Zavrieť

Porady

Nepomenovaná zmluva (§ 51 Obč.Z)odvody a daň.

Mám uzavreté zmluvy podľa § 51 obč.zákonníka ( nepomenované zmluvy)na činnosti, ktoré by sa mohli považovať za opakovanú činnosť. Moja otázka je:
platia sa odvody do SP a ZP aj z takýchto zmlúv? Ak áno v akom rozsahu. Príjem zdaním ako závislú činnosť, odpočítam nezdaniteľnú časť po podpísaní vyhlásenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Ja by som sa rada pridala s podobnou otázkou - keď má niekto tzv. povolávaciu zmluvu, ktorá nie je podľa zákonníka práce, ale je to na základe cirkevných zákonov a vykonáva na jej základe opakovanú činnosť pre cirkevnú inštitúciu. Do r.2010 sa iba zdaňovala a nepodliehala ani zdravotným ani sociálnym odvodom. Ak som dobre pochopila súčasné zmeny, tak aj takýto niekto by mal byť prihlásený do soc.poisťovne a mali by sa od 1/11 platiť za neho odvody. Asi aj zdravotné? Budem vďačná za každú radu.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Luba Pozri príspevok
    Ja by som sa rada pridala s podobnou otázkou - keď má niekto tzv. povolávaciu zmluvu, ktorá nie je podľa zákonníka práce, ale je to na základe cirkevných zákonov a vykonáva na jej základe opakovanú činnosť pre cirkevnú inštitúciu. Do r.2010 sa iba zdaňovala a nepodliehala ani zdravotným ani sociálnym odvodom. Ak som dobre pochopila súčasné zmeny, tak aj takýto niekto by mal byť prihlásený do soc.poisťovne a mali by sa od 1/11 platiť za neho odvody. Asi aj zdravotné? Budem vďačná za každú radu.
    No, ja už som prihlásila tú "moju" osobu aj do ZP aj do SP - tam na RLFO ako "zamestnanec - pravidelný príjem". Tak mi to vyšlo, keďže je to zdaňovaný príjem, ktorý treba pokladať za príjem zo závislej činnosti a zároveň to nie je dohoda.
    Takže zrejme aj iné zmluvy, ktoré zakladajú právo na pravidelný príjem a spadajú pod závislú činnosť §5, by mali podliehať odvodom.
    Budem však rada, ak to niekto mzdovo zdatnejší potvrdí.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Luba Pozri príspevok
    No, ja už som prihlásila tú "moju" osobu aj do ZP aj do SP - tam na RLFO ako "zamestnanec - pravidelný príjem". Tak mi to vyšlo, keďže je to zdaňovaný príjem, ktorý treba pokladať za príjem zo závislej činnosti a zároveň to nie je dohoda.
    Takže zrejme aj iné zmluvy, ktoré zakladajú právo na pravidelný príjem a spadajú pod závislú činnosť §5, by mali podliehať odvodom.
    Budem však rada, ak to niekto mzdovo zdatnejší potvrdí.
    zamestnancami podľa §3 a 4 Zákona o SP sú aj osoby pracujúce na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislú činnosť a dostávajú pravidelne odmeny každý mesiac, je povinnosť ich prihlásiť do SP a platia odvody NP, DP a PvN
    ak dostávajú odmeny nepravidelne - teda nie každý mesiac, je potrebné ich prihlásiť tiež do SP, ale platia iba povinné dôchodkové poistenie

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    adam Pozri príspevok
    Mám uzavreté zmluvy podľa § 51 obč.zákonníka ( nepomenované zmluvy)na činnosti, ktoré by sa mohli považovať za opakovanú činnosť. Moja otázka je:
    platia sa odvody do SP a ZP aj z takýchto zmlúv? Ak áno v akom rozsahu. Príjem zdaním ako závislú činnosť, odpočítam nezdaniteľnú časť po podpísaní vyhlásenia.
    Ja som tiež všetkých prihlásila do SP aj ZP. V ZP mi však tvrdili, že do ZP ich ako zamestnávateľ prihlasovať nemám. Dvaja sú samoplatitelia, jeden je evidovaný na ÚP. Aj tak som ich prihlásila, ona sľúbila, že to zistí a potom mi dá vedieť, čo a ako je to podľa ich usmernení. Aj tak mi to nie je jasné. Keď je dobrovolne nezamestnaní, platí do ZP 46,06 €. Ak u mňa zarobí napr. 200€ z nich odvediem 14% - 28€, ako na tom štát získa

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    zuzana Pozri príspevok
    a vyhlásenie na nezdaniteľnú sumu môže podpísať?
    Áno, môžu podpísať.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Ak sa teraz bude za nich odvádzať do SP nemocenské, budú mať nárok na vyplatenie dávok počas PN ?

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Timka1 Pozri príspevok
    zamestnancami podľa §3 a 4 Zákona o SP sú aj osoby pracujúce na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislú činnosť a dostávajú pravidelne odmeny každý mesiac, je povinnosť ich prihlásiť do SP a platia odvody NP, DP a PvN
    ak dostávajú odmeny nepravidelne - teda nie každý mesiac, je potrebné ich prihlásiť tiež do SP, ale platia iba povinné dôchodkové poistenie
    Tá zmluva, o ktorej som písala, je uzavretá podľa cirkevnej ústavy, nemá žiadny odkaz na Obč.zákonník. Ale asi tiež môže spadať aj takáto zmluva pod §51 Obč.zákonníka? A nárok na pravidelný príjem z nej je, aj sa zdaňuje ako závislá činnosť. Takže zrejme aj na ňu sa vzťahuje povinnosť odvodov.
    Timka, prosím ťa pekne, na základe čoho iba odvody NP, DP a PvN? Ostatné nie? A ZP netreba? Ja som to pochopila aj zo zákona o ZP, že áno. Tento človek má riadne zamestnanie, okrem ktorého má ešte príjem z cirkevnej povolávacej zmluvy.
    O pár dní bude treba spracovať januárové výplaty a stále som si nie istá,ako to má byť správne.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    No nič, nabudúce asi najprv čítaj, potom píš. Na drakovi sú odpovede, takže ďakujem Timke za nakopnutie k správnym druhom odvodov. ZP podľa všetkého tiež treba. Je to proste pravidelný zdaňovaný príjem a basta. Aj tak ďakujem.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    adam Pozri príspevok
    Ja som tiež všetkých prihlásila do SP aj ZP. V ZP mi však tvrdili, že do ZP ich ako zamestnávateľ prihlasovať nemám. Dvaja sú samoplatitelia, jeden je evidovaný na ÚP. Aj tak som ich prihlásila, ona sľúbila, že to zistí a potom mi dá vedieť, čo a ako je to podľa ich usmernení. Aj tak mi to nie je jasné. Keď je dobrovolne nezamestnaní, platí do ZP 46,06 €. Ak u mňa zarobí napr. 200€ z nich odvediem 14% - 28€, ako na tom štát získa
    Tak pani zo ZP mi potvrdila, že príkazníkov treba prihlásiť (ešte v pondelok ma presviedčala, že nie ), a oni ako samoplatcovia sa majú zo ZP odhlásiť. Ako je to s evidovanými na ÚP, to neviem...ale jedného tekého mám a tiež som ho prihlásila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.