Zavrieť

Porady

prosím o radu

Ahoj poraďáci, píšem vlastne za svoju mamku...
Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.Nadobúdacia (zostatková)hodnota bytu bola 1330,-SK . Keďže sa práve rozviedla,zaujíma ma ,či na tento byt vzniká pri vysporiadaní majetku nárok jej už terajšiemu ex-manželovi. A ak áno ,tak ma zaujíma,z akej hodnoty by mal nárok na vysporiadanie,z kúpnej alebo trhovej... keďže byt má hodnotu cca 75000,-€ .
Dúfam,že mi poradíte a vopred za všetky rady ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    presne tak, vysporiadanie BSM neznamená len rozdelenie majetku na presné polovice, je to dohoda

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gabiqua Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, píšem vlastne za svoju mamku...
    Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.Nadobúdacia (zostatková)hodnota bytu bola 1330,-SK . Keďže sa práve rozviedla,zaujíma ma ,či na tento byt vzniká pri vysporiadaní majetku nárok jej už terajšiemu ex-manželovi. A ak áno ,tak ma zaujíma,z akej hodnoty by mal nárok na vysporiadanie,z kúpnej alebo trhovej... keďže byt má hodnotu cca 75000,-€ .
    Dúfam,že mi poradíte a vopred za všetky rady ďakujem
    Ak ho kúpili spoločne ako manželia a tak aj sú zapísaní na LV, tak jej manžel má nárok na polovicu bytu. Ako ho vyplatí - to je vecou dohody ich dvoch. On ale má právo požadovať polovicu súčasnej hodnoty bytu - ako keby ho predali a peniaze si rozdelili.

    gabiqua je offline (nepripojený) gabiqua

    gabiqua
    ..lebo mamke známy povedali,že ak ona v tom byte žila a on sa potom už iba prisťahoval,tak vraj na ten byt by nemal mať nárok vôbec. Ja osobne si myslím,že v jej prípade je to smola,že ho odkúpili už ako manželia...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    de facto, Vaša matka ten byt nikdy nevlastnila, len ho užívala a kúpili ho do spoločného vlastníctva ako manželia t.j. byt spadá do bezpodieľového vlastníctva manželov... takže exmanžel môže požadovať 50 % z hodnoty bytu...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ak ho kupovali ako manželia... na postupnosti kto a kedy sa prisťahoval nezáleží...

    luminis je offline (nepripojený) luminis

    luminis
    gabiqua Pozri príspevok
    ..lebo mamke známy povedali,že ak ona v tom byte žila a on sa potom už iba prisťahoval,tak vraj na ten byt by nemal mať nárok vôbec. Ja osobne si myslím,že v jej prípade je to smola,že ho odkúpili už ako manželia...
    v Občianskom zákonníku je také ustanovenie:

    § 876


    (2) Hospodárske zmluvy o dočasnom užívaní majetku za odplatu podľa § 348 Hospodárskeho zákonníka sa menia od účinnosti tohto zákona na nájomné zmluvy. Ak je užívanie majetku podľa § 348 Hospodárskeho zákonníka dojednané bezodplatne, mení sa odo dňa účinnosti tohto zákona na zmluvu o výpožičke.

    Keďže k odkúpeniu došlo až keď boli manželmi, majú obaja nárok na polovicu, keďže ten byt nadobudli klasiky kúpou do BSM.

    gabiqua je offline (nepripojený) gabiqua

    gabiqua
    ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
    ešte raz ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gabiqua Pozri príspevok
    ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
    ešte raz ďakujem
    Holt, rodinné a majetkové vzťahy sú bohužiaľ veľmi komplikované....

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    gabiqua Pozri príspevok
    ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
    ešte raz ďakujem
    no možno som trochu staromódny... ale skúste sa s ním dohodnúť a apelovať na morálku...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    gabiqua Pozri príspevok
    ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
    ešte raz ďakujem
    A ona ako "prispela"? Veď to odkúpili obaja spoločne, teda fifty-fifty.
    Teda aj pri predaji by to malo byť podobne.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    gabiqua Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, píšem vlastne za svoju mamku...
    Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.Nadobúdacia (zostatková)hodnota bytu bola 1330,-SK . Keďže sa práve rozviedla,zaujíma ma ,či na tento byt vzniká pri vysporiadaní majetku nárok jej už terajšiemu ex-manželovi. A ak áno ,tak ma zaujíma,z akej hodnoty by mal nárok na vysporiadanie,z kúpnej alebo trhovej... keďže byt má hodnotu cca 75000,-€ .
    Dúfam,že mi poradíte a vopred za všetky rady ďakujem
    gabiqua Pozri príspevok
    ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
    ešte raz ďakujem
    ...cudzíííí ...
    ...zhrabne ..
    ...neprispel ...?????????????????????????????????...len sa tak opýtam , za ten štátny koľkože mamka z nebožtiíkom - otcom onoho času zaplatili ???
    To bola asi fakt " veľká " čiastka ...tak maximálne úplatok na národnom výbore alebo v tej nejakej organizácii ....

    Ako by som to tak slušnejšie povedal ...na takéto názory ...

    gabiqua je offline (nepripojený) gabiqua

    gabiqua
    buchač Pozri príspevok
    ...cudzíííí ...
    ...zhrabne ..
    ...neprispel ...?????????????????????????????????...len sa tak opýtam , za ten štátny koľkože mamka z nebožtiíkom - otcom onoho času zaplatili ???
    To bola asi fakt " veľká " čiastka ...tak maximálne úplatok na národnom výbore alebo v tej nejakej organizácii ....

    Ako by som to tak slušnejšie povedal ...na takéto názory ...

    tak aby som Vás trošku viac uviedla do obrazu.... v tom čase ,keď k nám ten cudzí chlap došiel sme v tom byte žili 15 rokov....takže došiel iba s jedným kufrom v ktorom mal nejaké to svoje oblečenie.... čo sa týka toho nadobudnutia.... 1330,- SK zaplatila mama sama,pretože on odkedy si ju vzal bol iba na PN a neskôr sa nechal preložiť na invalidný dôchodok,ale aj ten mu po prešetrení znížili iba na polovičný....
    je iné porovnávať manželstvo,v ktorom si obaja manželia po sobáši vezmú pôžičku a tú splácajú x rokov..... ako keď niekto dojde do hotového a potom si dvadsať rokov váľa svoje hypochondrické telo v posteli....
    som si vedomá toho,že mnou lomcujú emócie ,ale toto bolo od Vás nefér ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    gabiqua Pozri príspevok
    tak aby som Vás trošku viac uviedla do obrazu.... v tom čase ,keď k nám ten cudzí chlap došiel sme v tom byte žili 15 rokov....takže došiel iba s jedným kufrom v ktorom mal nejaké to svoje oblečenie.... čo sa týka toho nadobudnutia.... 1330,- SK zaplatila mama sama,pretože on odkedy si ju vzal bol iba na PN a neskôr sa nechal preložiť na invalidný dôchodok,ale aj ten mu po prešetrení znížili iba na polovičný....
    je iné porovnávať manželstvo,v ktorom si obaja manželia po sobáši vezmú pôžičku a tú splácajú x rokov..... ako keď niekto dojde do hotového a potom si dvadsať rokov váľa svoje hypochondrické telo v posteli....
    som si vedomá toho,že mnou lomcujú emócie ,ale toto bolo od Vás nefér ...
    Možno to bolo nefér , možno nie ...uvedenie do obrazu , pointu hneď na začiatku by bolo potrebné dať ...
    Ale aj tak , toto je dôležité ...
    Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.
    ...a tým pádom je jedno , či prišiel so sťahovákmi , jedným kufrom alebo hoci aj len v ponožkách a trenkách...
    Hypochondriu by som do toho neťahal ...

    Holt ...money are money...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.