Zavrieť

Porady

Faktúra a szčo

Dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať - podnikateľ si chce do živnosti doplniť možnosť nákupu a predaja materiálu. Je szčo neplatca, ale bude mať prácu, kde chce firma na faktúru aj materiál - doteraz dával doklad o kúpe materiálu zvlásť, ku svojej faktúre za prevedené práce. A chcela by som sa spýtať - keď bude vystavovať faktúru tak napr. uvedie:

-fakturujem vám za prevedené omietkárske práce na stavbe ... a dodávku materiálu v cene 7,- Eur/m2.
- fakturujem vám za prevedené omietkárske práce na stavbe sumu 1000,- Eur a za použitý materiál 500,- Eur.

A faktúru za materiál, ktorý nakúpil na stavbu si má ponechať a pri DP dať do výdavkov?
Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Podľa mňa z tohto dôvodu nie je potrebné rozširovať živnostenské oprávnenie.

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    potom na základe čoho môže vo faktúre napísať že fakturujem vám za dodaný materiál? to sa mi nezdá

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Podľa teba napr. zubnár tiež má v živnosti nákup a predaj na to aby ti mohol naúčtovať použitý materiál?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    vikuš Pozri príspevok
    potom na základe čoho môže vo faktúre napísať že fakturujem vám za dodaný materiál? to sa mi nezdá
    Ak živnostník vykonáva omietkárske práce , tak si k tomu musí kúpiť aj potrebný materiál .To je nespochybniteľné, sú to jeho výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmu z podnikania .
    To znamená , že nie je potrebné rozšíriť živnosť napr. o maloobchod. On ten materiál predá za nákupnú cenu a k tomu si vyfakturuje svoju prácu .
    Z uvedeného mám zato , že úplne kľudne môže rozpísať jednotlivý materiál aj po položkách za nákupnú cenu a v ďalšom riadku zohľadní fakturáciu za svoju prácu .

    Ak by ale predával ten materiál s rabatom , tak to by som už zvažovala o rozšírenie živnosti .

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    Ďakujem pekne - asi si radšej rozšíri živnosť - pretože pri takom veľkom odbere materiálu je cena preňho výhodnejšia.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vikuš Pozri príspevok
    Ďakujem pekne - asi si radšej rozšíri živnosť - pretože pri takom veľkom odbere materiálu je cena preňho výhodnejšia.
    A čo to má spoločné s rozšírením živnosti?

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    No napr. to, že keď predá použitý materiál za bežnú cenu, nie za tú za akú ju kúpil on, tak má napríklad dopravu z časti zaplatenú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.