Zavrieť

Porady

Nezamestnana,prenajimatelka a ZP

Dobrý deň,chcem sa opýtať:
Ak som od 1.2.2011 nezamestnaná a dávam môj byt do prenájmu od 1.3.2011 tak mám povinnosť sa prihlásiť na DÚ a v ZP,to chápem.Ale dočítala som sa tu,že si budem musieť sama platiť odvody.Môžete mi to tu niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
Nejako týmto témam nerozumiem.
Ďakujem....
Na túto otázku ste už odpovedali, odpoveď môžete ešte vylepšiť.
Usporiadať podľa času

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
fajeruska Pozri príspevok
Dobrý deň,chcem sa opýtať:
Ak som od 1.2.2011 nezamestnaná a dávam môj byt do prenájmu od 1.3.2011 tak mám povinnosť sa prihlásiť na DÚ a v ZP,to chápem.Ale dočítala som sa tu,že si budem musieť sama platiť odvody.Môžete mi to tu niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
Nejako týmto témam nerozumiem.
Ďakujem....
No na DU sa musíš prihlásiť akonáhle sa rozhodneš prenajímať byt, DU Ti pridelí DIČ a potom sa nahlásiš na ZP, a začneš platiť odvody nakoľko byt prenajímaš.

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940

  • Od 01.01.2011 platí zmena v oznamovacích povinnostiach pre platiteľov, ktorí svoju činnosť aktuálne vykonávajú, ale doteraz nemali povinnosť to zdravotnej poisťovni ohlásiť a odvádzať preddavky na zdravotné poistenie.


  1. Poistenec, ktorý má príjem z prenájmu v rozhodujúcom období (rok 2011) má povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO do 31.01.2011
  2. Poistenec, ktorý bol do 31.12.2010 považovaný za dobrovoľne nezamestnanú osobu a po 01.01.2011 už takouto osobou nebude (napr. z dôvodu príjmu z prenájmu sa stane SZČO), má povinnosť ohlásiť zmenu platiteľa poistného do 31. 01. 2011

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
ondrej121 Pozri príspevok
to zaujíma aj mňa. A čo v prípade ked byt nieje prenajatý? Napr 3 mesiace nikoho nenájdem?
.. keď skončíš s prenajímaním - zrušíš aj registráciu na DU... a nanovo sa zaregistruješ od kedy budeš mať novú nájomnú zmluvu.
A ZP (z tohto titulu) platíš len za dobu - kým si registrovaný. Samozrejme treba doložiť..
Naposledy upravil Katy a R : 30.01.11 at 21:51

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Kvaka
fajeruska Pozri príspevok
Dobrý deň,chcem sa opýtať:
Ak som od 1.2.2011 nezamestnaná a dávam môj byt do prenájmu od 1.3.2011 tak mám povinnosť sa prihlásiť na DÚ a v ZP,to chápem.Ale dočítala som sa tu,že si budem musieť sama platiť odvody.Môžete mi to tu niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
Nejako týmto témam nerozumiem.
Ďakujem....
Na DÚ si povinná sa zaregistrovať do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom si začala prenajímať byt, teda u teba konkrétne do 30.4.2011.

ondrej121 je offline (nepripojený) ondrej121

ondrej121
to zaujíma aj mňa. A čo v prípade ked byt nieje prenajatý? Napr 3 mesiace nikoho nenájdem?

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
fajeruska Pozri príspevok
Dobrý deň,chcem sa opýtať:
Ak som od 1.2.2011 nezamestnaná a dávam môj byt do prenájmu od 1.3.2011 tak mám povinnosť sa prihlásiť na DÚ a v ZP,to chápem.Ale dočítala som sa tu,že si budem musieť sama platiť odvody.Môžete mi to tu niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
Nejako týmto témam nerozumiem.
Ďakujem....
a) platí povinnosť prihlásiť sa na DÚ a ZP (viď predošlé príspevky)
b) nakoľko nemáš iný zdaniteľný príjem len príjem z prenájmu nehnuteľnosti, tak sa sice na ZP musíš zaevidovať, ale nemusíš platiť preddavky na ZP. Je pravda, že pri RZZP budeš musieť zaplatiť celú sumu naraz. A to nemusí byť príjemné.....
Veľmi pekne Vám ďakujem...pomohli ste mi..:-)
Ale predsa mám ešte jednu otázku:
Píše sa tu,že do ZP sa musím prihlásiť do 31.1.2011....z akého dôvodu keď ja budem byt prenajímať až v marci??Veď ja v januári ešte nemusím vedieť,že byt prenájmem:-)
Dúfam,že ste ma pochopili..

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
fajeruska Pozri príspevok
Veľmi pekne Vám ďakujem...pomohli ste mi..:-)
Ale predsa mám ešte jednu otázku:
Píše sa tu,že do ZP sa musím prihlásiť do 31.1.2011....z akého dôvodu keď ja budem byt prenajímať až v marci??Veď ja v januári ešte nemusím vedieť,že byt prenájmem:-)
Dúfam,že ste ma pochopili..
.. do 31.1. majú povinnosť tí, ktorí už prenajímajú (od vlani napr)
Hi everybody! I’m new to this sphere, but I’m really interested in it. Could you provide me with some tips where I should start from?
Hey everyone! I was just searching for some information on this topic. Do you know more good forums or other similar resources about this?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.