Zavrieť

Porady

zmena obchodného mena

Prosím o radu k zmene obchodného mena:
Právnická osoba zmenila názov firmy rozhodnutím VZ v 12/2010 ale v OR bola zmena v kolonke "od" 1/2011. Ako má podať závierku - pod starým alebo novým obchodným menom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dúfam, že zmenu nahlasil aj na DU, taže oni si ho majú čas zaevidovať. Podstatné je ICO a DIC, ktoré sa nemení.
    Dostane aj nové registračné kartičky. Výkazy a DPPO už podá pod novým menom.

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    od 1/2011 funguje spolocnost uz pod novym obchodnym menom, cize vsetko co sa riesi v spolocnosti, tak sa uvadza nove obchodne meno...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Chcela by som sa spýtať na takúto situáciu v súvislosti so zmenou obchodného mena.

    Dodávateľ zmenil obchodné meno od 30.5.2012. Faktúry nám stále vystavuje na pôvodnom hlavičkovom papieri s pôvodným obchodným menom.
    Akurát na konci faktúry pripojil text, že spoločnosť od 30.6.2012 zmenila obchodné meno na
    ABC s.r.o.. Ostatné údaje ostavajú nezmenené.

    Môžem považovať uvedenú faktúru z pohľadu zákona o dani z príjmov za správnu ?
    Splňa náležitosti faktúry (§ 71, odst.2a - fa musí obsahovať meno platiteľa)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zmenil obchodné meno ......30.5.2012 je už zápis v OR?, potom by mal zmeniť hlavičkovvý papier.
    umiestnenie obch.mena nie je až také rozhodujúce, ale môže mýliť, aj vysvetlivka - kde je umiestnená? na konci?
    pôvodný hl.papier by podľa mňa mohol používať v medziobdobí od dátumu rozhodnutia VZ do zápisu v OR.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Práve pozerám, že som napísala 30.5. (zle)
    30.6.2012 zmenil obchodné meno, stále používa pôvodný hlavičkový papier s pôvodným obchodným menom, len pripojil na konci faktúry za súčtovými riadkami obyčajnými malými písmenami , kde je cena bez dph, dph , spolu).

    Zato pôvodné obchodné meno je na faktúre veeeľkymi písmenami hore. Naozaj sme si to nevšimli a všetky faktúry za júl sme museli nanovo preevidovať, len podklad mame aký máme (starý hlavičkový).

    V obchodnom registri je do 29.6 -* staré meno
    od 30.6. nové meno.
    Už máme 7. august a firma stále posiela faktúry na starom hlavičkovom papieri.
    A nie som si istá, či je to akceptovateľné z pohľadu správných náležitosti daňového dokladu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    žiaľ, hlavičkový papier nie je zakázaný, ani predpísaný. Náležitosti faktúra podľa zadania má, spôsob a miesto, veľkosť písma nie je uvedená. Kedysi sa nám stalo niečo podobné, zámena firmy z dôvodu rovnakej výraznej hlavičky, bol z toho problém aj finančný v rámci obchodných vzťahov, ale to nie je váš prípad.
    Môžete fa vrátiť dodávateľovi s požiadavkou zmeny hlavičkového papiera, ale oporu v zákone pravdepodobne nenájdete.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ďakujem za odpoveď
    mne nejde o nejakú byrokráciu, ja už som zorientovaná, že sa volajú ináč, len som nechcela riskovať, že mi daňový úradník "vyhodí" faktúru.

    Stávalo sa, že žiadali vymeniť faktúru kvôli veľkým a malým písmenam v obchodnom mene ak neboli v súlade s presným znením v obchodnom registri.

    zmena obchodného mena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.