Zavrieť

Porady

Preplatok RZZP a odvody

Chcem sa spýtať, čo platí od 1.1.2011? plati zamestnanec a zamesnávateľ odvody do SP a ZP z preplatkov z RZZP za 2010? alebo sa z toho platí iba daň? prípadne aj paragraf poprosím. dik.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    junes je offline (nepripojený) junes

    junes
    Možno som úplne vedľa, túto otázku som ešte neriešila, ale tuším som ešte minulý rok započula, že preplatok z RZZP vráti ZP už bez zrazenej dani , t.j. asi sa na tento príjem vzťahuje zrážková daň a potom by automaticky nebol zahrňovaný do prijímov zvyšujúcich základ dane. Kedysi sa tento preplatok zarátaval ako príjem zvyšujúci základ dane medzi "ostatné príjmy" (v JU), ale tuším niekedy v r. 2009 sa to zmenilo.
    Takže neviem... ale tiež by ma zaujímalo

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Samé otázky a žiadne odpovede - ja pridám tiež otázku a budem dúfať v odpoveď:

    V r.2010 mala zamestnankyňa preplatok na RZZP, ktorý jej bol vyplatený v mzde za 6/2010 a bol pripočítaný k VZ na preddavkovú daň zo ZČ. Nebol zahrnutý ani do VZ pre ZP, ani do VZ pre soc.odvody. Teraz mi však MRP - mzdy zahŕňa vo výpočte ELDP tento preplatok do ročného VZ zamestnankyne. Čo je podľa mňa nezmysel, nie? Môžete sa prosím k tomu niekto vyjadriť? Postupovala som pri preplatku v 6/10 správne?
    Ďakujem vopred.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    NOKIA Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, čo platí od 1.1.2011? plati zamestnanec a zamesnávateľ odvody do SP a ZP z preplatkov z RZZP za 2010? alebo sa z toho platí iba daň? prípadne aj paragraf poprosím. dik.
    Nie, neplatí.
    ZP - v novele §10b ods.1 písm. a) a odvolávka 18) na §5 ods.1 písm. a) až h) .... zákona o dani z príjmov. (vrátené poistné je písm. i))
    SP - v novele §3, ods.1 písm. a) a odvolávka 5) - obdobne ako pri ZP.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Luba Pozri príspevok
    Samé otázky a žiadne odpovede - ja pridám tiež otázku a budem dúfať v odpoveď:

    V r.2010 mala zamestnankyňa preplatok na RZZP, ktorý jej bol vyplatený v mzde za 6/2010 a bol pripočítaný k VZ na preddavkovú daň zo ZČ. Nebol zahrnutý ani do VZ pre ZP, ani do VZ pre soc.odvody. Teraz mi však MRP - mzdy zahŕňa vo výpočte ELDP tento preplatok do ročného VZ zamestnankyne. Čo je podľa mňa nezmysel, nie? Môžete sa prosím k tomu niekto vyjadriť? Postupovala som pri preplatku v 6/10 správne?
    Ďakujem vopred.
    Je to nezmysel, v.r.2010 nešiel preplatok z rzzp do VZ ani pre ZP ani pre SP.

    Preplatok RZZP a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.