Zavrieť

Porady

okamzite skoncenie pracovneho pomeru

Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako mam postupovat v pripade, ak osobe uz vyse 5 mesiacov nebola vyplatena mzda? Viem, ze treba podat okamzite skoncenie pracovneho pomeru podla § 69 ods. 2, no problem je v tom, ze zamestnavatel predal svoju firmu, novym konatelom sa stal akysi bezdomovec, ktory je v Obchodnom registri zapisany v dalsich skrachovanych firmach.
Ako a komu sa ma dorucit oznamenie o skonceni pracovneho pomeru? Skusala som uz zaslanie DO VLASTNYCH RUK, no list sa vzdy vratil ako neprebrata zasielka.
Nikto mi s tym nevie pomoct, nikto s tym nic nechce mat spolocne a ja neviem, ako sa ma ukoncit pracovny pomer.
Ako ziskat v tomto pripade zapoctovy list, vystupny list?.
Ma si tiez dana osoba sama podat odhlasku zo socialnej a zdravotnej poistovne?
Dakujem velmi pekne za radu.
Ing. Katarina Miskova
Naposledy upravil Dav : 31.01.11 at 14:21
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
katarina.miskova Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako mam postupovat v pripade, ak osobe uz vyse 5 mesiacov nebola vyplatena mzda? Viem, ze treba podat okamzite skoncenie pracovneho pomeru podla § 69 ods. 2, no problem je v tom, ze zamestnavatel predal svoju firmu, novym konatelom sa stal akysi bezdomovec, ktory je v Obchodnom registri zapisany v dalsich skrachovanych firmach.
Ako a komu sa ma dorucit oznamenie o skonceni pracovneho pomeru? Skusala som uz zaslanie DO VLASTNYCH RUK, no list sa vzdy vratil ako neprebrata zasielka.
Nikto mi s tym nevie pomoct, nikto s tym nic nechce mat spolocne a ja neviem, ako sa ma ukoncit pracovny pomer.
Ako ziskat v tomto pripade zapoctovy list, vystupny list?.
Ma si tiez dana osoba sama podat odhlasku zo socialnej a zdravotnej poistovne?
Dakujem velmi pekne za radu.
Ing. Katarina Miskova
Pokiaľ pôvodný zamestnávateľ predal svoju firmu svojmu nástupcovi a ten ešte existuje ako konateľ, resp. zamestnávateľ Vašej firmy, tak Okamžité skončenie pracovného pomeru dávaš jemu. Pokiaľ aj tento zamestnávateľ skrachoval a firma je v konkurze, tak Okamžité skončenie pracovného pomeru dávaš Správcovi konkurznej podstaty.

§ 69, ods.1, písm.b/ ZP hovorí, že zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť..........do 15 dní po uplynutí splatnosti.

Pozor!
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Musíš si vypočítať, kedy si mala dostať výplatu, lebo treba urýchlene konať. Dala si málo informácií, napíš podrobnejšie.
5 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

Toto som si uz zistovala..napr. k dnesnemu datumu podam okamzite skoncenie pracovneho pomeru za nevyplatenie mzdy za november..to plati do 14.februara, po 15. februari sa podava za december 2010 atd...toto by nebol problem..ale problem je v doruceni. firma nie je v konkurze, novy majitel je bezdomovec, ktory mi zasielku nikdy nepreberie a zamestnavatel s ktorym bola uzavreta prac. zmluva uz ako konatel firmy nevystupuje. Uz som to riesila aj s inspektoratom prace, no ani ti sa s majitelom firmy nevedeli opatovne skontaktovat, tak mi zhruba po mesiaci odporucili trestne stihanie. To bolo tiez podane no zatial bezvysledne..tak co teraz?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

A chodis do prace? Kto ti pracu prideluje?
0 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

Nie do prace nechodim, budem uprimna tyka sa to mojho priatela. Pracoval vo firme ako manazer nakupu a predaja drevnych komodit, do prace nechodi, s predchadzajucim majitelom sa nevie skontaktovat, niekde sa ukryva pre velke dlzoby. Nevie nam pomoct ani policia, ani inspektorat prace. Kontaktovala som uctovnicku danej firmy, ale ani ta s tym nic nechce mat spolocne.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
katarina.miskova Pozri príspevok
Toto som si uz zistovala..napr. k dnesnemu datumu podam okamzite skoncenie pracovneho pomeru za nevyplatenie mzdy za november..to plati do 14.februara, po 15. februari sa podava za december 2010 atd...toto by nebol problem..ale problem je v doruceni. firma nie je v konkurze, novy majitel je bezdomovec, ktory mi zasielku nikdy nepreberie a zamestnavatel s ktorym bola uzavreta prac. zmluva uz ako konatel firmy nevystupuje. Uz som to riesila aj s inspektoratom prace, no ani ti sa s majitelom firmy nevedeli opatovne skontaktovat, tak mi zhruba po mesiaci odporucili trestne stihanie. To bolo tiez podane no zatial bezvysledne..tak co teraz?
Naozaj máš pravdu, trestné stíhanie na pána bezdomovca - konateľa firmy a zároveń Tvojho zamestnávateľa.

Je mi veľmi divné, že po podaní trestného oznámenia sa nič nedeje. Musíš teda vyraziť do ulíc a osobne zistiť, či Tvoje podanie dostali a čo mienia s ním robiť.

Úspešnosť vybavenia tr. oznámenia sa zvyšuje s uvedením ďalších údajov, ktorými sú najmä: meno páchateľa, uvedenie dôkazov, údaj o osobnom pomere oznamovateľa k páchateľovi a iné údaje o okolnostiach súvisiacich s trestným činom. Ak oznamovateľ, ktorý je zároveň poškodený, utrpel nejakú škodu, môže sa v oznámení domáhať, aby súd uložil páchateľovi nahradiť ju (viac pozri §46 ods. 3 Trestného poriadku). Výhody uplatnenia škody v trestnom konaní spočívajú najmä v absencii povinnosti platiť súdny poplatok.
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
katarina.miskova Pozri príspevok
Nie do prace nechodim, budem uprimna tyka sa to mojho priatela. Pracoval vo firme ako manazer nakupu a predaja drevnych komodit, do prace nechodi, s predchadzajucim majitelom sa nevie skontaktovat, niekde sa ukryva pre velke dlzoby. Nevie nam pomoct ani policia, ani inspektorat prace. Kontaktovala som uctovnicku danej firmy, ale ani ta s tym nic nechce mat spolocne.
Dobre, že si to napísala, lebo keď Ti nepomôže Inšpektorát práce ani Polícia, tak Ti ťažko pomôžeme my.
3 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

No dobre..trestne stihanie je podane, ale stale neviem ako ukoncit ten pracovny pomer, pokial mi zasielku nikto nepreberie tak v tom pracovnom pomere bude moj priatel navzdy?je to ako zamotany kruh..
0 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

tak kam sa mame potom obratit?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katarina.miskova Pozri príspevok
No dobre..trestne stihanie je podane, ale stale neviem ako ukoncit ten pracovny pomer, pokial mi zasielku nikto nepreberie tak v tom pracovnom pomere bude moj priatel navzdy?je to ako zamotany kruh..
Ale veď to, že má jeden, neznamená, že nemôže uzatvoriť druhý.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katarina.miskova Pozri príspevok
No dobre..trestne stihanie je podane, ale stale neviem ako ukoncit ten pracovny pomer, pokial mi zasielku nikto nepreberie tak v tom pracovnom pomere bude moj priatel navzdy?je to ako zamotany kruh..
Ale veď to, že má jeden, neznamená, že nemôže uzatvoriť druhý PP u iného zamestnávateľa.
0 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

Problem je v tom, ze sa tohto problemu chceme zbavit a po druhe, ze sa chce zaevidovat na UP a po uplynuti 3 mesiacov poziadat o prispevok na podnikanie. Bez ukoncenia prac. pomeru zaevidovanie na UP nie je mozne.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Da sa to ukoncit tak, ze posles na odresu firmy okamzite skoncenie PP v obalke s dorucenkou.
Ak to nik nepreberie a vrati sa ti to spat, povazuje sa to za dorucene a k tomu dnu bude uknoceny PP.

To ale aj tak nevyriesi problem napr s podporou, lebo priatelovi bude chybat zapoctovy list aj potvrdenie o prijme.
Ale pre evidenciu na UP by to mohlo postacovat ako dokaz o ukonceni PP (ukoncenie + potvrdenie o neprevzati)
3 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

Dakujem velmi pekne Ivka..inak bolo mi povedane ze zapoctovy list by sa mozno dal zohnat na socialnej poistovni..mozno by mi vedeli poskytnut info, za aku dobu boli platene odvody zo mzdy. Ine riesenie ma nenapada..
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Potvrdenie o príjme možno nebude až taký problém.
Keď som sa ja pred štyrmi mesiacmi evidovala na úrade práce, pracovníčke na SP som povedala, že ten predchádzajúci zamestnávateľ zrušil živnosť, tak že by som mala problém potvrdenie získať (našťastie som ho nepotrebovala).
Povedala mi, že to nie je problém, pokiaľ zamestnávateľ bol prihlásený na SP a tiež zamestnanci, tak sa v systéme dá zistiť, z akého základu odvádzal poistné.
5 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

rodina1 Pozri príspevok
Potvrdenie o príjme možno nebude až taký problém.
Keď som sa ja pred štyrmi mesiacmi evidovala na úrade práce, pracovníčke na SP som povedala, že ten predchádzajúci zamestnávateľ zrušil živnosť, tak že by som mala problém potvrdenie získať (našťastie som ho nepotrebovala).
Povedala mi, že to nie je problém, pokiaľ zamestnávateľ bol prihlásený na SP a tiež zamestnanci, tak sa v systéme dá zistiť, z akého základu odvádzal poistné.
Myslite ze by boli ochotni na SP mi taketo potvrdenie vydat aj na ucely podania danoveho priznania?chcela by som to vyuzit v dosledku zamestnaneckej premie..
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
katarina.miskova Pozri príspevok
Myslite ze by boli ochotni na SP mi taketo potvrdenie vydat aj na ucely podania danoveho priznania?chcela by som to vyuzit v dosledku zamestnaneckej premie..
Myslím si, že asi nie. Ale ak máš výpisy z účtu, na ktorý ti bola poukazovaná mzda, tie môžeš priložiť k DP a podať DP.
Skús sa spýtať na príslušnom daňovom úrade, určite ti poradia.
Držím palce.
4 0
katarina.miskova katarina.miskova

katarina.miskova je offline (nepripojený) katarina.miskova

rodina1 Pozri príspevok
Myslím si, že asi nie. Ale ak máš výpisy z účtu, na ktorý ti bola poukazovaná mzda, tie môžeš priložiť k DP a podať DP.
Skús sa spýtať na príslušnom daňovom úrade, určite ti poradia.
Držím palce.

dakujem velmi pekne
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcem si upresnit urcite podklady.

1. Manzel k 1.6. posiela do zamestnania lekarsky posudok so ziadostou o preradenie podla §55,ZP.
2.Stal sa invalidnym 60% a nemoze vykonavat doterajsiu pracu.takze 1.6. zacne plynut tych 15 kalendarnych dni na ich odpoved a preradenie.
3.16.6 manzel posiela okamzite ukoncenie PP podla §69ods.1.a.
4.Ta okamzita vypoved plati uz od toho dna, kedy to posle? v obalke s dorucenkou?
5.Manzel ma pracovnu zmluvu na vykon prace v inom meste, ako byvame. Moze to odniest aj osobne do pobocky firmy v mieste nasho trvaleho pobytu, ked pr.zmlubva je na ine mesto? je to bezpecne a platne?
6. O tu nahradu mzdy za 2 mesiace treba poziadat zamestnavatela, alebo to posle sam?
Prosim, o vyjadrenie k bodom. dakujem.
Naposledy upravil alaya1 : 30.05.11 at 10:26
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

1.a 2. 1.6. to bude mat prevzate zamestnavatel?
3.a 4. okamzite skoncenie PP je vhodne odniest zamestnavatelovi osobne a dat si na kopiu podpisat prevzatie, pretoze podstatny pri takychto ukonoch je den dorucenia/ teda prevzatia skoncenia PP zamestnavatelom a nie den odoslania dokumentu
5. a kto mu to v tej pobocke preberie? standardne dorucuje na adresu, ktoru ma aj v pracovnej zmluve
6. mal by poslat sam, zo zakona, ale pri vasom postupe budete mat problem s terminmi, lebo nebudete vediet, kedy vlastne PP skoncil.
Manzel je stale na PN?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ivka dakujem. Jemu PN konci zajtra.Uz to musime vyriesit, nema to konca kraja. Tych 15 dni bude vykryvat, nemoze sa dostavit na pracovisko.
Nechceme urobit chybu. Manzel s nimi uz telefonoval, navrhol aj dohodu, ze by sa dohodol. Ani chyru, ale ani robotu dat primeranu nie. Musime to riesit takto
Neda sa takato zasielka poslat kurierom? To by to malo tam byt hned v ten den..
Naposledy upravil alaya1 : 30.05.11 at 13:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať