Zavrieť

Porady

Prosím vas kto mi vie poradit

Prosim kto mi vie poradit ako sa ma zauctovat v jednoduchom uctovnictve ked manzel ma prenajaty priestor od najomcu a plati sa zan 400 € mesacne. Platba odchadza z nasho uctu, lenze v tom priestore su dalsie dve zivnostnicky ktore davaju manzelovi po 133 € mesacne kazda. Takze kazdy plati rovnako. Ako sa to ma zauctovat aby to bolo spravne..... Dakujem vsetkym za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Erika , ak zvážime, že jeho zmluva s prenajímateľom je na 400,00 € potom sa prikláňam k možnosti "a" - ďalšie dôsledky navyšovania príjmov si dúfam uvedomuješ, ak si účtovníčka. V prípade, že nie, oslov nejakú účtovníčku zo svojho okolia. Veď auto tiež neopravuješ manželovi ak nie si autoopravár, alebo áno?

    prepáč za tohoto smajlíka, ale marjankaj ich sem dal toľko, že sa mi žiada dať im kamaráta.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Prikláňam sa k spôsobu účtovania a)
    Stále ešte nevieme, či zúčastnené strany (nie) sú platiteľmi DPH a ak áno, ktoré. Ak nájomca nie, je to jednoduché, ak platiteľom je, tiež je rozhodujúce ako sa podľa príslušného ustanovenia Zák. o DPH rozhodol postupovať. Následne z jeho rozhodnutia môže podľa § 50 vyplývať pomerné odpočítanie dane.

    § 38
    (3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
    a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
    b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
    c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
    d) nájmu bezpečnostných schránok.
    (4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
    (5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
    (6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    marjankaj Pozri príspevok
    Ak to poriešené má, tak nech to zaúčtuje. My do toho bez tých zmlúv nevidíme, tak sa ani nemôžeme vyjadriť.
    Však sa pýtala, ako zaúčtovať a na to som jej odpoveď dala.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    erikasvk Pozri príspevok
    Prosim kto mi vie poradit ako sa ma zauctovat v jednoduchom uctovnictve ked manzel ma prenajaty priestor od najomcu a plati sa zan 400 € mesacne. Platba odchadza z nasho uctu, lenze v tom priestore su dalsie dve zivnostnicky ktore davaju manzelovi po 133 € mesacne kazda. Takze kazdy plati rovnako. Ako sa to ma zauctovat aby to bolo spravne..... Dakujem vsetkym za odpoved.
    Ako to majú zmluvne dohodnuté, myslím tým manžel s prenajímateľom a.....manžel so živnostníčkami .Alebo prenajímateľ so živnostníčkami .
    Má vôbec manžel povolenie prenajímať prenajatý priestor tretej osobe ?
    Treba na to mať širší pohľad , v zdaní je málo informácií.
    Treba sa zamerať o čom pojednávajú zmluvy (ak teda nejaké sú ) a podľa toho postupovať .

    Inak sa nedá zodpovedať Vaša otázka zodpovedať .

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Melnick Pozri príspevok
    Zitka, takéto zmluvy bežne majú sprostredkovatelia poistenia.Ja som mala sedem ďalších prenajímateľov u mojej klientky a so súhlasom istej poisťovne, ktorej priestory patrili. Nie je to nič výnimočné.
    Kočka rieši zaúčtovanie a nie zmluvy - tie podľa mňa poriešené má.
    Ak to poriešené má, tak nech to zaúčtuje. My do toho bez tých zmlúv nevidíme, tak sa ani nemôžeme vyjadriť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vidím, že ste super oceňujem Vás všetkých .

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    erikasvk Pozri príspevok
    Prosim kto mi vie poradit ako sa ma zauctovat v jednoduchom uctovnictve ked manzel ma prenajaty priestor od najomcu a plati sa zan 400 € mesacne. Platba odchadza z nasho uctu, lenze v tom priestore su dalsie dve zivnostnicky ktore davaju manzelovi po 133 € mesacne kazda. Takze kazdy plati rovnako. Ako sa to ma zauctovat aby to bolo spravne..... Dakujem vsetkym za odpoved.
    a) Zmluva je na manžela na 400,00 € pri úhrade bankou dáš ako výdavok ovplyvňujúci ZD - úbytok z BÚ. Následne dostane ( tiež predpokladám na základe zmluvy a súhlasu o takomto postupe ďalšieho prenájmu)od svojich kolegýň po 133,33 €, čo bude príjem ovplyvňujúci ZD.

    - 400 + 133,33+ 133,33 = -133,34 čiže táto výsledná suma bude VOZD v JÚ Tvojho manžela.

    b) Alebo môžeš hneď rozúčtovať sumu na tri časti: VOZD sa bude rovnať 133,34 a VNZD sa bude rovnať 266,66 a následne príjmy od kolegýň budú PNZD .
    Výsledok bude rovnaký a manžel si nebude umelo navyšovať príjem.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Zitka, takéto zmluvy bežne majú sprostredkovatelia poistenia.Ja som mala sedem ďalších prenajímateľov u mojej klientky a so súhlasom istej poisťovne, ktorej priestory patrili. Nie je to nič výnimočné.
    Kočka rieši zaúčtovanie a nie zmluvy - tie podľa mňa poriešené má.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Melnick Pozri príspevok
    Však sa pýtala, ako zaúčtovať a na to som jej odpoveď dala.
    No nie je to jedno. Zaúčtovať do príjmov, alebo stornovať výdavky?
    Ľahko môže prekročiť stanovený obrat pre platiteľa DPH.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    marjankaj Pozri príspevok
    No nie je to jedno. Zaúčtovať do príjmov, alebo stornovať výdavky?
    Ľahko môže prekročiť stanovený obrat pre platiteľa DPH.
    Je to v mojej odpovedi za b)

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Melnick Pozri príspevok
    Je to v mojej odpovedi za b)
    Ale to b) bude bez zmluvy veľmi ťažko dokazovať

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Melnick Pozri príspevok
    a) Zmluva je na manžela na 400,00 € pri úhrade bankou dáš ako výdavok ovplyvňujúci ZD - úbytok z BÚ. Následne dostane ( tiež predpokladám na základe zmluvy a súhlasu o takomto postupe ďalšieho prenájmu)od svojich kolegýň po 133,33 €, čo bude príjem ovplyvňujúci ZD.

    - 400 + 133,33+ 133,33 = -133,34 čiže táto výsledná suma bude VOZD v JÚ Tvojho manžela.

    b) Alebo môžeš hneď rozúčtovať sumu na tri časti: VOZD sa bude rovnať 133,34 a VNZD sa bude rovnať 266,66 a následne príjmy od kolegýň budú PNZD .
    Výsledok bude rovnaký a manžel si nebude umelo navyšovať príjem.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Melnick Pozri príspevok
    No práve tento predpoklad mne chýba.

    A ak jej tá suma prišla na účet bez zmluvy(to je zase môj predpoklad) Tak je problém.

    Dala iba jeden príspevok a tam je to akosi veľmi stručné.

    erikasvk je offline (nepripojený) erikasvk

    erikasvk
    Manzel ma zmluvu s prenajimatelom a aj urobeny dodatok ze moze prenajat tretej osobe. A zaroven ma manzel aj urobenu zmluvu so zivnostnickami. Dufam ze to pomoze. tak mam uctovat sposobom a alebo b??? dakujem vam vsetkym

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.