Zavrieť

Porady

prechod od jednoduchého účtovníctva do podvojného

Prosím Vás združenie, ktoré podniká musí prejsť z jednoduchého na podvojné účtovníctvo, ale účtovná osnova je rovnaká ako pre podnikateľov, ktorí účtujú v sústave podvojného účtovníctva alebo je iná? Prosím dajte mi vedieť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Rozalka Pozri príspevok
    Prečo musí? Voľačo mi uniklo?
    Ja som toho názoru , že zadávateľka nepomenovala presne združenie a prečo im vznikla povinnosť t.j. musia účtovať v PU .

    Zákon o účtovníctve
    § 9



    Účtovné sústavy

    (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

    (2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
    a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis,16)b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
    c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
    d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,
    e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur.

    (3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
    Naposledy upravil Zita5 : 28.01.11 at 12:53

    Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

    Inuska17
    ďakujem, prosím Ťa IvoM ako sa začína účtovať? Musí sa urobiť uzatvorenie jednoduchého účtovníctva? Po otvorený účt. kníh v podvojnom účtov. začnem zaúčtovaním účt. prípadov mesiaca januára, ktoré vyplývajú zo zmeny metódy. Ale neviem aké účt. prípady? Prvý účtovný prípad bude aký?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Inuska17 Pozri príspevok
    Prosím Vás združenie, ktoré podniká musí prejsť z jednoduchého na podvojné účtovníctvo, ale účtovná osnova je rovnaká ako pre podnikateľov, ktorí účtujú v sústave podvojného účtovníctva alebo je iná? Prosím dajte mi vedieť.
    Prečo musí? Voľačo mi uniklo?

    Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

    Inuska17
    áno, presne je to v § 9 ods. c (jedná sa o občianske združenie). Len mi poraďte aké sú prvé účtovné prípady v podvojnom účtovníctve. Doteraz som im robila jednoduché účtovníctvo a musím celý rok 2010 prerobiť do podvojného, ďakujem
    Naposledy upravil Inuska17 : 28.01.11 at 13:36

    prechod od jednoduchého účtovníctva do podvojného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.