Zavrieť

Porady

Pohľadávky a záväzky z predchádzajúceho roka účtované v novom roku

Ahojte, chcel by som Vás požiadať o nejaké informácie a pomoc pri účtovaní.
V predchádzajúcom roku (2010) mi ostali "vysieť" isté záväzky a pohľadávky. Na bankovom výpise (január 2011) sú tieto úhrady už vidieť uhradené (zúčtované). Ako teda tieto položky v starom roku (2010) uzavrieť a ako otvoriť v novom roku (2011)??? Ide mi o účty 311 a 321.
Tiež sa chcem opýtať na FA za mobilný telefón pričom účtovné obdobie je od 24 dňa v mesiaci do 23 dňa nasledujúceho mesiaca... Takto sa mi totiž preklenulo obdobie medzi dvoma rokmi.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

    Jana_clenka
    Cez konečný a začiatočný účet súvahový.

    r. 2010:
    702/311
    321/702

    r. 2011:
    311/701
    701/321

    Fa za mobilný telefón - náklady treba samozrejme časovo rozlíšiť (prepočítať na dni roka 2010 a 2011) a z pohľadu 321 nie je rozdiel oproti iným faktúram.
    Naposledy upravil Jana_clenka : 04.02.11 at 08:31 Dôvod: preklep

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    stefan-s, neviem ale to sú základné veci ktoré by mal vedieť každý kto chce účtovať v PU, nehladiac na to že účtovanie na uzávierkových účtoch /702,710 a 701/ robí snáď každý účtovný software automaticky.

    stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

    stefan-s
    Ďakujem, áno viem, že to robí software automaticky a viem aj účtovaní na konečnom a začiatočnom účte súvahovom. Po pravde som sa asi zle vyjadril tak sa ospravedlňujem. Mne ide o časové rozlíšenie... teda o to: FA som dostal v roku 2010 (v tom roku som ju aj zaúčtoval), no zaplatil som ju v r. 2011 (podľa výpisu z BÚ)... čiže ostali mi v roku 2010 neuhradené záväzky.

    Či je to to isté čo ste mi tu písali?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    stefan-s Pozri príspevok
    Ďakujem, áno viem, že to robí software automaticky a viem aj účtovaní na konečnom a začiatočnom účte súvahovom. Po pravde som sa asi zle vyjadril tak sa ospravedlňujem. Mne ide o časové rozlíšenie... teda o to: FA som dostal v roku 2010 (v tom roku som ju aj zaúčtoval), no zaplatil som ju v r. 2011 (podľa výpisu z BÚ)... čiže ostali mi v roku 2010 neuhradené záväzky.

    Či je to to isté čo ste mi tu písali?
    Asi si predtým robil iba jednoduché účtovníctvo. ň
    Ak sa náklady netýkali roku 2011, tak časovo nič nerozlišuješ.

    stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

    stefan-s
    No práve časť nákladov vznikla v r. 2010 a časť v r. 2011. Práve toto ma zaujíma ako to poriešiť.
    FA za mobilný telefón: účtovné obdobie je od 24 dňa v mesiaci do 23 dňa nasledujúceho mesiaca... Takto sa mi totiž preklenulo obdobie medzi dvoma rokmi, pretože bolo faktúrované obdobie od 24.12.2010 do 23.01.2011 na sumu 66,55€...

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    stefan-s Pozri príspevok
    No práve časť nákladov vznikla v r. 2010 a časť v r. 2011. Práve toto ma zaujíma ako to poriešiť.
    FA za mobilný telefón: účtovné obdobie je od 24 dňa v mesiaci do 23 dňa nasledujúceho mesiaca... Takto sa mi totiž preklenulo obdobie medzi dvoma rokmi, pretože bolo faktúrované obdobie od 24.12.2010 do 23.01.2011 na sumu 66,55€...
    Náklady, ktoré sa týkajú roku 2010 dáš cez nevyfakturované dodávky 326 do roku 2010, a náklady roku 2011 do roku 2011 za predpokladu, že faktúru zaeviduješ v roku 2011.
    Ak faktúru eviduješ v roku 2010, tak náklady roku 2011 zaúčtuješ cez Náklady budúcich období.
    Ale dávaj si pozor, nie všetky položky na faktúrach za mobil majú takéto obdobie.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Dobry den, prosim Vas ako zrusit pohladavky na penale z r.2009, na kt. fi vystavila fa, no zial odberatel ju nezaplatil, ani nezaplati. Mozem urobit na toto penale dobropis v r.2011 z dovodu upustenia od penale?

    Pohľadávky a záväzky z predchádzajúceho roka účtované v novom roku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.