektrika, voda plyn atd.../ alebo skutočné výdavky ktoré mesačné platím?
Mozes si uplatnit bud pausalne alebo realne. Ak budes uplatnovat realne, musis viest o uctovnictvo.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

No ja si urcite uplatnim skutocne vydavky, preto ze su vyssie ako je 40%.
Ked ten rozdiel ja jednoducho nemam, tak preco by som mala z neho platit dane a odvody do ZP.
Predpokladam, ze k uplatneniu skutocnych vydavkov bude stacit nejaka evidencia prijmov a vydajov.
Prijem (vypis z banky), vydaje seky + mozno nejaka prehladna evidencia v excelkovskej tabulke.
0 0
nikituska nikituska

nikituska je offline (nepripojený) nikituska

mam jednu otazku preco sa to deli cislom 2,14 a ta odpocitatelna polozka je vzdy pre kazdeho len 500 Eur rocne?
0 0
ivankoo ivankoo

ivankoo je offline (nepripojený) ivankoo

zk24 Pozri príspevok
Mozes si uplatnit bud pausalne alebo realne. Ak budes uplatnovat realne, musis viest o uctovnictvo.
Ak tomu dobre rozumiem realna situacia na zmluve za prenajom mám 200€/mes, náklady 135€/mes. môj teda cistý príjem 650€ ročne a z toho zaplatím odvody do zdravotnej poistovne. rozumiem tomu dobre?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

simonova815 Pozri príspevok
No ja si urcite uplatnim skutocne vydavky, preto ze su vyssie ako je 40%.
Ked ten rozdiel ja jednoducho nemam, tak preco by som mala z neho platit dane a odvody do ZP.
Predpokladam, ze k uplatneniu skutocnych vydavkov bude stacit nejaka evidencia prijmov a vydajov.
Prijem (vypis z banky), vydaje seky + mozno nejaka prehladna evidencia v excelkovskej tabulke.
Ano, bude stacit aj takato evidencia. Nie je predpisana forma ako evidovat taketo vydavky. Tuto evidenciu treba uchovavat po dobu piatich rokov.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

ivankoo Pozri príspevok
Ak tomu dobre rozumiem realna situacia na zmluve za prenajom mám 200€/mes, náklady 135€/mes. môj teda cistý príjem 650€ ročne a z toho zaplatím odvody do zdravotnej poistovne. rozumiem tomu dobre?
co som teraz pozerala net, tak som pochopila, ze asi by sa malo pocitat takto:

prijem: 200*12=2400 €
vydaj: 135*12=1620 €
- 500 € oslobodene (neviem ale, ci sa toto netyka iba dani)
Rozdiel 280 €
Potom 280/2,14 = 130,84 a z toho 14%

VIE NIEKTO NAPISAT CI JE POSTUP SPRAVNY, RESP. HO OPRAVIT NA SPRAVNY? Dakujeme!!!
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

nikituska Pozri príspevok
mam jednu otazku preco sa to deli cislom 2,14 a ta odpocitatelna polozka je vzdy pre kazdeho len 500 Eur rocne?
Tak to stanovili nasi zakonodarcovia.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Toto som nasla na nete, urcite pomoze:
Vymeriavacím základom pri zdravotných odvodoch bude podiel základu dane z príjmov z prenájmu, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, a koeficientu 2,14. Základ dane na účely zdravotného poistenia bude z daňového priznania. Je to príjem za prenájom znížený o 500 eur a o výdavky.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5719140/pr...#ixzz1BwcTu4Xw
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

simonova815 Pozri príspevok
co som teraz pozerala net, tak som pochopila, ze asi by sa malo pocitat takto:

prijem: 200*12=2400 €
vydaj: 135*12=1620 €
- 500 € oslobodene (neviem ale, ci sa toto netyka iba dani)
Rozdiel 280 €
Potom 280/2,14 = 130,84 a z toho 14%

VIE NIEKTO NAPISAT CI JE POSTUP SPRAVNY, RESP. HO OPRAVIT NA SPRAVNY? Dakujeme!!!
Nie je to dobre, zdravotné odvody sa budú zúčtovávať za rok 2011 podľa základu dane, ktorý bude uvedený daňovom priznaní. Základ dane sa vypočíta pri prenájme tak, že od príjmu napr. 2400€ odpočítaš oslobodenie 500€ a od takto zisteného zdaniteľného príjmu 1900€ odpočítaš výdavky. Ak si uplatníš paušálne výdavky, tak odpočítaš 40% zo zdaniteľného príjmu 1900€, teda z príjmu zníženého o oslobodených 500€. V prípade uplatnenia skutočných výdavkov je to trochu zložitejšie, zo skutočných výdavkov si môžeš uplatniť len pomernú časť, ktorá bude zodpovedať pomeru zdaniteľného príjmu 1900€ a skutočného príjmu z prenájmu 2400€. V tomto prípade to vychádza na 79,17% zo skutočných výdavkov, čo je cca 1282,5€. Základ dane z prenájmu bude 1900-1282,5= 617,5€, zdravotné odvody za rok by boli 40,40€. Zaokrúhľovanie som neriešila. Viac si nájdete v témach, ktoré už boli k tomuto problému založené. Tu je viac odkazov. http://www.porada.sk/t155322-odvody-...-prenajmu.html
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Kvaka Pozri príspevok
Nie je to dobre, zdravotné odvody sa budú zúčtovávať za rok 2011 podľa základu dane, ktorý bude uvedený daňovom priznaní. Základ dane sa vypočíta pri prenájme tak, že od príjmu napr. 2400€ odpočítaš oslobodenie 500€ a od takto zisteného zdaniteľného príjmu 1900€ odpočítaš výdavky. Ak si uplatníš paušálne výdavky, tak odpočítaš 40% zo zdaniteľného príjmu 1900€, teda z príjmu zníženého o oslobodených 500€. V prípade uplatnenia skutočných výdavkov je to trochu zložitejšie, zo skutočných výdavkov si môžeš uplatniť len pomernú časť, ktorá bude zodpovedať pomeru zdaniteľného príjmu 1900€ a skutočného príjmu z prenájmu 2400€. V tomto prípade to vychádza na 79,17% zo skutočných výdavkov, čo je cca 1282,5€. Základ dane z prenájmu bude 1900-1282,5= 617,5€, zdravotné odvody za rok by boli 40,40€. Zaokrúhľovanie som neriešila. Viac si nájdete v témach, ktoré už boli k tomuto problému založené. Tu je viac odkazov. http://www.porada.sk/t155322-odvody-...-prenajmu.html
Pausalne vydavky (nielen skutocne) sa od 2011 nekratia v pomere v akom sa ti znizili prijmy po odpocitani oslobodenych prijmov? Som nepostrehla. V 2010 sa kratili pausalne aj realne.



Čítam zákon o DzP 2011, a podľa mna okrem vysky oslobodenych prijmov sa nezmenilo na vypocte nic:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,



Nikde som sa nedocitala ze pausalne vydavky sa nekratia. Prosim opravte ma ak sa mylim.
Naposledy upravil zk24 : 24.01.11 at 10:47
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zk24 Pozri príspevok
Pausalne vydavky (nielen skutocne) sa od 2011 nekratia v pomere v akom sa ti znizili prijmy po odpocitani oslobodenych prijmov? Som nepostrehla. V 2010 sa kratili pausalne aj realne.



Čítam zákon o DzP 2011, a podľa mna okrem vysky oslobodenych prijmov sa nezmenilo na vypocte nic:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,



Nikde som sa nedocitala ze pausalne vydavky sa nekratia. Prosim opravte ma ak sa mylim.
Možno ťa mýli to, že počítam 40% výdavky zo zdaniteľného príjmu, teda už po odpočítaní oslobodenej sumy. Keby budeš mať celkový príjem napr. 5500€, po odpočítaní 500€ dostaneš zdaniteľný príjem 5000€, tak 40% je 2000€, tieto výdavky si uplatníš ako paušálne.
Ak to budeš počítať presne podľa zákona, tak výdavky si v zmysle tej zdôraznenej vety v tvojom príspevku uplatníš v pomere 5000/5500 zo sumy 5500x 40%. To je rovnako 2000€.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jasne, to som nepostrehla ze si pocitala vydavky uz z "krateneho" prijmu. Potom je to jasne, kratia sa vydavky v oboch pripadoch, len som zle precitala tvoj prispevok....
0 0
G. Kučerová G. Kučerová

G. Kučerová je offline (nepripojený) G. Kučerová

Práve dnes som bola vo Všeob. zdravotnej poisťovni, kde mi povedali že do konca januára sa musím zaregistrovať (priniesť doklad o registrácii na daňovom úrade) a platiť mesačné preddavky z min. mzdy-44,96 €
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

G. Kučerová Pozri príspevok
Práve dnes som bola vo Všeob. zdravotnej poisťovni, kde mi povedali že do konca januára sa musím zaregistrovať (priniesť doklad o registrácii na daňovom úrade) a platiť mesačné preddavky z min. mzdy-44,96 €
44,96 €?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

G. Kučerová Pozri príspevok
Práve dnes som bola vo Všeob. zdravotnej poisťovni, kde mi povedali že do konca januára sa musím zaregistrovať (priniesť doklad o registrácii na daňovom úrade) a platiť mesačné preddavky z min. mzdy-44,96 €
Nepíšeš, či si dôchodca alebo študent alebo iný poistenec. Pozri si to sama na stránke všeobecnej zdravotnej poisťovne,http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940
Dole si to nájdeš podľa druhu poistenca.
Pre dôchodcov (poistenec štátu) je tam aj takýto príklad:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur, okrem dôchodcu alebo iného poistenca štátu, ktorý sa stal SZČO na základe príjmu z prenájmu.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Kvaka Pozri príspevok
V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO
- toto platí na 100%? takže aj dôchodca ktorý zarobí mesačne 30 eur na nájme za garáž, zaplatí minimálne poistné na ZP?

- ako je to prosím ťa u prenajímateľa, ktorý je zamestnaný v zahraničí v anglicku? tam si platí ZP, v SR nie. V SR prenajíma byt. do 31.1.11 sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni, nemusí platiť preddavky, ale musí robiť RZZP a doplatiť odvody do minima, alebo sa to bude brať ako súbeh?

dakujem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mirkaska Pozri príspevok
- toto platí na 100%? takže aj dôchodca ktorý zarobí mesačne 30 eur na nájme za garáž, zaplatí minimálne poistné na ZP?

- ako je to prosím ťa u prenajímateľa, ktorý je zamestnaný v zahraničí v anglicku? tam si platí ZP, v SR nie. V SR prenajíma byt. do 31.1.11 sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni, nemusí platiť preddavky, ale musí robiť RZZP a doplatiť odvody do minima, alebo sa to bude brať ako súbeh?

dakujem
Odvody sa platia vzdy iba v jednej krajine z EU. To ci ma povinnost platit tu alebo v ENG, to neviem. Podla toho aku ma rezidenciu, kde ma stredisko zaujmov, o ake prijmy ide a podobne..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať