Zavrieť

Porady

Prechod z PÚ na JÚ

SZČO od r. 1991 viedla podvojné účtovníctvo, aj keď jej to zákon neprikazoval. Pre rok 2011 by chcela prejsť na jednoduché účtovníctvo.
Podľa inventarizácie k 31.12.2010 nemá nijaké záväzky ani pohľadávky z obchodného styku ( iba voči štátu : DPH, dani z príjmu, RZZP), ale má zostatok na účte 384 - výnosy budúcich období vo výške 300,- €, z titulu vopred vyfaktúrovaného nájomného za mesiach január 2011. Nájomné bolo zaplatené v decembri 2010. Prepokladám, že o túto sumu 300,- € by mal byť zvýšený daňový základ za rok 2010 a v poznámkach k účtovnej závierke by malo byť uvedené, že účtovná jednotka sa rozhodla od roku 2011 prejsť na JÚ.
Je tento postup správny ? Je potrebné poslať ešte nejaké oznámenie na DÚ, že došlo k zmene sústavy účtovania ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janyca je offline (nepripojený) janyca

    janyca
    ahojte poradáci, prosím o radu...SZCO pre ktoreho vediem JU ide založiť s.r.o.-čku, takže budem musieť prejsť na PU, aké povinnosti mám ja ako účtovníčka ??? ako tak čítam na porade tak musím dať zamestnancovi ukončenie PP a odhlasit ho z poistovní a potom nanovo nahlasiť ale čo ešte ???? dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neprechádzaš na PU.
    SZČO naďalej je SZČO a vedie JU.
    SRO je samostatný právny subjekt, pre ktoré je povinnosť účtovať PU.
    otázku odhlásenia a prihlásenia zamestnanca /konateľa/ vyrieš v prvom rade s podnikateľom. On musí vedieť, či vôbec chce byť v s.r.o. zamestnaný.

    janyca je offline (nepripojený) janyca

    janyca
    v prvom rade dakujem velmi pekne za rychlu odpoved ale ved on živnosť zruší,bude mať až len s.r.o.-čku...určite bude ZC-com firmy ale hlavne ma zaujíma ake povinnosti mam voči DU?? alebo vieš mi napísať pod akym čislo v zakone to najdem, vieš som v tomto začiatočníčka....dakujeeem

    janyca je offline (nepripojený) janyca

    janyca
    Ahoj Vierka, prepač ja som sa ti vtisla do témy, Kejka odpovedala mne na moju otazku...nechcela som otvarat novu temu,tak som napisala sem...

    janyca je offline (nepripojený) janyca

    janyca
    Kejka poprosím Ta ešte o odpoved ohladom danoveho uradu, aké má povinnosti novovzniknuta s.r.o.-čka, ked som dobre informovaná tak je potrebná registrácia k dani z príjmov PO, reg. k DPH nie je povinná, a závislá činnosť ? dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DU:
    DPPO,
    DPH-len dobrovoľne,
    DMV - ak je auto v majetku.
    DPFO - ak sú zamestnanci, alebo ak konateľ poberá príjmy, eventuálne vreckové ZSC

    janyca je offline (nepripojený) janyca

    janyca
    ďakujem si zlatá, velmi si mi pomohla je super,že existuje takáto stránka,kde si môžeme pomáhať...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.