Zavrieť

Porady

PROFORMA

Zdravím, prosím Vás o radu, konkrétne o polopatistické a primitívne vysvetlenie o účtovaní zálohovej faktúry v jednoduchom účtovníctve, neplatca DPH:
AKO TO BUDE VYZERAŤ SO ZÁLOHOVOU FAKTÚROU V PEŇAŽNOM DENNÍKU?, KNIHE ZÁVAZKOV?
keď v denníku sa účtuje chronologicky v časovom slede.... dostala som zálohovú faktúru na základe ktorej som vykonala platbu a až neskôr mi bol dodaný tovar a faktúra.....
proforma: vystavená 12.1. 2011, splatnosť 12.1.2011
úhrada: 14.1.2011 /bankový prevod/
faktúra /daňový doklad/: vystavená 21.1.2011, splatnosť 21.1.2011

tak v denníku mám uviesť na základe výpisu z bankového účtu:
14.1.2011 - že ide o úhradu dodávateľskej FA tej ostrej? i keď mi tá prišla až neskôr a teda pre správny zápis do denníka nepoznám ani jej poradové číslo ?! /teda v deň 14.1. ho ešte nepoznám/?
zálohová FA ostane bez zápisu v denníku? slúži len na vyčíslenie sumy pre úhradu pred dodaním tovaru?
A do knihy závazkov robím zápis na základe proforma FA? - čiže doklad proforma fa zo dna 12.1, splatnosť 12.1, úhrada 14.1. na základe výpisu z účtu?
Na riadnej fa je totiž tiež uvedená suma na úhradu s tým, že je tam uvedená úhrada proforma FA.

prosim KONKRETNE pomožte čo kam zapisat, dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    querying Pozri príspevok
    Zdravím, prosím Vás o radu, konkrétne o polopatistické a primitívne vysvetlenie o účtovaní zálohovej faktúry v jednoduchom účtovníctve, neplatca DPH:
    AKO TO BUDE VYZERAŤ SO ZÁLOHOVOU FAKTÚROU V PEŇAŽNOM DENNÍKU?, KNIHE ZÁVAZKOV?
    keď v denníku sa účtuje chronologicky v časovom slede.... dostala som zálohovú faktúru na základe ktorej som vykonala platbu a až neskôr mi bol dodaný tovar a faktúra.....
    proforma: vystavená 12.1. 2011, splatnosť 12.1.2011
    úhrada: 14.1.2011 /bankový prevod/
    faktúra /daňový doklad/: vystavená 21.1.2011, splatnosť 21.1.2011

    tak v denníku mám uviesť na základe výpisu z bankového účtu:
    14.1.2011 - že ide o úhradu dodávateľskej FA tej ostrej? i keď mi tá prišla až neskôr a teda pre správny zápis do denníka nepoznám ani jej poradové číslo ?! /teda v deň 14.1. ho ešte nepoznám/?
    zálohová FA ostane bez zápisu v denníku? slúži len na vyčíslenie sumy pre úhradu pred dodaním tovaru?
    A do knihy závazkov robím zápis na základe proforma FA? - čiže doklad proforma fa zo dna 12.1, splatnosť 12.1, úhrada 14.1. na základe výpisu z účtu?
    Na riadnej fa je totiž tiež uvedená suma na úhradu s tým, že je tam uvedená úhrada proforma FA.

    prosim KONKRETNE pomožte čo kam zapisat, dakujem
    Zálohová faktúra sa v peňažnom denníku neúčtuje. Zaeviduje sa v knihe záväzkov ako preddavok. Keď dôjde k platbe, v peňažnom denníku bude uvedené, že je to platba zálohovej faktúry. Keď príde konečná faktúra a bude vo výške zálohovej platby, zaeviduje sa do knihy záväzkov a poznačí sa pri nej, že bola zaplatená zálohovou faktúrou. Prípadne sa cez interné doklady zaúčtuje mínusom zálohová faktúra a plusom úhrada ostrej faktúry.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.